Elsősegélynyújtás szemsérülések esetén

Dr. Papp Júlia
szerző: Dr. Papp Júlia, szemész - WEBBeteg
frissítve:

Sok szemészeti betegség esetén jelentős az időfaktor, fontos a sürgős ellátás: minél koraibb a beavatkozás, annál nagyobb esély van a teljes gyógyulásra. A szakszerű ellátás előtt mi magunk is nagyon sokat tehetünk szemsérülések esetén.

A fájdalom mértéke sokszor nem függ össze a szem sérülésének súlyosságával. Az ideghártyába ékelődött kis fémszilánk esetén például még kitűnő a látás és szinte elhanyagolható a fájdalom, ugyanakkor elviselhetetlen fájdalommal jár az ívfény okozta minimális szaruhártya károsodás, mely tünetmentesen gyógyul néhány nap alatt.

Mechanikai sérülések - a szem tompa sérülései

  • A nagy szennyeződéseket mossa, majd fedje le steril gézlappal!
  • Ne fújjon orrot!
  • Törekedjünk a függőleges fejtartásra!
  • Jellegzetes mechanikai sérülés a különböző sportsérülések, pezsgősdugó okozta sérülés, főleg gyereknél a hógolyó okozta sérülés, verekedés következtében kialakuló sérülés.
  • A csontos szemgödör védi a szemgolyót ütések során, sérülése rendszerint kiterjedt szemhéj bevérzéssel jár. Az arc jó vérellátottságú, ezért kis sebekből is igen intenzív vérzés léphet fel. A nagy szennyeződéseket csapvízzel le kell mosni, a sebet steril gézlappal le kell fedni.
  • A szemüreget az orrüregtől elválasztó vékony csont sérülésekor levegő jut a szemhéjak alá (emphysema). Szigorúan tilos sérülés esetén az orrfúvás, mert így még több levegőt préselünk a szemhéj alá!
  • Tompa sérülések során a szem belseje is bevérezhet. Fontos: törekedjünk függőleges fejtartásra, mely segít a vér leülepedésében, lehetővé téve a látást és a szemészeti vizsgálatot. A felesleges mozgásokat, erőlködést kerüljük!

Idegentest sérülések

  • Ne dörzsölje szemét!
  • Ne próbálja meg önmaga eltávolítani az idegen testet!
  • Bizonyos fémeknél a szervezetben mérgező anyagok választódnak ki, ezért is fontos az időben történő eltávolítás. Növényi sérülésnél meg kell nézni, mennyire volt földdel szennyezett, illetve hogy nem tört-e le a vége.
  • Tilos a szemet dörzsölni, nyomkodni, piszkálni! Nagyobb bajt okozhatunk, ha mi magunk akarjuk eltávolítani az idegen anyagot. Az idegen test ugyanis sokszor a szemfelszínen (a szemhéj belső felületén, a kötő- vagy a szaruhártyán) maradhat, ám ha elmozdul, átszakíthatja a szem burkait, bejutva a szemgolyóba.

Égési sérülések

  • A szembe került idegen anyag szemészeti szempontból lehet fémes vagy nem fémes (pl. üveg, műanyag, növényi anyag). Fém esetén az eltávolítás szempontjából fontos tudni azt is, hogy mágnesezhető-e vagy sem.
  • Kisebb sérülés esetén használjon műkönnyet, hámosító gélt, borogatást!
  • Pihentesse szemét!

Fontos: a panaszok enyhítésére vény nélkül kapható, érszűkítőt nem tartalmazó műkönny készítmény és a szaruhártyát hámosító gél használata javasolt. Ajánlható a csukott szemre tett hideg vizes borogatás, továbbá a szem pihentetése.

Vegyi anyag, marószerek okozta sérülések

Égési sérülés hőhatás, elektromos sugárzás, mikrohullám, infravörös sugárzás, látható fény, UV és ionizáló sugárzás következtében alakulhat ki, elsősorban a szemhéjak bőrét és a szaruhártyát károsítva.

  • Minél hamarabb mossa ki szeméből a vegyi anyagot!
  • Vigye magával a szemészhez a vegyi anyag flakonját, dobozát!
  • A szemészetre érdemes elvinni a vegyi anyag maradékát tartalmazó dobozt, flakont, így az összetevőket, kémiai csoportokat, koncentrációt könnyen lehet tisztázni.

Fontos az anyag azonnali gyors kimosása! Ha más lehetőség nincs, a tisztítás kis sugárban folyó langyos csapvízzel történjen!

Mikor, hol és hogyan történt pontosan a sérülés?

Minden információ fontos lehet, főleg gyermekeket ért sérülések esetén, hisz ők még nem tudnak pontosan beszámolni a történtekről, vagy büntetéstől tartva elhallgatnak részleteket.

Közölje orvosával, hogy volt-e korábban szemészeti műtét, sérülés, vagy ismert-e valamilyen betegség. A szaruhártyán végzett beavatkozásokat (például lézeres látásjavító műtét, szürkehályogműtét, vagy szaruhártya átültetés) követően a szaruhártya vékonyabb, kevésbé ellenálló az behatásoknak.

Fejet, arcot ért sérüléseknél kritikus lehet a földdel történő szennyezettség a tetanusz veszélye miatt - érdemes tetanuszoltásról dokumentációt hozni. Hasonló okok miatt harapásnál nagyon fontos a sérülést okozó állat oltási könyve, tekintettel a veszettség elleni oltásra.

A háztartásokban számtalan oldószer, tisztítószer, mosószer, savas vagy lúgos kémhatású vegyszer található, és nagyon gyakori a véletlen vagy szándékos sérülés.

Dr. Papp Júlia, szemészForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Papp Júlia, szemész

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Szemészeti Központ - Prof. Dr. Holló Gábor, szemész
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Cserháti Zoltán, szemész
WEBBeteg - Dr. Papp Júlia, szemész
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, Dr. Papp Júlia, Halmosi Edina
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség