7 gyógyszer, ami szemszárazságot okozhat
A szemszárazság olyan állapot, mely során vagy csökkent a könnytermelés, vagy fokozott a könnyvesztés (ne feledjük, hogy a könnyezés oka lehet a könnyelvezető rendszer elzáródása is), ez pedig egyéb tünetek mellet a szem égő, szúró érzetét okozza.
Noha a szemszárazságnak számos oka lehet, nem szabad figyelmen kívül hagyni az alkalmazott gyógyszerek hatását sem, mivel meglepő számban vannak olyan vénymentes és vényköteles készítmények, melyek szemszárazságot okozhatnak.
Miért száraz a szemem?
Ha a szeme száraz és irritált, kérdezze meg magától: Lehet, hogy a reggelente bevett pirula okozza? Gyakran nem vesszük észre, hogy a szokásos tabletták, spray-k, cseppek milyen mértékben dehidratálják a szemet.
A krónikus szemszárazság - mely állapot sokkal komolyabb az időnként jelentkezőtől - a megfázás elleni készítményektől a szívgyógyszerekig számos orvossággal összefüggésbe hozható. A többféle gyógyszert szedő betegek esetén a szemmel szembeni potenciális kockázatok még tovább súlyosbodhatnak.
Ez is érdekelheti Miből áll a könny?
A szemszárazságot okozó leggyakoribb gyógyszer-kategóriák a következők:
Antihisztaminok (allergia elleni készítmények)
Az anthisztaminok, mint a fexofenadine, loratadine, cetirizine és diphenhydramine hatóanyagú szerek, blokkolják a szervezet által az allergének elleni harc során termelt hisztamin hatását. Nagymértékben enyhítik az olyan allergiás és megfázásos tüneteket, mint a tüsszögés, orrfolyás, bőrviszketés, szemviszketés és könnyezés. Sajnos azonban ezek a gyógyszerek csökkentik a szemet nedvesen tartó réteget, ugyanakkor az allergiás eredetű kötőhártya-gyulladásban a kezelés részei lehetnek.
Dekongesztánsok (érösszehúzó hatású szerek, pl. orrcseppek)
A vénymentesen kapható orrspray-k és orrcseppek a megfázás, szénanátha és meléküreg-gyulladás tüneteit enyhítik, oly módon, hogy szűkítik a véredényeket az orr membránjaiban, így a duzzadt orrszövet véráramlása csökken, ami könnyebbé teszi a légzést. A leggyakrabban használt hatóanyagok a fenilefrin, pszeudoefedrin and oximetazolin, melyek az antihisztaminokhoz hasonlóan csökkentik a könnytermelést. Ezen felül egyes termékek antihisztaminok és dekongesztánsok kombinációját tartalmazzák, mely kettős terhet jelent a szemnek.
Vérnyomáscsökkentő szerek
Azok, akik vényköteles gyógyszereket szednek a vérnyomásuk csökkentésére és egyes szívbetegségek kezelésére, szintén szenvedhetnek szemszárazságtól. A béta-blokkolók például csökkentik a pulzust, a szívizom összehúzódásának erejét és a vérnyomást. Ugyanakkor ezek a készítmények csökkentik a könnytermelést, így fokozzák a száraz szemre jellemző panaszokat. A vízhajtók a vérnyomáscsökkentők egy másik típusának számítanak, melyek arra ösztönzik a szervezetet, hogy az több vizeletet termeljen. Az olyan készítmények, mint például a hidroklorotiazid és furoszemid hatóanyagú szerek, kihajtják a szervezetből a vizet, valamint megváltoztatják a könny összetételét.
Antidepresszív szerek, antipszichotikumok és Parkinson gyógyszerek
A skizofrénia kezelésére szolgáló készítmények közül az amitriptilin és thioridazin hatóanyaggal rendelkezők, az úgynevezett antikolinerg hatásokkal rendelkező gyógyszerek csoportjába tartoznak, melyek megakadályozzák az idegimpulzusok átvitelét. Normális esetben az egészséges ideg, mely szemszárazságot érzékel, üzenetet küld a megfelelő helyre, hogy könny termelődjön. Azonban, ha a kommunikációs hálózat blokkolva van, az üzenet nem továbbítható, ez pedig szemszárazságot okozhat.
A trihexifenidil tartalmú szerek, amit a Parkinson-kórban fellépő merevség, remegés és görcsök leküzdésére használnak, ugyancsak antikolinerg hatással bír.
A szelektív szerotonin visszavétel gátlók (SSRI-k) csoportjába tartozó antidepresszánsok (pl. szertralin és paroxetin) szintén okozhatnak szemszárazságot.
Fogamzásgátlók és változókori hormonkészítmények
Nőknél gyakoribb a szemszárazság kialakulása az olyan hormonális változások hatására, ami a fogamzásgátló tabletta szedésével hozható összefüggésbe, valamint menopauza idején is fokozódhatnak ezek a panaszok. A pontos összefüggés a hormonok és a szemszárazság között egyelőre nem ismert, ám feltételezések szerint az ösztrogén káros hatással van a szem olajtermelő mirigyére, és csökkenti a szem nedves könnyfilm-rétegét is.
Akné gyógyszerek
A súlyos, hegesedő vagy a más kezelésre nem reagáló akné kezelésére egyes esetekben izotretinoin tartalmú szerekre lehet szükség. Ez az erős gyógyszer befolyásolja a könnyfilm olajos rétegét termelő Meibom-mirigyek működését, emellett szem és szemhéj irritációt is okozhat.
Szemcseppek
Furcsán hangzik, de egyes szemcseppek valójában súlyosbíthatják a szemszárazság tüneteit. Kerülje azokat a készítményeket, melyek a vörös szemek megszüntetését ígérik! A tetrizolin-hidroklorid tartalmú szemcsepp érösszehúzó és pangáscsökkentő hatásával csökkenti a vörös szem tüneteit, azonban az erek később újra kitágulnak, amely a kötőhártya gyulladását is okozhatja.
A megoldás a vörös szemek és szemszárazság okának megtalálása, és nem a piros szemek tüneti kezelése.
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; www.health.com
Lektorálta: Dr. Cserháti Zoltán, szemész rezidens