Szürkehályog-műtét: egyszerűbb és pontosabb a femtolézer
A femtolézeres eljárás a szaruhártya és a szürke hályog kezelésére alkalmazható. A számítógép által vezérelt lézer a manuális műtétekhez képest jóval pontosabb vágásokat ejt a szemben, így kisebb a hegesedés, gyorsabb a sebgyógyulás.
A szürke hályog kezelése esetében az egyetlen megoldás a műtét, amely napjainkban már a legkorszerűbb technikával elvégzett rutinbeavatkozásnak számít. Ez a műtéti technika a világon a legsikeresebb és az egyik legnagyobb számban végzett beavatkozás, mellyel jelentősen javul a betegek életminősége.
A femtolézeres eljárás egy viszonylag új technológia és magyar szakemberekhez kapcsolódik. Juhász Tibor a látáskorrekcióra létrehozott lézeres készüléket továbbfejlesztve alkalmassá tette szürkehályog-műtétek elvégzésére.
Egy kaliforniai cég gyártja magát a femtolézert, az eljárás kifejlesztésében pedig nemzetközileg is elismert kutatók, szakemberek vettek részt. A legfontosabb klinikai vizsgálatok hazánkban történtek Nagy Zoltán Zsolt professzor vezetésével, 2008-ban pedig a Semmelweis Egyetemen alkalmazták először a világon a femtolézeres eljárást szürke hályog műtétje során, az azóta megvalósuló fejlesztéseknek köszönhetően egyre jobb a diagnosztikai képalkotás, illetve a lézer teljesítménye.
2011-ben vezették be az alkalmazását világszerte, azóta több mint 1 millió ilyen beavatkozást végeztek.
A szürke hályogról |
A katarakta - amely időskorban a leggyakoribb szembetegségek közé tartozik - a szemlencse olyan mértékű elhomályosodását, elszürkülését jelenti, ami már akadályozza, hogy éles kép alakuljon ki a retinán. 65 éves korra az emberek felénél már kialakul valamilyen fokú szürke hályog, bár nem biztos, hogy panaszt is okoz. A kiérett katarakta - némi fényérzést leszámítva - gyakorlatilag vakságot okoz, a betegek többnyire hamarabb kérik a műtétet. A jelenleg ismert eljárás mintegy 20 percig tart, eltávolítják az elhomályosodott lencsét, majd egy beültetett műlencsével pótolják azt. A szemlencse szétzúzására és eltávolítására általában egy speciális ultrahangos készüléket használnak (fakoemulzifikáció). A szaruhártyán keletkezett vágást ritkán kell összevarrni, mivel a metszés többnyire magától összeforr. |
A femtolézerrel végzett szürkehályog-műtét menete
Prof. Dr. Nagy Zoltán Zsolttól, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója elmondta: a szaruhártya szabálytalanságainak kiegyenlítése rendkívül pontos műtéti technikát követel, a számítógép által vezérelt femtolézeres eljárás segítségével pedig akár hetvenszer pontosabb vágást tudnak a szemen ejteni, mint kézzel.
A számítógép által vezérelt femtolézer a hályogműtét három kritikus lépését (sebet készít a szaruhártyán, előkészíti a szemlencsenyílást és végül a lencse darabolását teszi lehetővé) teszi automatizálttá, biztonságosabbá, kiküszöbölve a beteg véletlen szemmozgásából adódó problémákat, nagyban segítve ezzel a sebész munkáját.
A szemlencse elülső tokján egy kerek alakú nyílást képeznek, majd ezen át beültetik a műlencsét, amely pótolja a szürke hályog miatt eltávolított szemlencse törőerejét, így a páciens látása teljes mértékben visszaállítható.
A beépített műlencse lehet monofokális, amely csak egy fókuszponttal rendelkezik, és amellyel a betegek távollátását állítják vissza, valamint multifokális, amely a közeli, távoli és köztes tartományban javítják a látást.
Femtolézerrel végzett szemműtét (Fotó: Kovács Attila - Semmelweis Egyetem)
Ezt tudja a femtolézer
A femtolézeres műtéttel a szemre leginkább jellemző legfinomabb eltéréseket is korrigálják. Az alig egyperces beavatkozás nem igényel altatást, továbbá a fertőzésveszély és az esetleges komplikációk esélye is jóval kisebb.
- Pontosabb vágások ejthetőek a szemben.
- Rövid a műtétidő, kevesebb, mint egy perc.
- Alacsony energiaszintű lézerimpulzusokkal dolgoznak.
- Nincs szükség ultrahangra.
- A pontos előkészítésnek köszönhetően nincs komplikáció.
- A sebnagyság 2 mm-re, vagy akár 1 mm-re csökken.
- Gyorsabb a sebgyógyulás.
- Kisebb a fertőzésveszély.
A beavatkozás után akár már másnap elérhető a látásjavulás, de be kell tartani néhány javaslatot: 1 hétig szemcseppet kell használni, illetve 4-5 hétig kerülni kell a sportolást - tanácsolja a professzor.
Zöld hályog ellen is elérhető lesz
Újabb fejlesztések történtek a femtolézeres eljárások területén, nemcsak a szürke hályog és a szemlencse sebészetben, hanem például az öregszeműség vagy a zöldhályog-műtétek esetében is – tudtuk meg a professzortól. Számos klinikai kutatás zárult és továbbra is zajlik a zöld hályog lézeres műtéttípus hatékonyságával kapcsolatban, rutin klinikai alkalmazása még várat magára. A kezelés egyik előnye, hogy nem történik effektíve szemmegnyitás, ezáltal kevesebb szövődményt várnak a szakemberek.
Prof. Dr. Nagy Zoltán Zsolt elmondta azt is: szintén magyar fejlesztésnek köszönhetően a femtolézer sugarat sikeresen tudjuk eljuttatni a trabecularis hálózat területére és ott elkészíteni azt a finom nyílást, amelyet eddig csak egy bonyolultabb műtét során, a szemgolyó megnyitásával tudtunk elvégezni. A módszerrel a szemmegnyitó műtétek összes szövődménye elkerülhető, mint például bevérzés, fertőzés, érhártya- és retina leválás, szemnyomás túlzott mértékű csökkenése vagy jelentős emelkedése.
A módszer a primer nyitott zugú zöld hályog kezelésére alkalmas, olyan betegeknél, akiknél a szemnyomás cseppkészítményekkel nem uralható. A módszerrel kapcsolatban 3 éves követési eredményekkel rendelkezünk, az európai hatóságok jóváhagyása már megtörtént. A módszer előreláthatólag a jövő év elejétől szélesebb körben is elérhető lesz.
Lásd még
- Új eljárással kezelik a zöldhályogot a Semmelweis Szemészeti Klinikáján
- A szürke hályog műtéti kezelése
Szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg