A légszennyezés és a meleg idő stroke-hoz vezethet

Dr. Csuth Ágnes
szerző: Dr. Csuth Ágnes, családorvos - WEBBeteg
megjelent:

Régi tapasztalat, hogy az időjárás, annak változásai összefüggésben állnak különböző betegségekkel. Finn tudósok bizonyították, hogy a meleg és a légszennyezettség együttesen jelentősen növeli a stroke-os halálesetek számát.

A vizsgálatot vezető orvos elmondta, hogy az időjárással kapcsolatos egészségi problémák különösen az időseket veszélyeztetik. Azt tanácsolják, hogy az idősebb korosztály tagjai magasabb légszennyezettség esetén minél kevesebb időt töltsenek a forgalmas helyeken, különösen a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők.

Már korábban bizonyítást nyert, hogy a levegőben keringő finom és ultrafinom részecskék száma szoros összefüggést mutat a kardiovaszkuláris megbetegedések számával és az ezekből, eredő halálozással. A stroke esetében sikerült bebizonyítani, hogy ha magas a 10 mikrométer átmérő alatti szennyező partikulumok (részecskék) koncentrációja a levegőben, akkor a stroke-os halálozások száma emelkedik.

Toxikológiai és járványtani vizsgálatokból már korábban kiderült, hogy az ultrafinom, 0,1 mikrométer alatti szennyező részecskék (főleg az égéstermékek), különösen veszélyesek. A mostani tanulmányban először különböző méretű részecskék koncentrációja, az időjárás és a stroke gyakorisága közötti kapcsolatot is vizsgálták.

A meleg idő kedvezőtlen

Összehasonlították a hideg (októbertől áprilisig) és meleg időjárás (májustól szeptemberig) esetén kapott adatokat, és arra az összefüggésre figyeltek fel, hogy a finom részecskék mennyisége és az idősek között (65 éves vagy attól idősebbek) előforduló stroke-os halálesetek között pozitív korreláció van a meleg időszakban. A finom részecske-koncentráció 6 mikrogramm/m3-rel történő emelkedése 7,4 százalékkal emelte a stroke kiváltotta halálozások számát.

Szintén volt kapcsolat az előző napi ultrafinom részecskék koncentrációja, a szén-monoxid koncentráció valamint a stroke-os halálesetek között, de az kevésbé volt ilyen jelentős. A nagyobb méretű partikulumok esetében nem találtak ilyen összefüggéseket.

A hideg időszakban semmilyen légszennyező részecskék esetében sem sikerült hasonló összefüggéseket igazolni. Ezeknek a tényeknek látszólag ellentmond az, hogy az egyes légszennyezettségi koncentráció értékek télen magasabbak, mint a nyári időszakban, de a kutatók azzal magyarázzák a talált összefüggéseket, hogy nyáron a fokozott ventilláció és a szabadban eltöltött több idő miatt több szennyező anyag kerül a szervezetbe.

A fenti adatok ismételten rávilágítanak arra, hogy mennyire fontos lenne odafigyelni környezetünkre, különösen az égéstermék-kibocsátásra, hisz ezt az egyes ember szintjén is befolyásolni lehet.

Dr. Csuth Ágnes, családorvos


Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

A stroke és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus
Stroke
A stroke vészhelyzetet jelent: azonnali kezelése az élet és a halál, de legalábbis a kevesebb, illetve a több károsodás kérdését dönti el. Korai kezeléssel csökkenteni lehet az agy károsodását és a kialakuló életminőség-romlás mértékét.
Inhalálás
Inhalálás

Évezredek óta segít téli betegségek leküzdésében.

Hüvelyi irritáció
Hüvelyi irritáció

Szülés utáni hüvelyszárazság.

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bodó Mariann, fordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest