Szaruhártya-átültetés (keratoplastica)
A szaruhártya-átültetés a leggyakoribb beavatkozás az összes transzplantáció közül. Elvékonyodott, nem átlátszó, heges vagy megsérült szaruhártya esetén dönthetnek az átültetés mellett, amelynek teljes vagy részleges vastagságú típusa létezik.
A műtét sikere, a beültetett korong gyógyulása a műtéti technikától, a szem többi szövetének épségétől és az immunreakciótól függ. A beültetendő szaruhártya korong a donorból való eltávolítás után közvetlenül használható fel vagy „szaruhártya bankból” szerezhető be.
Műtét előtt alaposan ellenőrzik a szaruhártya állapotát (sejtszám, vastagság stb.), az átvihető fertőző betegségekre (AIDS, hepatitis B stb.) szerológiai szűrést és szükség esetén HLA egyeztetést is végeznek.
A műtét menete
- A korong méretének megtervezése (ideális a 7,5 mm-es átmérő). A beültetendő korong átmérője 0,5 mm-el nagyobb, mert így érhető el biztonságos sebzárás.
- A beültetendő, majd a befogadó szaruhártya korong kimetszése körkéssel (trepán), melynek működési elve a „pogácsa szaggató”-hoz hasonlít. A tökéletes illeszkedés miatt a sebszéleket finom mikrosebészeti ollóval igazítják meg.
- Tovafutó (cikk-cakk vonal) vagy csomós varratokkal rögzítik a korongot.
Érdekesség |
Az ideális sebszélek elkészítéséhez a jövőben körkés helyett „lézerkés” használható (femtosecond laser), mely az ideális mélységben és íven a szövet elpárologtatásával „vág”. Kutatások folynak a szaruhártya szélén elhelyezkedő őssejtek beültetéséről és csak a belső sejtsort tartalmazó részleges átültetésről is. |
Szaruhártya-átültetés (keratoplastica) |
|
Esetleges komplikációk
Előfordulhat késői sebgyógyulás, varratok meglazulása, emelkedett szemnyomás, szaruhártya mögött membránképződés és ritkán az éleslátás helyének vizenyője is.
A legjelentősebb komplikáció a beültetett szaruhártya korong kilökődése lehet, melyet a befogadó szervezet immunválasza okoz. Ezek fele a műtét utáni 6 hónapban történik. Bepirosodás, homályos látás (a szaruhártya belső felületén lerakódott gyulladásos sejtek és másodlagos vizenyő miatt) vagy bármilyen gyulladásos panasz esetén azonnali kontroll szükséges!
A műtét utáni kezelés
Gyulladásos- és kilökődési reakció megelőzésére antibiotikum, gyulladáscsökkentő (szteroid), pupillatágító szemcseppek javasoltak. Szükség esetén szemnyomáscsökkentő és műkönny is szóba jön. A varratokat az erezetlen szaruhártyából kb. 1 év múlva lehet eltávolítani.
Fontos, hogy a keratoconus miatt végzett műtétet követően csak enyhe pupillatágító cseppet használjunk, mert az erősebbektől évekig tág maradhat a szembogár!
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Papp Júlia, szemész