Felesleges a szorítóharisnya szélütés után

MTI
megjelent:

A szélütésen átesett pácienseknek gyakran ajánlják speciális harisnya viselését, hogy megelőzzék a trombózist, amely következtében vérrög kerülhet a véráramba. A Lancet szakfolyóiratban szerdán megjelent tanulmány szerzői azonban nem találták eredményesnek a módszert.

A szélütést elszenvedett páciensek mintegy kétharmada járásképtelen kórházból való távozása után, a mozgáshiány viszont rontja a vér keringését a végtagokban, különösen a lábban. Ezeknek az embereknek közel 20 százalékánál trombózis alakul ki, vérrög képződik lábukban, aminek végzetes következménye lehet. A véralvadást gátló szereken kívül az orvosok ajánlják a speciális szorítóharisnyák viselését is, amelyek segítik a véráramlást.

Egy tanulmány azonban, amelynek keretében az orvosok 2500, szélütésen átesett pácienst vizsgáltak Ausztráliában, Nagy-Britanniában és Olaszországban, nem igazolta a harisnyák rögképződést megelőző hatását. Ráadásul használatuk során növekedett a fekélyek és hólyagok keletkezésének esélye.

Nem csökkenti a rögképződést

Műtéten átesett pácienseknél korábban igazolták már a szorítóharisnya rögképződést megelőző hatását, ezért a szakértők sokáig úgy vélték, hogy a szélütés után lévő embereknél is működik. A vizsgálatban a páciensek fele használt harisnyát, másik fele nem. 7-10 nap elteltével ultrahangos készülékkel ellenőrizték lábukban a véráramlást, majd 25-30 nap múlva ismét kontrollálták a keringést.

Mindkét csoportban a páciensek mintegy 10 százalékánál alakult ki rög. A harisnyát viselők öt százaléka ugyanakkor bőrtüneteket (fekélyt, hólyagot) jelzett mellékhatásként, míg azok közül, akik nem hordták a szorítóharisnyát, csak az emberek egy százalékánál jelentkezett bőrprobléma.

(MTI)

Cikkajánló

A stroke és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus
Stroke
A stroke vészhelyzetet jelent: azonnali kezelése az élet és a halál, de legalábbis a kevesebb, illetve a több károsodás kérdését dönti el. Korai kezeléssel csökkenteni lehet az agy károsodását és a kialakuló életminőség-romlás mértékét.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest