Megelőzhető a szélütés, ha időben felismerjük a bajt

healzz
megjelent:

A stroke sajnos sok embert érint napjainkban. Egyes esetekben azonban a bénulás csak rövid ideig tart és legfeljebb 1 napon belül elmúlik, azt hihetjük, csoda történt.

Pedig csupán arról van szó, hogy a szélütés előszobájával, a TIA-val (transient ischemic attack - átmeneti vérhiányos eset) találkoztunk, ami azonban nagyon komoly problémákat vetít előre. Hogy a bajt elkerülhessük, műtéti beavatkozásra is van lehetőségünk, amiről dr. Baga Péter, érsebész beszél.

„A TIA – vagyis az agyi keringési zavar - tulajdonképpen egy tünet, amely nagyon hasonlít a szélütéshez, de alapvető dolgokban különbözik tőle: ez pedig nem más, hogy 1 napon belül elmúlik. Itt is előfordul érzészavar, látászavar, bénulás, de ezek a tünetek a szélütéssel ellentétben nem tartósak.”

Kiválthatja a nyaki erek szűkülete is

A stroke korai jelei

A stroke-ot számos esetben egy átmeneti agyi keringési zavar előzi meg. Ez az ún. átmeneti ischaemiás roham vagy röviden TIA, melynek tünetei 24 órán belül megszűnnek. Mik a tünetek? A stroke korai jelei

A TIA-t, akárcsak a stroke-ot több minden is kiválthatja. Az egyik leggyakoribb ok a nyaki fő erek szűkülete, ami vérrögképződéshez vezethet.

„A TIA esetében felmerül a gyanú, hogy a problémát a nyaki verőérben létrejött szűkület, illetve az abból adódó vérrögök okozzák. Ezek elszabadulva elzárnak kis ereket az agyban, ami ehhez az állapothoz vezet. Sajnos ez azt is jelenti, hogy bármikor lehet számítani arra, hogy egy nagyobb rög szabadul el, és stroke-ot okoz, amelynek tünetei már tartósan megmaradnak, sőt, akár halálos is lehet.

Ezt megelőzendő, az ér műtétel történő "tisztítása" lehet a megoldás” – mondja dr. Baga Péter, a Trombózisközpont érsebésze.

A műtét kockázatos, de jó megoldás

Szerencsére van lehetőség a problémát műtétileg helyrehozni, ami ugyan nem veszélytelen, de legalább elkerülhető egy szélütés, ami végleges bénulást is eredményezhet.

„Természetesen – mint minden műtét esetében – itt is vannak kockázatok. Azonban azt is mérlegelni kell, hogy ebben az esetben egy olyan történést akadályozunk meg, amely akár a beteg életébe is kerülhet, így ezeket a rizikókat sokszor vállalni kell. Szerencsére, ha egyszer már elvégezték a beavatkozást, akkor nagyon ritka, hogy az adott ér megint beszűkül, vagy az operált területről késöbb elszabadulhasson vérrög..

(healzz; Forrás: Trombózisközpont)

Cikkajánló

A stroke és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus
Stroke
A stroke vészhelyzetet jelent: azonnali kezelése az élet és a halál, de legalábbis a kevesebb, illetve a több károsodás kérdését dönti el. Korai kezeléssel csökkenteni lehet az agy károsodását és a kialakuló életminőség-romlás mértékét.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, Dr. Kerekes Éva, Dr. Fehér Gergely
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus; Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg - Bodó Mariann, fordító
Trombózisközpont - Dr. Kapocsi Judit

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest