Hogyan lassítható a szem öregedése?

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Cserháti Zoltán, szemész frissítve:

Sokan teszik fel a címben szereplő kérdést, de sajnos a szomorú válasz az, hogy nem lehet megállítani a szem öregedését, ez ugyanis egy természetes folyamat. Van azonban néhány olyan tanács, amit ha betartunk, akkor elmondhatjuk: mindent megtettünk szemünk egészségének megőrzéséért.

Negyvenéves kor fölött sokan tapasztalják, hogy a szokásos betűméretű szöveget már távolabbra kellene tartaniuk az olvashatósághoz, mint ameddig a karjuk elér, mert szemük már nem tud alkalmazkodni az adott távolsághoz. Ez a presbiópia, a szem természetes öregedése. Látását a szem egészségére való fokozott odafigyeléssel védheti ebben az életkorban is.

Az öregszeműség (presbiópia) jellemzői
  • A szokásos olvasótávolságból a betűk összemosódnak.
  • Huzamosabb olvasás során szeme elfárad, feje megfájdulhat.

Mit tehet látása épségének megőrzése érdekében?

Panasz esetén mielőbb forduljon orvoshoz!

Ha látásával kapcsolatban bármilyen panasza jelentkezik (homályos látás, fények, illetve foltok villózása, a fényforrás körüli szivárvány, vagy akár csak fejfájás hosszan tartó közelre nézéskor), azonnal forduljon orvoshoz, akkor is, ha nemrég volt szemvizsgálaton! Homályos látás esetén felmerül, hogy Önnek új szemüvegre van szüksége, ezen vagy más panasz esetén pedig valamilyen új szembetegsége is lehet, amit ki kell vizsgálni, esetleg akár sürgősen kezelni kell. Idejében elkezdett kezeléssel megállítható a szem állapotának romlása.

Rendszeresen ellenőriztesse szemét szemész szakorvossal!

Általánosságban elmondható, hogy 40 év alatt kétévente, 40 év felett évente javasolt szemészeti vizsgálat. Amennyiben Önnek szembetegsége, kontaktlencséje vagy szemüvege van, gyakrabban érdemes felkeresnie szemészét. Gyermekek esetén javasolt kétévente elmenni pupillatágításos gyermekszemészeti vizsgálatra, illetve ha a családban vannak speciális (pl. kancsalság, stb.) szemészeti betegségek, akár ennél gyakrabban is.

Használjon megfelelő erősségű szemüveget!

Rendszeresen ellenőriztesse, hogy az Ön által használt szemüveg még mindig jó-e.

Kezeltesse krónikus betegségeit!

Bizonyos betegségek – mint például a cukorbetegség és a magas vérnyomás – ártanak a szemnek. Abban az esetben, ha a vércukor- vagy vérnyomásértékek túl magasak, kezeletlen a betegség, szemészeti szövődmények alakulhatnak ki. Időben észrevett szemészeti jelek esetén (olykor csak részben) sikerülhet megelőzni a szövődmények kialakulását.

Védje szemét a nappal szemben!

Használjon UV-szűrővel ellátott napszemüveget, amelynek a formája lehetővé teszi az oldalról beeső fénysugarak szűrését is, ez különösen fontos akkor, ha sokáig tartózkodik a napon, illetve ha az UV-fénnyel szembeni érzékenységet fokozó gyógyszereket szed.

Táplálkozzon egészségesen!

Az egészséges látás megőrzése érdekében létfontosságúak az antioxidánsok (oxidációt gátló anyagok), az A-vitamin és a béta-karotin. A zöldségek és gyümölcsök általában nagy mennyiségben tartalmazzák ezeket az anyagokat, ezért bőségesen iktassa be étrendjébe ezeket az élelmiszereket. Kiemelt jelentősége van a luteinnek és a zeaxantinnak a látás épéségének megőrzésében, ezek a színanyagok a sötétzöld, a narancssárga és a citromsárga színű zöldségekben, gyümölcsökben vannak jelen nagyobb mennyiségben.

Használjon megfelelő erejű megvilágítást munkájához, olvasáshoz!

Bár a szabályok többsége, illetve látással való összefüggése közismert, a legtöbben mégsem figyelünk oda ezen alapvető szabályok betartására sem.

Számítógép előtti munkavégzéskor viseljen monitorszemüveget!

A monitroszemüveg rendelkezhet dioptriával is, de dioptriamentes verzióban is elérhető ép látásúak és kontaktlencsét viselők számára.

Ha munkájából adódóan szükséges is a képernyő előtt ülnie, legalább az okoseszközök képernyőjének nézegetését próbálja meg korlátozni.

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológusDr. Cserháti Zoltán, szemész

Forrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Aktualizálta: Dr. Cserháti Zoltán, szemész

Cikkajánló

Gyermekek a sípályán
Gyermekek a sípályán

Szabályok a gyermekek biztonságos síeléséhez.

Influenza
Influenza

Milyen otthoni gyógymódok segíthetnek?

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Füzesi Zsuzsa, fordító
WEBBeteg - Halmosi Edina, optometrista-kontaktológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, Dr. Papp Júlia, Halmosi Edina
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség