A leggyakoribb félreértések a szemünkkel kapcsolatban

Dr. Papp Júlia
szerző: Dr. Papp Júlia, szemész - WEBBeteg
frissítve:

Összegyűjtöttük a szemmel kapcsolatos leggyakoribb tévhiteket, féligazságokat. Igaz-e, ha szemüveget hordunk, tovább romlik a szemünk? Gyógyítható-e a színlátás zavara? Most megtudhatja.

Ha szemüveget hordok, tovább romlik a szemem

A rövidlátó gyermekek esetén, ahogy nőnek, fejlődnek, úgy változik a szemgolyó tengelyének hossza. A tengelyhossz növekedése arányban áll a rövidlátás erősségének fokozódásával. A dioptriaérték tehát körülbelül 18 éves korig - a növekedés miatt - fokozódik és nem a szemüveg erősségének a következménye.

A színlátás zavarai gyógyíthatóak

A színlátás zavarok (színtévesztés és színvakság) esetén az ideghártyában található színérzékeny receptorok közül bizonyos típusok hiányoznak vagy nem működnek megfelelően. Ez az örökletes elváltozás nem gyógyítható, legfeljebb segédeszközökkel könnyebbé tehető a hétköznapi élet.

Patakzik a könnyem, hogy lehetne száraz a szemem?

Ebben az esetben a könny összetétele nem megfelelő. A „védő” könny hiányában a szem száraz, a kötőhártya irritált. Az irritáció miatt a „vizes” fázisú könny termelődése fokozódik. A könny patakzik, de a szem továbbra sem védett, az irritáció továbbra is fennáll. A megoldást - akármilyen meghökkentő - a műkönnykészítmények jelentik, melyek megszüntetik az irritációt, a könnycsorgást és a könnyezést is.

A zöld hályog ugyanúgy műthető, mint a szürke hályog

Valóban léteznek műtétek a zöld hályog ellen is. Ezekhez általában utolsó utáni lehetőségként fordulunk, amikor már más módszerrel nem lehet lecsökkenteni a szemnyomást. Sajnos, amikor már jelentős látásromlás alakult ki a zöld hályog miatt, akkor a műtét már késő, a látást nem lehet visszaadni, a látóideg végérvényesen károsodott. A szürkehályog-műtét esetén viszont - ahol az elszürkült szemlencsét távolítjuk el - a betegség kezelhető, és ha más eltérés nincs a szemben, a látás 100 százalékos is lehet.

Koraszülötteknél mindig kialakul ideghártya-elváltozás, ha inkubátorba kerülnek

A koraszülöttek esetén az ideghártya éretlen, még nem ereződött megfelelően. A régebbi típusú inkubátorokban az oxigénnyomás ellenőrzése nem volt megfelelő. Az oxigénnyomás az éretlen ideghártyában kóros erek képződését indítja el hegek kialakulásával.

Manapság folyamatos a nyomás kontroll az egyéb többi paraméter szigorú ellenőrzése mellett. A kialakult elváltozások fagyasztással vagy lézeres kezeléssel jelentősen javíthatók.

A kancsalság műtéttel teljesen korrigálható

Kancsal gyermek esetén a műtét segít a szemtengelyeket párhuzamossá tenni, de szemtakarás nélkül az eredmény csak ideiglenes. Ha nem tanul meg látni a korábban kancsalító szem, nem sok idő múlva újra kancsalítani fog.

Szemműtét alatt kifordítják a szemem

Természetesen a szemgolyóval semmi ilyesmi nem történik. Ma már a szemműtétek nagyobb százaléka érzéstelenítő szemcsepp használata mellett történik. Szürkehályog-műtétnél, hasonlóan a többihez, a szemhéjakat szemhéjterpesztő tartja biztonságos tágasságban, megakadályozva a szem becsukódását.

A kúszóhártya is egyfajta hályog

A kúszóhártya (pterygium) megvastagodott, heges kötőhártyarészlet, ami a szaruhártyára kúszik, terjed, és semmi köze az elszürkült szemlencséhez, a szürke hályoghoz. Általában az orr felőli részen jelentkezik, főleg a meleg éghajlaton élőkön figyelhető meg. A szárazság és a fokozott napsütés eredményeképpen alakul ki. Időnként ez a kötőhártya-kettőzet begyulladhat, amikor a szem kifejezetten pirossá, könnyezővé válik.

Megoldása a műtéti eltávolítás, amikor a heges kötőhártyát finoman leválasztják a szaruhártyáról. A műtétet követő napokban a sebgyógyulás miatt átmeneti fájdalom, könnyezés és irritáció jelentkezik.

Szemembe adtak injekciót

Kevés kivételtől eltekintve a szemgolyót borító kötőhártya alá juttatják be a gyógyszert injekciós tű segítségével, tehát nem a szembe történik a szúrás. Különböző cseppekkel a kötőhártya teljesen elérzésteleníthető, a minimális fájdalom csak a feszítő hatás miatt érezhető. Masszírozással a gyógyszer néhány óra alatt eloszlik, kifejti hatását.

Saját véremet fecskendezték a szemembe

Az állítás sarkított, de részben igaz. A mész okozta sérülések esetén a páciens saját vére C-vitaminnal és alvadásgátlóval keverve a legideálisabb „gyógyszer”, védelmet nyújt a szem mélyebb részeinek. Természetesen ezt sem a szembe, hanem a kötőhártya alá fecskendezik be. A látvány drámai, de a gyógyuláshoz ez szükséges.

Dr. Papp Júlia, szemész szakorvos

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Papp Júlia, szemész szakorvos

Cikkajánló

A női ciklus
A női ciklus

Milyen folyamatok zajlanak le?

Cukorbetegség
Cukorbetegség

Lábápolás és szerveink védelme.

WEBBeteg - Füzesi Zsuzsa, fordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, Dr. Papp Júlia, Halmosi Edina
WEBBeteg - Halmosi Edina, optometrista-kontaktológus

Segítség