Stroke után az immunrendszer is kárt okoz

MTI
megjelent:

Azonosították japán kutatók immunsejtek egy csoportját, amelyek elárasztják az agyat szélütés után, ezzel gyulladást és további idegrendszeri károsodást okoznak.

A Nature Medicine szakfolyóirat legutóbbi számában közölt tanulmányban számolnak be a tokiói Keio Egyetem kutatói kísérletükről, amelyben az immunsejteket nem termelő, génmódosított egerek sokkal kisebb agykárosodást szenvedtek el szélütés után, mint a normál egerek.

Josimura Akihiko, a kutatás vezetője szerint bár a szélütés okozta közvetlen, gyorsan lezajló károsodást nem tudják megelőzni, legalább az immunsejtek által okozott másodlagos kárt el lehetne kerülni.

Szélütés után a sérülés helyére érkeznek az immunrendszer sejtjei, köztük a makrofágok és a T-sejtek, amelyek gyulladást okoznak, ezáltal növelik a károsodást.

Elsőként az interleukin-23 (IL-23) nevű immunsejtek érkeznek meg az agyba, melyek önmagukban nem ártanak, ám aktiválják a makrofágokat és a T-sejteket.

A stroke rizikófaktorai

Számos tényező növeli a stroke kockázatát, melyek egyébként a szívinfarktusnak is rizikófaktorai. A stroke kockázata egészséges életmóddal nagy mértékben csökkenthető.
Ön hajlamos stroke-ra?

Ha sikerülne megakadályozni, hogy az IL-23 jelezzen a többi immunsejtnek, megvédhetnék az agyat a további sérüléstől szélütés után.

"Tanulmányunk fontosságát az adja, hogy terápiás célpontot kínál. A szélütést követő egy napon belül el kell kezdenünk a páciensek kezelését" - magyarázta Josimura, aki hozzátette, hogy az interleukin-23 elleni kísérleti antitest jelenleg már a klinikai próbák 2-es fázisában van.

"Olyan gyulladásos kórképeknél használható majd, mint a krónikus vastagbélgyulladás. Ha ez a szer megkapja az engedélyt, kipróbálhatjuk szélütéses pácienseken is" - mondta Josimura.

(MTI)

Cikkajánló

A stroke és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus
Stroke
A stroke vészhelyzetet jelent: azonnali kezelése az élet és a halál, de legalábbis a kevesebb, illetve a több károsodás kérdését dönti el. Korai kezeléssel csökkenteni lehet az agy károsodását és a kialakuló életminőség-romlás mértékét.
HELLP-szindróma
HELLP-szindróma

Mi okozza? Mit tehet a megelőzés érdekében?

Boka- és lábdagadás
Boka- és lábdagadás

Érrendszeri rendellenesség okozhatja.

WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest