Mégsem függ össze a stressz és agyvérzés?

MTI
megjelent:

Nem találtak összefüggést a stressz és az agyvérzés között ausztrál kutatók, ami rácáfol a közhiedelemre.

A Stroke című szakfolyóiratban közzétett tanulmányukban ausztrál kutatók az úgynevezett subarachnoideális (lágyagyhártya alatti) vérzés és a stresszel telt életesemények kapcsolatát vizsgálták.

Az agyvérzés ezen típusánál (SAH) egy elszakadt ér miatt a környező agyszövetek közötti űrbe kerül a vér, és becslések szerint az esetek fele halállal végződhet. Craig S. Anderson, a Sydneyi Egyetem munkatársa kutatócsoportjával 388 SAH-típusú agyvérzésen átesett pácienst kérdezett ki életeseményeiről, valamint kontrollként 473 olyan embert, akiknek soha nem volt agyvérzése.

A stroke rizikófaktorairól

Számos tényező növeli a stroke kockázatát, melyek egyébként a szívinfarktusnak is rizikófaktorai.
Ön hajlamos stroke-ra?>>

A listán szereplő 12, nagy stresszt okozó életesemény között volt például családtag vagy barát halála, állásvesztés és bűncselekmény áldozatává válás. A válaszok értékelése során általánosságban nem találtak összefüggést az életesemények és az agyvérzés között.

Amikor a lezajlott agyvérzést legfeljebb egy hónappal megelőző eseményeket vizsgálták, az derült ki, hogy kétfajta stresszor, a pénzügyi vagy jogi problémák, és a "minden egyéb" kategória emelkedett kockázatot okozott.

A páciensek tíz százaléka számolt be ilyen eseményről, míg a kontrollcsoport tagjainak csupán négy százaléka. Anderson úgy véli, az embereknek érdemesebb az agyvérzéssel igazoltan összefüggésben lévő tényezőkkel - például a dohányzással és magas vérnyomással - foglalkozniuk, ha megelőzésről van szó, mint a stresszes életesemények miatt külön aggódni.

(MTI)

Cikkajánló

A stroke és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus
Stroke
A stroke vészhelyzetet jelent: azonnali kezelése az élet és a halál, de legalábbis a kevesebb, illetve a több károsodás kérdését dönti el. Korai kezeléssel csökkenteni lehet az agy károsodását és a kialakuló életminőség-romlás mértékét.
Gyermekek a sípályán
Gyermekek a sípályán

Szabályok a gyermekek biztonságos síeléséhez.

Influenza
Influenza

Milyen otthoni gyógymódok segíthetnek?

WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus
WEBBeteg - Dr. Bessenyei Mónika, neurológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, Dr. Kerekes Éva, Dr. Fehér Gergely
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest