Trombolízis a stroke akut ellátásában

Dr. Bessenyei Mónika
szerző: Dr. Bessenyei Mónika, neurológus - WEBBeteg
frissítve:

Az agyi vérkeringési zavar, más néven stroke hirtelen kialakuló katasztrofális agyi történés, mely legtöbb esetben maradandó mozgás- vagy beszédkárosodással jár, viszonylag nagy százalékban vezet halálhoz.

Évente 45000 beteg kerül Magyarországon friss stroke-kal kórházba. Ez az a betegség, mely a maradandó egészség- és mozgáskárosodás legfőbb oka.

A tünetek fennállásának időtartama szerint megkülönböztetjük az átmeneti illetve végleges károsodáshoz vezető vérkeringési zavart. A 24 órán belül megszűnő tünetek esetén átmeneti agyi keringészavarról, míg 72 órán belül megszűnők esetén reverzibilis agyi keringészavarról beszélünk.

A stroke két típusa

Agyvérzés: a véredények megrepedése miatt alakul ki, és a stroke-esetek 15 százalékát teszi ki.

Agylágyulás: az agyi vérkeringés károsodása miatt kialakult agyi oxigén- és tápanyaghiányos állapotokat jelöli. Az agyi katasztrófák 85 százalékát teszi ki.

Bővebben A stroke diagnózisa

Az agylágyulás sürgősségi terápiája és a trombolízis

Az utóbbi években az agylágyulás sürgősségi terápiájában egyre fontosabb helyet foglal el a trombolízis, azaz a kialakult idegrendszeri tünetekért felelős agyi területet ellátó eret elzáró thrombus (vérrögdugó) feloldása.

A vérrög feloldásához vénán vagy artérián keresztül beadott szöveti plazminogén aktivátort (tPA) használnak, mely a szervezetben normálisan is jel lévő enzim, melynek feladata a szervezetben keletkező kisebb vérrögök feloldása.

Abban az esetben, ha a stroke tüneteinek kezdetétől számított 3 órán belül a tPA vénán keresztül beadásra kerül, akkor az eret elzáró vérrög feloldásával az ér ellátási területéhez tartozó agyterület „feléled”, mivel újból kap oxigént és tápanyagot a működéséhez, ezáltal a beteg idegrendszeri tüneti is javulhatnak vagy megszünhetnek. Artériásan alkalmazva a tPA-t, az időablak 6 órára kitolható indokolt esetben.

A három óra alól kivétel az arteria basilaris elzáródása is, mely esetében artériába adva a tPA-t 12 óráig elvégezhető a lysis.

Számos tanulmány beszámol arról, hogy abban a betegcsoportban, ahol a trombolízist elvégezték, több betegnek az életminőség lényegesen jobb lett a későbbiekben, mint a nem lysalt betegcsoportban, pl. javult a végtagok mozgása, a beszéd, a beteg önellátása.

Nem mindig alkalmazható a trombolízis

Sajnos azonban ezt a kedvező eredményekkel járó terápiát nem minden agylágyulást elszenvedett beteg esetén alkalmazhatjuk. Az egyik legfontosabb kizáró ok az idő.

Csak azoknál a betegeknél alkalmazható a trombolízis, akiknél a terápiát a tünetek kialakulásától számított három órán belül el lehet kezdeni. 3 óra áll rendelkezésre, hogy a beteg vagy hozzátartozói felismerjék a betegséget, mentőt hívjanak, a mentők speciális stroke centrumba szállítsák a beteget, elkészüljenek a legfontosabb vizsgálatok (koponya CT, labor), megtörténjen a beteg első orvosi vizsgálata és megszülessen a döntés, a beteg alkalmas-e a trombolízisre.

A 3 óra egy nagyon szűk időablak minderre. A legtöbb késlekedés a kóházba kerülésig szokott eltelni. Sokszor a beteg illetve a hozzátartozói nem ismerik fel a kialakult idegrendszeri tünetek és a stroke közötti összefüggést, várnak hátha javul a beteg állapota, vagy éppen a beteg nem akar orvoshoz fordulni és közben kifutnak az értékes időből.

Ha észlelik az alábbi tüneteket,vagy a tünetek közül valamelyiket, azonnal, késlekedés nélkül forduljanak orvoshoz: szájzug elhúzódása; felső végtag meggyengülése; beszédzavar. Ezen tünetek egyikének fennállása esetén a stroke valószínűsége 72 százalék.

Még abban az esetben is, ha időben beérkezik a beteg a kórházba, számos kizáró ok lehet, amely miatt mégsem lehet megkezdeni a trombolízist, pl. közelmúltban elvégzett műtét, közeli szülés, alacsony vagy túl magas vércukorszint, véralvadásgátló gyógyszer szedése, túl súlyos idegrendszeri tünetek, túl nagy kiterjedésű agyi károsodás, túl magas vérnyomás, májbetegség stb.

A stroke centrumban a beteget fogadó orvosnak megfelelő tapasztalattal kell rendelkeznie ahhoz, hogy eldönthesse alkalmazható-e a trombolízis vagy sem.

A késlekedésre a kórházakban sincs idő, mindennek, a meghatározott rend szerint kell zajlani ahhoz, hogy a betegnél, ha arra alkalmas, időben megkezdhessék a trombolízist. A beteg állapotának javulása, ha a trombolízis sikeres volt igen látványos, pl. az addig „béna beteg” képes újra mozgatni a végtagjait.

A trombolízis lehetséges szövődményei

A kezelés legsúlyosabb szövődménye az agyvérzés kialakulása lehet, mely általában az idegrendszeri tünetek súlyosbodásával jár. Emellett általános vérzékenység is felléphet. Az is előfordul, hogy a trombolízis ellenére a beteg állapota nem változik, valószínű, hogy itt az érelzáródás miatt kialakult agyszöveti károsodás már nem volt visszafordítható.

Mindezen nehézségek ellenére a trombolízis több beteg számára nyújthat jelentős mértékű javulást ebből a súlyos, jelentős életminőség-romlással járó betegségből, időben és megfelelően alkalmazva.

A legfontosabb a betegség azonnali felismerése: szájzug elhúzódása; felső végtag meggyengülése; beszédzavar esetén gondoljon rá és azonnal hívja a mentőket!

Dr. Bessenyei MónikaForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bessenyei Mónika, neurológus

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest