Stroke: a hőséghullám is rizikófaktor

WEBBeteg összeállítás
frissítve:

Magyarországon több százezren élnek a szélütés, stroke fokozott kockázatával. A nyári kánikula idején ők kiemelten veszélyeztetettek, hiszen a hőséghullám megviseli a szervezetüket és növeli a stroke előfordulásának rizikóját.

Kiket veszélyeztet különösen a stroke a nyári melegben?

Magyarországon évente 40-50 ezer stroke-os esetet diagnosztizálnak. A betegek nagyjából harmada teljesen felépül, harmada maradandó károsodásokat szenved, míg egyharmadát egy éven belül elveszítjük.

Kiemelten veszélyeztetettnek számítanak a cukorbetegségben, a magas vérnyomásban, az érelmeszesedésben, valamint a szívritmuszavarban (ezen belül is különösen a pitvarfibrillációban) szenvedő betegek. A stroke kialakulásának kockázatát noveli az idősebb életkor, továbbá az egészségtelen szokások: a dohányzás, a helytelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód, illetve az ezekkel összefüggésben az elhízás.

Fennálló hajlam esetén a szervezetet érő stresszhatás, mint a kánikula, könnyen kiválthatja a stroke bekövetkezését. Számos kutatás mutatta ki, hogy az év legmelegebb napjaiban lényegesen több embert szállítanak kórházba stroke-kal, mint az év más időszakában.

  • A hőmérséklet emelkedésével párhuzamosan nő a stroke kockázata is, ez 33°C feletti hőmérsékletnél kétszer magasabb, mint 12°C foknál.
  • A kockázat közvetlenül azután a legmagasabb, amikor egy személy legalább 10 órán keresztül magas hőmérsékletnek van kitéve.
  • A stroke esetek többsége ún. ischaemiás stroke, ami akkor fordul elő, ha az agy egy részének a vérellátása blokkolt vagy csökkent, általában vérrög miatt.
  • Egy tanulmány szerint az éjszaka bekövetkező stroke is 7 százalékkal gyakrabban fordul elő a forró napokat követően, különösen az idősebb nők körében.

Hogyan vezet stroke-hoz a hőség?

A kánikula és a stroke közötti kapcsolat elsődleges oka, hogy a nagy meleg kiszáradást okozhat, ami viszkózusabbá, sűrűbbé teheti a vért, így nagyobb valószínűséggel képződhetnek vérrögök. Az időjárással kapcsolatos egészségi problémák különösen az időseket veszélyeztetik.

A hőség megzavarhatja a szív- és érrendszer működését, szélsőségesebb mértékben befolyásolja az erek kitágulását és összehúzódását. A vérnyomásingadozás, a szívritmuszavarok fokozódása elősegíti a vérerek elzáródását és így a szélütést.

Az eletrolitháztartás zavara szintén fokozhatja a keringési rendellenességek kockázatát. Amennyiben az izzadás során elvesztett ásványi anyagokat nem pótoljuk a vízzel együtt, az zavarokat idézhet elő a szervezet működésében.

A meleg és a légszennyezettség együttesen ugyancsak jelentősen növeli a stroke-os halálesetek számát. Már korábban sikerült bebizonyítani, hogy ha magas a 10 mikrométer átmérő alatti szennyező részecskék koncentrációja a levegőben, akkor a stroke-os halálozások száma emelkedik. Az ultrafinom, 0,1 mikrométer alatti szennyező részecskék (főleg az égéstermékek) különösen veszélyesek, a finom részecskék koncentrációjának 6 mikrogramm/m3-rel történő emelkedése 7,4 százalékkal emelte a stroke kiváltotta halálozások számát.

Finn kutatók szerint azonban ez az összefüggés elsősorban a nyári melegben érvényesül, míg a hidegebb hónapokban nem mutatható ki a korreláció. A tudósok azzal magyarázzák a talált összefüggéseket, hogy nyáron a meleg miatt intenzívebbé válik a levegővétel, növekszik a szabadban eltöltött idő, így ezek eredményeként több szennyező anyag kerül a szervezetbe.

Hívjuk azonnal a mentőket!

Ha azt sejtjük, hogy a környezetünkben valaki szélütést kapott, végezzük el a következő gyakorlatokat: kérjük meg az illetőt, hogy mosolyogjon vagy öltse ki a nyelvét, majd beszéltessük, tegyünk fel egyszerű kérdést, és végezetül kérjük meg, hogy emelje fel mindkét karját. Ha az illetőnek a három kérés teljesítésének bármelyikével nehézsége támad, haladéktalanul hívjuk a mentőket (112), esélyt adva a túlélésre.

A reggeli vagy délelőtti órákban fellépő stroke felismerése leginkább a közelben tartózkodókra hárul, hiszen maga a beteg nem feltétlenül érzékeli pontosan, hogy mi történik vagy történt vele.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy nem szabad várni a háziorvosra, vagy bízni abban, hogy másnapra kialusszák a betegséget. Ilyenkor nem a körzeti orvost vagy egy családtagot kell hívni, hanem azonnal a mentőket, akik azonnal a speciális stroke-centrumba szállítják a beteget. Mindössze 4,5 óra áll rendelkezésre, hogy a beteg megkapja az életmentő vérrögoldó kezelést, amellyel nemcsak a túlélés esélye növelhető, hanem elkerülhető a maradandó agykárosodás is. Senkit ne tévesszen meg az sem, ha a tünetek gyors javulást mutatnak, mert visszatérhetnek, és akár végleges bénulássá is súlyosbodhatnak.

(Diamond Agency)

Mit tehetnek a veszélyeztetettek?

A stroke fokozott kockázatának kitett embereknek elővigyázatosnak kell lenniük kánikulában, és védekezniük kell a hőség veszélyei ellen.

  • Csökkenteniük kell a szabadtéri tevékenységeket, lehetőség szerint légkondicionálót kell használniuk, hogy megvédjék magukat a hőártalmaktól.
  • Az idősebb korosztály tagjai (különösen a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők) minél kevesebb időt töltsenek a forgalmas, szennyezett levegőjű helyeken.
  • Ugyancsak az időseknek kell a kiszáradás megelőzése érdekében leginkább gondoskodniuk a bőséges folyadékpótlásról, akkor is, ha nem érzik magukat szomjasnak.
  • A forró éjszakákon a stroke kockázatának csökkentése érdekében érdemes biztosítani a megfelelő szellőzést, szervezetüket pedig hűtsék rendszeres hűvös zuhannyal, fürdővel, esetleg hideg vizes borogatással a homlokon és a törzsön.

Nagyon fontos, hogy mindenki tisztában legyen a stroke rizikófaktoraival és saját kockázatával. A betegek kezeltessék magas vérnyomásukat, cukorbetegségüket és pitvarfibrillációjukat, mondjanak le a dohányzásról és táplálkozzanak egészségesen.

WEBBeteg összeállítás - Dr. Csuth Ágnes háziorvos, Hot weather tied to increased odds of stroke (Harvard Health Publishing), Hot nights and extreme temperatures may raise stroke risk (Medical News Today)

Cikkajánló

A stroke és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus
Stroke
A stroke vészhelyzetet jelent: azonnali kezelése az élet és a halál, de legalábbis a kevesebb, illetve a több károsodás kérdését dönti el. Korai kezeléssel csökkenteni lehet az agy károsodását és a kialakuló életminőség-romlás mértékét.
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
Budai Allergiaközpont - Dr. Hidvégi Edit, gasztroenterológus
WEBBeteg - Bodó Mariann, fordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest