Élet a spasztikus bénulással

Dr. Szabó Zsuzsanna
szerző: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta - WEBBeteg
frissítve:

A spaszticitás az idegrendszeri sérülés, károsodás egyik tünete, amely során a végtagizmok idegi szabályozása megváltozik. Leggyakrabban agyi érkatasztrófa (stroke) után alakul ki, de más betegség, például sclerosis multiplex, traumás agysérülés, gerincvelő-sérülés kísérőtünete is lehet, megkeserítve a mindennapokat.

A spasztikus bénulás következményei különféle módon nehezítik meg a mindennapokat az érintett testrészektől és a károsodás mértékétől függően. Az érintett személyeknek ezért segítségre van szükségük minden olyan tevékenységben, melyet korábban természetesen és egyedül végezhettek el, így felértékelődik a tisztálkodás, az evés, az öltözködés, vagy a főzés ellátása. A fájdalom, fizikai kényelmetlenség, a napi fizikai aktivitás csökkenése akár alvászavarokat is okozhat.

A spaszticitás minden emberben más erősségű és eloszlású, de az állapot akár egy napon belül is módosulhat. A betegek általános megfigyelése, hogy az izom feszülésére az időjárás is hat.

Tudta?

A spasztikus bénulásban szenvedők segédeszközök használatával nagyobb függetlenséghez és önállósághoz juthatnak. Ezeket úgy tervezték, hogy akár egy kézzel is használhatóak legyenek, lehetővé téve a kétkezes tevékenységek elvégzését, mint a zoknifelhúzás, gombolkozás. De vannak többcélú vágódeszkák, kapaszkodók, könnyen megfogható, emelt peremű, csúszásmentes tányérok, hosszú fogantyújú szivacsok szappanadagolóval stb.

Hogyan javítható az izomműködés?

Az állapot javítása hosszú távú feladat, ezért a kórházból vagy rehabilitációról való hazabocsátás után továbbra is kiemelten fontos a rendszeres aktivitás fenntartása. A gyógytornász által előírt testmozgás, a végtagok izmainak nyújtása az izomgörcsöket is segíthet megelőzni.

Számos vizsgálat mutatott ki eltérést a betegek javulásról alkotott felfogása és a standardizált rokkantsági mérések pontszámai között, a szubjektív és az objektív állapot között. A betegek számára különösen fontos, hogy önellátóak legyenek, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy önállóan képesek legyenek tisztálkodni, öltözködni és étkezni.

Bizonyos esetekben a botulinum toxin injekcióval végzett lokális izomrelaxáns terápia szignifikáns javulást eredményezhet, jelentősen javítva az életminőséget, ezáltal a betegek fizikai állapotát, önellátását és hangulatát is.

A lehetséges munkába való visszatérés szintén javíthatja az önértékelést, bár szükség lehet a munkakör újragondolására, a munkaidő módosítására.

A pszichés hatásokkal is foglalkozni kell

Ahhoz, hogy a betegek jobban megbirkózzanak a mindennapi kihívásokkal, alapvető fontosságú a betegek mellett családtagok, gondozók megértése, segítése.

A beteg önmaga iránt támasztott elvárásainak újragondolása nem könnyű feladat, és a család számára is nehéz elkerülni az összehasonlítást a múlttal. Gyakori játszma a beteg és hozzátartozók között az, hogy „meg tudná csinálni, de nem akarja”.

Különösen fontos a pszichés segítség a család minden tagja számára. Többek között a spasztikus bénulás következtében megélt általános fájdalom fokozott lelki terhelést, stresszt okoz, és depresszió, ingerlékenység, a szellemi teljesítmény csökkenése is kialakulhat. Az aktív mozgás képességének elvesztése még egy jobb állapotú beteg esetén is nehézségeket okozhat az intimitás és a szexuális élet terén.

A korábbi családstruktúra a betegség következtében megváltozik, a beteg könnyen gyermeki szerepbe kerülhet. Ezt elkerülendő érdemes neuropszichológus, vagy családterapeuta segítségét kérni, mert a cél, hogy a beteg képes legyen betölteni a családban a saját szerepét.

A hozzátartozók lelki egészsége érdekében hasznos lehet csatlakozni betegszervezetekhez, vagy olyan személyekkel beszélgetni, akik hasonló tapasztalatokat éltek át. A beszélgetés gazdagíthatja az ismereteket és megkönnyebbülést hozhat: „nem vagyok egyedül”.

Fontos hogy a segítők se hanyagolják el saját szükségleteik, maradjon szabadidejük is. Szintén megfontolandó szociális munkás segítségét kérni bonyolult, bürokratikusan elintézhető támogatások, szolgáltatások igényléséhez.

Ez is érdekelheti

Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bodó Mariann, fordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest