A B-vitaminok szerepe az időskori makuladegenerációban

szerző: Dr. Bezzegh Attila
megjelent:

Időskorban gyakori probléma, hogy a szem ideghártyáján levő, fényérzékelő idegvégződésekkel teli területre vetülő képet nem látja az idős papa, mama élesen. Mivel a homály a látótér középpontjában van, ezzel jelentősen veszít is a látásából.

Milyen vitaminnal, illetve annak hiányával lehet összefüggésben az időskori makula-degeneráció kialakulása? Meg lehet vajon előzni? A témával kapcsolatban dr. Bezzegh Attila laboratóriumi szakorvos fejtette ki álláspontját.

Sok idős embertől halljuk - akár a családban, akár ismerősök között -, hogy olyan szembetegséggel küzd, mely miatt jelentősen beszűkül a látása. Ilyenkor az éleslátásért felelős terület elváltozik a szemben, éppen a látótér közepén. Először csak romlik, majd meg is szűnhet a látás. Ha a nagymama, nagypapa vagy a dédi elé tesznek egy fényképet az unokákról, akkor kissé oldalra fordítja a fejét, mert különben nem látja a fotó lényegét. Ugyanezt teszi a valóságban előtte levő dolgokkal, személyekkel is. Igen: kétségbeejtő és nagyon kellemetlen érzés...

Tényleg a korral jár?

Azt gondolnánk, hogy az időskori makuladegeneráció (Age-related macula degeneration, vagyis AMD) a korral jár. Hiszen még a nevében is benne van.

Hosszú idő, mire kifejlődik. Felnőttkorban ez a szembetegség a fejlett világban bekövetkező látásvesztések leggyakoribb oka. A macula lutea, vagy magyarul a sárga folt, a szem ideghártyáján található terület, mely fényérzékelő idegvégződésekben gazdag. Ez van a látótér középpontjában, így az ide vetülő képet látjuk élesen. Azonban ahogy idősödik az ember, ezen a területen degeneráció, elváltozás alakulhat ki. Következményeképpen egyre több érzékelő sejt pusztul el, melyek a látásról gondoskodnak.

Tudta?

Egy japán kutatás kiderítette, hogy a B12 vitaminnal kezelt pácienseknél kevésbé volt mérhető a perifériás látás elvesztése, stabilabb volt a látásélesség és a szemfolyadék nyomást a szemgolyóban is jobban ellenőrzés alatt tudták tartani - a B12-őt nem kapott kontroll csoport tagjaival szemben.

Idős szeretteink először csak arra panaszkodnak, hogy éppen látóterük közepén egy furcsa szürke folt éktelenkedik. Kezdetben talán csak kicsit zavaró, azonban súlyosabb formában a homály egyre kiterjedtebb lehet, akár a látás teljes elvesztését is okozhatja.

Érdemes a szem egészségét rendszeres ellenőrzéssel követni. Egy szemész már igen korai szakaszában felfedezi a problémát, még a tünetek jelentkezése előtt.

De vajon elkerülhetetlen az időskori makuladegeneráció kialakulása? Úgy tűnik, ez a szembetegség összefüggésben van az emelkedett homocysztein (Hcy) szinttel. A megemelkedett Hcy szintet korábban főleg annak kapcsán ismerhettük, hogy ha ez a szint magas, akkor nagyobb a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának valószínűsége. A kérdés az, mitől emelkedik meg a homocysztein szintünk?

Amikor hiányoznak a vitaminok...

A homocysztein szint, ahogy az össz-koleszterin és az LDL („rossz”) koleszterin szintje is, akkor emelkedik meg, amikor a szervezetben anyagcsere elváltozások történnek. Amennyiben a sejtekben nincs elegendő folsav és B12 vitamin, ez igen gyakran oka a homocysztein-szint növekedésének.

Dr. Bezzegh Attila laboratóriumi szakorvos egy bostoni tanulmány eredményével támasztja alá a B12 és B9 vitamin (folsav) szerepét a Hcy érték emelkedésében.

Tudta?

A B12 vitamin hiánya miatt a látóideg hajlamosabb a károsodásra. A European Journal of Internal Medicine beszámolója szerint a vitamin hónapokig tartó alkalmazása képes volt a látás javítására egy optikus neuropátiával küzdő férfi esetében – mely a központi látás elvesztését jelenti.

E tanulmányban a kutatók 40 éves koruktól követték nyomon 7 esztendőn át 5200 nő állapotának alakulását, randomszerűen két csoportra osztva őket: az egyik csoport B6, B12 vitamint és B9 vitamint (folsavat) kapott, míg a másiknak csak placebót adtak. Abban a csoportban, amelyik részesült vitamin-pótlásban, fele annyi időskori makuladegenerációt észleltek, mint a placebós csoportban.

Egy szintén 7 évig tartó vizsgálat, melyet szív- és érrendszeri betegséggel küzdő (vagy annak fokozott kockázatával élő) középkorú hölgyek körében végeztek, szintén felfedezte, hogy azoknál a nőknél, akik kaptak B6, B9 és B12 vitamint a tanulmány idején, kevésbé alakult ki időskori makuladegeneráció.

A kutatók nem teljesen biztosak abban, hogy a B-vitaminok segítettek távol tartani a betegséget, ám valószínű, hogy azok antioxidáns hatása mérsékelte a homocysztein-szintet – ez pedig a gyulladás markere, mely károsíthatja a szemben levő kis ereket.

Van, amivel javítható a helyzet

Ha tehát a szervezet nem szenved hiányt B6, B9 (folsav) és B12 vitaminban, akkor az AMD kialakulásának esélye a felére csökkenhet. A homocysztein-szintet egyébként rutin laboratóriumi vizsgálat alkalmával meg tudják határozni, többnyire a zsíranyagcsere-vizsgálattal együtt.

Amennyiben az idős emberek rendszeresen hozzájutnak a fenti vitaminokhoz, úgy a bizonyítékok alapján kisebb valószínűséggel kell szembesülniük az időskori makuladegenerációval, látásuk jelentős romlásával vagy elvesztésével.

Sajnos, ez nem egyenlő azzal, hogy maga a kialakult betegség gyógyítható így, de Dr. Bezzeg Attila hozzáteszi: bizonyítottnak tekinthetjük, hogy a vitaminok visszapótlásával mérséklődik a szem megbetegedésének valószínűsége.

(Forrás: Dr. Bezzegh Attila)

Cikkajánló

Az időskori makula degeneráció (macula degeneratio) az éleslátásért felelős sárgafolt sorvadásos betegsége, amely típusosan 50 éves kor felett jelentkezik. Az öregedő társadalmak egyik legfontosabb szemészeti betegségei közé tartozik.
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
Dr. Rose Magánkórház

Segítség