A szürkehályog műtét kockázatai

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Cserháti Zoltán, szemész rezidens frissítve:

A szürkehályog műtét nagyon gyakori eljárás, és bár biztonságosnak tartott, nem kockázatmentes. Az általános műtéti kockázatok mellett a szürkehályog műtét egyedi komplikációkkal járhat. A szövődmények kockázata az időseknél magasabb.

Fontos tudni, hogy a műtéti szövődmények és problémák kialakulásának kockázata a beteg életkorával nő. A 80 év felettiek felének van szürkehályogja, így ez az egyik leggyakrabban végzett beavatkozás, amelyben idős betegek részesülnek. Noha minden sebészeti beavatkozásnál fennáll a halál kockázata, és a műtéti kockázatok magasabbak az időseknél, a szürkehályog műtét az összes orvosi műtét közül az egyik legsikeresebb, legbiztonságosabb eljárás.

Az idősebb embereknél általában már eleve vannak olyan meglévő egészségügyi problémák, melyek növelhetik a műtéti szövődmények kockázatát. A magas vérnyomás, cukorbetegség, daganatos kórkép és a pajzsmirigy problémák nehezebbé tehetik az eljárást, és lassíthatják a gyógyulási folyamatokat. A cukorbetegséget külön meg kell említeni, mivel a rosszul kontrollált vércukorszint a műtét előtt, alatt és után is drasztikusan befolyásolhatja a gyógyulási időt.

Emellett egyes gyógyszerek is növelhetik a szövődmények kockázatát. A vérrögök kialakulását megelőző véralvadásgátló gyógyszerek növelhetik a vérzés valószínűségét, míg a szteroidok – különösen, ha hosszú távon alkalmazzák – a fertőzés kockázatát emelik meg.

Gyakori szövődmények szürkehályog műtét után

Fertőzés: A fertőzés tüneteit azonnal jelenteni kell az orvosnak. Ezek közül a legfontosabb a látóélesség – gyors – leromlása, a szem váladékozása, fájdalom, valamint duzzadt szemhéjak kialakulása. A szemből távozó folyadék kis mennyiségben normális a műtét után, ám ha az zöld, sárga vagy tejszerű, az fertőzésre utal, és azonnal kezelni kell.

Vérzés: A műtét helyén lehetséges a vérzés, ám ez néhány nap alatt felszívódik. Mindenképpen jelezze orvosának, ha ezt tapasztalja.

Vakság: Minden szemműtét magában hordja a vakság kockázatát. Ez ritka komplikáció, ám bizonyos műtét közbeni komplikációk és/vagy műtét utáni súlyos szövődmények esetén extrém ritkán előfordulhat.

Csökkent látás: Egyes betegeknél a műtéttel ugyan eltávolítják a szürkehályogot, de a beavatkozás eredményeképpen nem javul a látóélesség. A legtöbb beteg azonban arról számol be, hogy a beavatkozás után sokkal élesebben lát és sokkal élénkebb színeket tapasztal.

Retinaleválás: A retinaleválás orvosi vészhelyzet. Minél gyorsabban kezelik, annál nagyobb az esélye a teljes felépülésnek. A leválás korai jelei a villogó fények, úszó homály vagy pókháló látása. Amennyiben a közelmúltban volt szürkehályog-műtéte, és most foltokat, villogó foltokat, vagy fényeket lát, vagy úgy tűnik, mintha valami lebegne a látóterében, azonnal keresse fel orvosát vagy az ügyeletet!

Viszketés: A legtöbb viszketés a gyógyulási folyamat normális mellékhatása, azonban akkor, ha hirtelen fokozódik, vagy olyan súlyos, hogy szinte elviselhetetlen, beszéljen orvosával! Ez lehet fertőzés jele, de lehet a gyógyulási folyamat velejárója is. A betegek sokszor szúró, viszkető érzésre panaszkodnak olyan esetekben, amikor egy varratot helyeztek be a műtétet követően.

Kettős látás: Nagyon ritkán előfordul kettős látás is, ám ez a műtétet követő napokban hamar elmúlik magától. Annak ellenére érdemes megemlíteni az orvosnak, hogy jellemzően nem hosszú távú probléma.

Magas vagy alacsony szemnyomás: Egyes betegeknél a szem belsejében a nyomás megváltozik az operáció hatására. Ezt a betegek nem mindig észlelik, gyakran csak a sebész által végzett nyomon követési vizsgálat derít fényt rá. Szemcseppkezelés hatására a szemnyomás normalizálódik.

Homályos látás: A közvetlenül a műtétet követő napokban jelentkező homályos látás a szaruhártya borússága és ödémája miatt alakulhat ki, ám ez idővel feltisztul. Amennyiben homályos látást tapasztal, tartózkodjon a gépjárművezetéstől mindaddig, amíg a látása nem javul annyira, hogy biztonságosan vezethessen!

A lencse hátsó tokjának elszürkülése 2 évvel a műtét és műlencse beültetés után akár az esetek 25–50%-ában is jelentkezhet. Ilyen esetekben lézeres kezelés válik szükségessé. A késői komplikációk közé tartozik még a posztoperatív cisztoid makulaödéma (CMO), mely a műtét után nem, vagy az elülső szegmentum állapota alapján nem várt mértékben javuló látóélesség első tünete lehet. Az alkalmazott non-szteroid (NSAID) szemcseppkezelésre jól reagál.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító, verywell.com
Lektorálta: Dr. Cserháti Zoltán, szemész rezidens

Cikkajánló

Segítség