A hormonpótló tabletták növelik a vérrög és a stroke kialakulásának kockázatát

MTI
megjelent:

A hormonpótló tabletták szedése növelheti a vérrög keletkezésének és a stroke lehetőségének a kockázatát egy új tanulmány szerint.

A kapcsolatot a nemzetközi Cochrane csoport szakemberei mutatták ki, akik mintegy 40 ezer nő klinikai próbáinak adatait elemezték.

Hormonpótlás

Izzadás, hőhullámok, súlygyarapodás: könnyen lehet, hogy az ilyen és hasonló panaszokat megélő hölgyek éppen a menopauza éveit élik. Szükséges-e a hormonpótlás vagy az életmódbeli változások is elegendőek a változás éveinek kellemes megéléséhez? Hormonpótlás? Csak körültekintően!

Kutatók vizsgálata szerint a hormonpótló tabletta szedése csökkentheti a szívbetegség kialakulásának kockázatát, ugyanakkor növelheti a vérrögképződés és ezáltal a mélyvénás trombózis kockázatát, továbbá növelheti a szélütés veszélyét - ismertette a tanulmányt a BBC News.

Megállapításaik azonban nem egyértelműek, a hatások függenek a nők korától, attól, mikor kezdődött a menopauza és milyen hosszan szedte a hormonpótló tablettát.

Abszolút számokban a kockázatok kicsik, de fennállhatnak. A kutatók számításai szerint ha ezer nő hatvan éves kora előtt kezdi a hormontabletta szedését és hét éven át folytatja, várhatóan öttel több esetben alakul ki vérrög és néggyel több esetben szélütés, mint olyan hasonló korú nők esetében, akik nem élnek a hormonterápiával.

Ugyanakkor hattal kevesebb haláleset és nyolccal kevesebb szívbetegség alakul ki a hormonpótló tablettákat szedők csoportjában.

A szakemberek hangsúlyozzák, hogy miközben a hormonpótló tabletták szedése csökkentheti a menopauza tüneteit, és bizonyos védelmet nyújthatnak a szívbetegségek ellen, esetleges jótékony hatását mérlegelni kell a lehetséges hátrányokkal szemben.

A Cochrane kutatói kiemelték, hogy tanulmányuk nem az utolsó a hormonpótló tablettákról, mivel további vizsgálatok szükségesek arra, hogy tisztább kép alakuljon ki az előnyökről és a hátrányokról. A szakemberek azt is kiemelték, hogy manapság sok nő már tapasz vagy gél formájában juttatja be szervezetébe a hormonpótlást, tanulmányuk viszont ezeket a formákat nem vizsgálta.

Az elmúlt éveken számos tanulmány vizsgálta a hormonpótlást, és a sajtó inkább a negatív oldalát emelte ki ezeknek a tanulmányoknak. Kimutatták a kapcsolatot a hormonpótlás, valamint a mell- és petefészekrák kialakulásának, a vérrögképződésnek a kockázata között.

Miközben a kockázatok fennállnak, a legtöbb szakember egyetért abban, hogy a hormonpótlás jó és biztonságos módszer lehet sok nő számára a menopauza kellemetlen tüneteinek kontrollálására.

(MTI; forrás: www.bbc.com)

Cikkajánló

Az aurás migrén
Az aurás migrén

Ön is tehet állapotának javításáért.

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Szilvási Ferenc, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest