A stroke csapásszerűen éri a betegeket

szerző: Balogh Mária, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Mindannyian ismerünk legalább egy olyan barátot, családtagot, ismerőst, színművészt, híres embert, aki a stroke - szélütés - áldozata lett vagy abból valamilyen mértékben felépült. A stroke világszerte, így hazánkban is a leggyakoribb rokkantsághoz vezető betegség.

Akkor is létezik professzionális orvosi ellátás, ha már megtörtént a baj. A stroke-gyanús pácienst azonnal a stroke-kezelésre felkészült egészségügyi intézménybe kell szállítani, nem szükséges előtte háziorvoshoz fordulni. A mentőket hívjuk a 104-es telefonszámon!

Minden perc számít!

Dr. Csiba László professzor, a debreceni Neurológiai Klinika igazgatója, a megújult Európai Stroke Társaság tagja, a Magyar Neurológiai Társaság elnöke. Vele beszélgettünk a megelőzésről, a betegség felismerésről, a kezelésről és a következményként kialakuló életminőség változásról.

Dr. Csiba László: Kizárólag az a klinika alkalmas a stroke-gyanús beteg fogadására, ahol 24 órás készenlétben olyan komputertomográfia (CT-készülék) működik, ami érfeltöltéses vizsgálatra is alkalmas. A koponya CT-vizsgálatot sürgősen el kell végezni, lehetőleg az agyi ereket láthatóvá tevő érfeltöltéses vizsgálattal együtt. Csak a CT-vizsgálattal tudjuk eldönteni, hogy agyi infarktust vagy agyvérzést szenvedett-e betegünk. E két lelet ismeretében megállapítható, hogy milyen kezelésre lesz szükség. Szükség van EKG-ra, a nyaki erek ultrahang vizsgálatára, valamint a laborértékek elemzésére. Nem mindegy, hogy kisér vagy nagyér záródott-e el. Míg a kiserek esetében 4,5 óra, a nagyereknél 6-8 óra áll rendelkezésre, hogy egy dugóhúzóhoz hasonló eszközzel eltávolítsuk a vérrögöt.

Tovább Stroke, agyérgörcs, agyvérzés - Mi a különbség?

A szélütés csak az egyik megnyilvánulása a szinte minden eret károsító érelmeszesedésnek. Ez a folyamat hat a szív, illetve az alsóvégtagokat ellátó erekre is, ezért szorosan együtt kell működni a neurológusoknak, a kardiológusnak, az érsebészeknek, a belgyógyászoknak és a háziorvosoknak. A különböző szakrendeléseken jut-e elegendő idő a betegek vizsgálatára?

Cs. L.: Sajnos nem. A stroke megelőzésének fontos része, hogy a szívritmuszavarban szenvedő betegek rendszeres kezelésben részesüljenek. Ez a betegség ugyanis ötszörösére növeli a szélütés veszélyét. A stroke-esetek több mint a fele megelőzhető lenne, ha a betegek jeleznék háziorvosuknak az időszakos szívdobogásérzést, a szabálytalan szívverést, a légszomjat, a mellkasi fájdalmat.

Mi a teendő akkor, ha a páciens jelzi az említett egészségügyi problémáját orvosának? Milyen lehetőségek segítik a prevenciót?

Cs. L.: Ha a szív szabálytalan működése miatt pang a vér, vérrög alakulhat ki. Amint ez a vérrög belesodródik egy agyi artériába, kialakul a stroke. Ha kardiológia vizsgálattal, 24 órás EKG monitorozással átvizsgáljuk a beteget, megállapítható a szívpanaszok oka, kezelhető a beteg, elkerülhető a stroke.

Mit jelent a vérzéssel járó agyi érkatasztrófa?

Cs. L.: Vérzéses stroke akkor alakul ki, ha az agyi erek megrepednek. A féloldali bénulás általában súlyos. A legfontosabb rizikófaktor a magas vérnyomás. Szerencsére ez az összes stroke-nak csupán kb. 15%-át jelenti. A vérzéses stroke-ban nem szabad vérrögoldást végezni.

Kevesen ismerik a TIA betegséget, ami hasonló tünetekkel jár, mint a stroke. Mi a kettő közötti különbség?

Cs. L.: A TIA esetében bénulás, beszédzavar, zsibbadás jelentkezik, de a tünetek rövid időn belül elmúlnak. Viszont ez a stroke „előszobája”, melyet napokon-heteken belül súlyos stroke követhet. Sokan nem vesznek tudomást róla, nem fordulnak orvoshoz, mert elmúltak a tünetek. Ez nagyon hibás magatartás. A TIA-tünetek jelentkezése után azonnal fel kell keresni egy stroke-központot.

Tovább A stroke korai jelei

Tömegeket érintő betegség
A szívinfarktuson átesett betegek 90 %-a képes a munka világába visszatérni, míg a stroke-on átesetteknek csupán 10%-a képes erre, ha nem részesülnek azonnali vérrögoldó kezelésben. Évente 18-20 000 ember halálát okozza a stroke hazánkban.

Kockázati tényezők

A stroke nem feltétlenül az idős emberek betegsége. Hazánkban a fiatalokat épp úgy érintheti, mint a 40-60 éves korosztályt. Éppen ezért 40-45 éves kortól, egy-két évente hasznos lenne az érbetegségek szűrővizsgálata. Magas vérnyomás és cukorbetegség esetén hét-nyolcszoros az esély az agyi katasztrófa kialakulására. Jelenleg hazánkban 180 000 olyan ember él, aki már átesett valamilyen stroke-on - évente 45-50 000 új beteggel számolhatunk.

A nők és a férfiak egyaránt veszélyben vannak

A női stroke szociális következményei igen súlyosak. Az átlag magyar férfi 68 évesen kap szélütést, a nők 74 évesen. A 68 éves férfit még tudja ápolni fiatalabb társa, de a 74 éves stroke-beteg nőtársa legtöbbször már évekkel idősebb, és ha egészséges is, akkor sem alkalmas ápolásra.

Tovább Hajlamos Ön a stroke-ra? Tekintse meg a betegség rizikófaktorait!

Milyen tünetek jelzik az agyi érkatasztrófát?
  • Hirtelen kialakuló jobb-, vagy baloldali, esetleg egyik oldalon felső, másik oldalon alsóvégtagi gyengeség, zsibbadás.

  • Szédülés, féloldali nyelv-, ajakzsibbadás.

  • Az arc elferdülése. (Tipp: Mutassa fogát, vagy mosolyogjon!) - Nyújtsa ki karját, tenyérrel felfelé. (Megtartja vagy süllyeszti kezét?)

  • Nehezen találja a szavakat. Beszédértési, szótalálási nehézség. (Tipp: Mondjon egy egyszerű mondatot!)

  • Elhomályosuló látás, kettős látás.

  • Szokatlan erejű, előzmény nélküli, ütésszerű fejfájás.

Dr. Csiba László professzor úgy véli, módosítani kellene a stroke finanszírozását. Sajnos az időablak túllépése miatt nagyon sok stroke-beteg nem részesülhet vérrögoldásban, csupán a kevésbé hatékony, hagyományos kezelésben. Azok a kórházak, ahol több diagnosztikus vizsgálatot végeznek, magasabb színvonalú ellátást nyújtanak, de ugyanazt a finanszírozást kapják ezekben az esetekben, mint azok a kórházak, amelyek diagnosztikus és ellátási színvonala sokkal szerényebb. Ezen változtatni kell.

Soha ne a háziorvost hívjuk, hanem a mentőket a 104-es telefonszámon! Foglaljuk össze a tüneteket, kitérve az előző betegségekre.

Időben kell cselekedni!

Szerencsésnek tekinti magát K. Ferencné, aki kisfia születése után két hónappal a stroke tüneteit észlelte magán. A most 48 éves asszony úgy véli, a korai felismerést annak köszönheti, hogy egészségügyi dolgozó volt, s találkozott stroke-betegekkel, sőt ápolt is stroke-betegeket.

Férje azonnal hívta a mentőket, amikor észlelte felesége beszédzavarát. A vidéki várostól csupán 20 kilométerre volt a legközelebbi stroke-centrum, ezért időben beértek a klinikára. A nő vérrögoldó kezelésben részesült, ami megmentette az életét.

A gyors felismerés, a helyes cselekvés, lehetővé tette, hogy ha lassan is, de az asszony felépüljön betegségéből. Újra meg kellett tanulnia járni, illetve beszélni. A beszédtanulás folyamatában logopédus segítette. Édesanyja és férje támogatásával már nyolcéves kisfiát is el tudja látni. Munkahelyére nem tért vissza, de otthonról végezhető, könnyebb munkát el tudott vállalni.

WEBBetegForrás: WEBBeteg
Balogh Mária, újságíró
Szakértő: Dr. Csiba László

Cikkajánló

A stroke és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus
Stroke
A stroke vészhelyzetet jelent: azonnali kezelése az élet és a halál, de legalábbis a kevesebb, illetve a több károsodás kérdését dönti el. Korai kezeléssel csökkenteni lehet az agy károsodását és a kialakuló életminőség-romlás mértékét.
Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

Szex 50 fölött
Szex 50 fölött

Mindkét nemnél gyakoriak a nehézségek.

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Kardioközpont - Dr. Szatncsik Ilona, kardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg - Bodó Mariann, fordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest