Keratoconus - A szaruhártya elvékonyodása

Dr. Papp Júlia
szerző: Dr. Papp Júlia, szemész - WEBBeteg
frissítve:

A keratoconus a szaruhártya vázának fokozatos elvékonyodása következtében kialakult előredomborodás. Viszonylag gyakori, fokozatosan előrehaladó rendellenesség, melynek végeredményeként a korábbi félgömb alakú szaruhártya szabálytalan kúp alakot vesz fel.

Mi a keratoconus?

A keratoconus a szaruhártya (cornea) vázának elvékonyodása, amely következtében az elvékonyodás helyén csúcsként elődomborodik a szaruhártya. Az elődomorodásnak köszönhetően a szaruhártya görbülete szabálytalanná válik. A keratoconus kifejezés jelentése: kúp alakú szaruhártya.

A keratoconus pubertás, vagy fiatal felnőtt korban jelenik meg, 10-25 éves kor között. Az elvékonyodás folyamata lassan halad előre (progrediál) akár 10-20 éven keresztül, sőt, néha stabil marad az állapot és nem romlik tovább. Általában mindkét szem érintett, bár lehet, hogy az egyik szemen csak műszerrel kimutatható fokban.

A betegség pontos okát még nem ismeri az orvostudomány. Az öröklődés szerepe nem tisztázott, de a betegek családjában általában nem szokott előfordulni ez a kórkép: az utódok között körülbelül 10 százalékban jelenhet meg. Feltételezhetően kiválthatja a kemény kontaktlencse folyamatos viselése okozta irritáció és a szem gyakori, erőteljes dörzsölése is.

A keratoconus

A keratoconus tünetei, felismerése

A betegség tünete a fokozatos látáscsökkenés, rövidlátás, a szaruhártya fokozódó görbületi eltérése miatt. A betegségben szenvedők általában arról számolnak be, hogy sűrűn kell erősebbre cserélni a szemüvegüket. Kifejezetten romlik a gyenge fényviszonyok közötti látás.

A szaruhártya alakjának változása miatt a látás homályosabbá, torzzá, szellemképessé válhat, fokozódik a szemfáradás. Előrehaladott esetben a szemüveg már nem képes korrigálni a látásromlást.

Erőteljes fényérzékenység jellemzi, a vakító fényre égő érzés érezhető a szemben.

Gyakori jelenség még, hogy a kontaktlencse viselése egyre kényelmetlenebb, a nem megfelelő illeszkedés miatt a lencse lötyög, több panaszt okoz. A két szem között jelentős különbség lehet az elvékonyodás mértékében.

Speciális formák

A keratoconus progresszív és stabil formái mellett léteznek speciális lefolyású, ugyancsak a szaruhártya elvékonyodásával járó ritka kórképek is.

Akut keratoconus - Hirtelen, nagyon intenzív elvékonyodás jellemzi az akut keratoconust. A szaruhártya domborodása miatt a belső membrán több helyen megreped, így nincs, ami védje a szaruhártyát, a szaruhártya állománya ezért vizenyős lesz, megszűnik az átlátszósága, a látás hirtelen leromlik. Ez a helyzet sürgősségi kezelést igényel az átlyukadás (perforáció) veszélye miatt. A vizenyőt szemcseppekkel kell mérsékelni, lágy kontaktlencsét kell felhelyezni. A szaruhártya átültetéssel érdemes várakozni a vizenyő elmúlásáig.

Keratoglobus - A keratoglobus nagyon ritka állapot. Általában már születéskor jelentkezik a betegség, melynek során - igen kifejezett ovális keratoconust követően - az egész szaruhártya teljesen elvékonyodik. Leber-féle betegség és a kék ínhártya betegség kísérő tünete lehet.

Szemészeti vizsgálatok

Előrehaladott esetben műszerek nélkül is diagnosztizálható a keratoconus. A hirtelen tágulat miatt a szaruhártya belső membránja ugyanis megrepedhet, a repedések szabad szemmel is látható függőleges vonalakként észlelhetőek. A szem szaruhártyájában lerakódó réz egy jellegzetes, gyűrű vagy félhold alakú elszíneződést okoz, mely gyakran szabad szemmel is látható: ezt Kayser-Fleischer-gyűrűnek nevezzük.

A keratoconus korai stádiumában műszeres vizsgálatokkal (ultrahang, fotokeratoscopia) diagnosztizálható a betegség, és sor kerül általános látásvizsgálatokra (réslámpás vizsgálat, refrakció) is. A fotokeratoszkópia során egy berendezés koncentrikus köröket vetít a szaruhártya felszínére, ezek finom torzulásait elemzi a görbület fokának megállapításához.

Nagyon sok betegség kísérheti a keratoconust, érdemes ezekre is gondolni a kivizsgálás során. Ilyen betegségek lehetnek a különböző kromoszómarendellenességek (Down-szindróma, Turner-szindróma) és kötőszöveti fejlődési rendellenességek (Ehlers-Danlos-szindróma, Marfan-szindróma, osteogenesis imperfecta). A szemészeti betegségek közül számos örökletes fejlődési rendellenesség (Leber-féle congenitalis amaurosis, retinitis pigmentosa, szivárványhártya- és lencsefejlődési zavarok) esetén is gyakoribb a keratoconus.

Hogyan kezelhető a keratoconus?

  1. Szemüveg - Minimális elváltozás esetén, a kisfokú szabálytalan szaruhártya-görbület miatt kialakuló látásromlás korrigálható dioptriás szemüveggel, vagy hagyományos lány kontaktlencsékkel is.

  2. Kontaktlencse - A speciális kontaktlencse sokáig stabilan tartja az állapot. Megfelelő viselés esetén 5-10 százalékban válik szükségessé később a műtéti megoldás. Nagy átmérőjű, kemény vagy félkemény, gázáthatolható lencse szükséges.

  3. Cross-linking (CXL) kezelés - Az újnak számító korneális kollagén kereszthálózás (CXL) kezeléssel a szaruhártya elvékonyodásának progressziója állítható meg. Korai és előrehaladottabb állapotban is elvégezhető, de érdemes minél korábban megállítani a folyamatot. Stabil keratoconus esetén nem jelent előnyt az eljárás. A kezelés során riboflavin (B2 vitamin) oldattal itatják át a szaruhártyát, majd egy számítógép vezérelte gép UV-A fénnyel keresztkötéseket hoz létre, megerősítve a szaruhártya szerkezetét. A beavatkozás az előkészítéssel együtt nagyjából egy órát vesz igénybe.

  4. Epikeratoplasztika - Szaruhártya-átültetés a beteg eredeti szaruhártyájának megtartásával. A beavatkozás során a donortól származó szövetet a beteg eredeti szaruhártyájára illesztik. Előrehaladott, de jelentős hegesedés nélküli állapot esetén alkalmazhatj, ha a kontaktlencsét már nem tudja viselni a beteg. Napjainkban nem jellemző megoldás.

  5. Szaruhártya átültetés (keratoplasztika) - Előrehaladott stádiumban alkalmazzák a keratoplasztikát, főleg kifejezett szaruhártya hegesedés esetén. A teljes transzplantáció során eltávolítják a kóros szaruhártyát, és donortól származó szövettel helyettesítik. Tiszta átültetett korong esetén is még 95 százalékban korrekció szükséges, 30-50 százalékban a műtétet követően még kontaktlencse-viselés is szükséges. Műtétet követően csak enyhe pupillatágító cseppet használjunk, mert az erősebbektől évekig tág maradhat a szembogár.

Az orvostudomány ismer további műtéti eljárásokat is a keratoconus kezelésére (pl. műanyag gyűrűk beültetése a szaruhártya alakjának megtartására), ezeket azonban napjainkban már jellemzően nem alkalmazzák.

A látás javítására és a szaruhártya alakjának korrigálására alkalmazható lézeres szemműtét, ez azonban nem kezeli magát a keratoconust és nem képes megállítani a szaruhártya elvékonyodásátak, szabálytalanná válásának folyamatát.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Papp Júlia, szemész
További felhasznált forrás: Debreceni Egyetem

Cikkajánló

Segítség