A wii játékok segítenek a stroke gyógyításában
Az aktív wii játékok némi szórakozást hozhatnak a stroke rehabilitációba, miközben segítik a betegeket abban, hogy visszanyerjék erejüket és motoros készségeiket.
Az első ilyen jellegű kutatás bebizonyította, hogy azok a betegek, akik két héten át játszottak a wii játékkal, könnyebben és gyorsabban tudnak tárgyak után nyúlni, illetve azokat megfogni.
A kutatás során 11 stroke-os beteg két héten át wii teniszt és „Főző Mama” játékon játszott (melyben a krumplihámozást, hagymapucolást, hússzeletelést és sajtszórást kell imitálni), míg a kontrollcsoport 11 tagja kártyázott illetve a Jenga nevű építőjátékot játszott. Ez utóbbi csoport tagjainál nem tapasztalták a kar erősödését a kísérlet végén, mondta el a kutatást vezető Gustavo Saposnik, a torontói Szent Mihály Kórház Stroke Kutató Intézetének vezetője.
„Elsőként sikerült bizonyítanunk, hogy a virtuális valóság játéktechnológia biztonságos és hatásos módszer lehet a stroke betegek motoros funkcióinak javítására” –mondta. Ugyanakkor hozzátette, hogy mindaddig, amíg nagyobb számú betegeken elvégzett kutatás alá nem támasztja a jelenlegi eredményét, korai lenne a stroke betegeknek a wii játékokat ajánlani, azonban bíznak benne, hogy hamarosan a stroke kiegészítő kezeléseként fogják alkalmazni.
Játszva motivál
„ Eme játékoknak a legnagyobb előnye, hogy a betegeket olyannyira motiválja, hogy órákon át képesek játszani. Ezek segítségével egyre többet használják a karjukat, mely szükséges ahhoz, hogy visszanyerjék annak erejét. Mindezt pedig játékos formában történik.”
A stroke rizikófaktorairól |
Számos tényező növeli a stroke kockázatát, melyek egyébként a szívinfarktusnak is rizikófaktorai. A stroke kockázata egészséges életmóddal nagy mértékben csökkenthető. |
A balkezes Saposnikban az újfajta terápia ötlete akkor merült fel, mikor 5 éves lánya ellen a kicsi esélyeit növelendő, jobb kézzel játszott wii teniszmeccset. „Eleinte nehéz volt, de minél többet játszottam, annál jobban tudtam a gyengébb kezem is használni, innen jött az ötlet, hogy a stroke betegek kezelésében is hatásos lehet a módszer” – mondta.
A kutatásban résztvevő betegek két hónappal a kísérlet előtt kaptak stroke-ot, és két héten át nyolc, az orvos által felügyelt egy órás játékidőben vettek rész oly módon, hogy 30 percig az egyik, 30 percig a másik játékkal kellett játszaniuk.
A hagyományos rehabilitáció elveit használja
A résztvevők egyike sem panaszkodott mellékhatásokról, noha a kontrollcsoport 2, a wii csoport 3 tagja panaszkodott a szokásosnál nagyobb mértékű fáradtságra a gyakorlatok után. A kéthetes terápia, illetve az egy hónappal későbbi kontrollvizsgálat során azt tapasztalták, hogy a wii csoport tagjai átlagosan 7 másodperccel hamarabb tudnak megfogni egy doboz üdítőitalt, mint a kártyás csoport tagjai. Ez ugyan nem tűnik nagy különbségnek, de ha minden mozdulatsort ennyivel hamarabb sikerül megtenni, az nagyon sokat jelent egy nap vonatkozásában is.
A wii csoport tagjainak a szorítása is erősebb volt.
A kutatók szerint a siker annak tudható be, hogy a wii játékok a hagyományos rehabilitációs módszer elemeit tartalmazzák: ismétlődő, nagy intenzitású feladatokat és olyan tevékenységet, melyek aktiválják az agy újraszerveződésébe bevont idegsejteket.
(WEBBeteg - Cs.K. fordító, Forrás: WebMD; lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos)