Kontaktlencse-viselés nyáron: rejtett veszélyek

Dr. Papp Júlia
szerző: Dr. Papp Júlia, szemész - WEBBeteg
frissítve:

A kontaktlencse egyszerű, kényelmes megoldás a látás javítására. Használata egyre elterjedtebb, ugyanakkor nagyon fontos tisztában lennünk a kontaktlencse-viselés szabályaival.

A téma cikkei

2/1 Véd-e a napszemüveg? Mit tegyünk szemünk egészségéért?
2/2 A kontaktlencse-viselés rejtett veszélyei

A nem megfelelő ápolás súlyos szemészeti következményekkel járhat. Mire figyeljünk oda? Mik a rejtett veszélyek?

Nyáron fokozódnak a panaszok

Nyáron a szemüvegviselés kényelmetlenebb. A keret alatt könnyen beizzadhatunk, az orrtámasz műanyag papucsa irritálhatja a bőrt. Napozáskor nyomot hagyhat a bőrön a szemüvegkeret. Gyakran esik a választás a kontaktlencsére, mert kényelmesebb, praktikusabb viselet. Szabadabb a sportolás – nem eshet le, nem törhet el, mint a szemüveg.

A legtöbb lencse már önmagában megfelelő UV-A és UV-B elleni védelmet jelent a szemnek, de csupán a szem azon részének, amelyet lefed, a szabadon maradó rész védelme érdekében feltétlenül ajánlott a napszemüveg viselése.

A meleg száraz idő, és a légkondicionálók elterjedt használatával fokozódik a könnyfilm párologása, így súlyosbodnak a szemszáradásos panaszok. A magas víztartalmú, jó oxigénáteresztő lágy kontaktlencsék a nedvességtartalmukat a könnyből pótolják.

Ennek a mechanizmusnak köszönhetően a szem tovább szárad, tovább csökken a könny mennyisége. A száraz szem esetén a kontaktlencse minden pislogásnál panaszt – szúródást, irritációt – okozhat.

A megváltozott nedvességtartalmú kontaktlencse rosszabbul illeszkedik a szem felszínéhez. Megoldás lehet a kontaktlencse mellett is alkalmazható műkönny készítmények gyakori használata panasz esetén.

Vigyázzunk a tengervízzel!

Mindig gondoskodjunk pótszemüvegről, tartalék kontaktlencsékről, ápolófolyadékról. A tengervíz magas szervetlen só tartalma miatt nem érintkezhet a kontaktlencsével. A sós víz elvonja a vizet a lencséből, a só pedig lerakódik a lencsére eltömve a finom pórusokat.

A tönkrement lencse nem engedi az alatta lévő szaruhártyát „lélegezni” – nem megfelelő az oxigénellátása. A felrakódott só, esetleges szennyeződések karcolhatják a szaruhártya felszínét, finom sebeket, hámhiányt okozva. Az oxigénhiányos helyzetben a sebek sokkal nehezebben gyógyulnak.

A kontaktlencse behelyezését követően a látás homályos marad, minden pislogásnál szúródást érzünk. Az erős napsütés hatására ömlik a szemünkből a könny, erősen hunyorgunk. Ha már hámhiány is kialakul, akkor a lencse eltávolítása után is könnyezünk, érezzük a szúródást, égő érzést és az éles fájdalmat.

Nagyobb a szem fertőzésveszélye

A nyaralás alatt, „tábori” körülmények között gyakori, hogy nem fordítunk elég figyelmet a higiéniára. Elhanyagoljuk, elnagyoljuk a lencsék ápolását.

A nem megfelelően ápolt lencse sokkal sérülékenyebb: könnyebben szennyeződik, beszakad a széle, karcolódik.

A sérült, szennyezett lencsét nem szabad a szembe visszatenni, mert további súlyos károsodást, fertőzést okozhatunk.

Ugyanakkor, ha a gyulladás bármely jelét észleljük – pl. csipásodást, szempirosságot – szigorúan tilos a kontaktlencsét visszahelyezni a szembe!

Mindamellett, hogy a lencse is elfertőződik, tovább súlyosbítja a gyulladásos tüneteket. A gyulladás megszűnéséig szemüveget vagyunk kénytelenek viselni.

Orvos válaszol Kontaktlencse vagy szemüveg?

Dr. Papp Júlia, szemészForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Papp Júlia, szemész

Előző oldal | 2/2 | 2/1 Véd-e a napszemüveg?

Cikkajánló

Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

Szex 50 fölött
Szex 50 fölött

Mindkét nemnél gyakoriak a nehézségek.

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Dr. Papp Júlia, szemész
WEBBeteg - Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus
WEBBeteg - Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus
WEBBeteg - Cs. K. fordító és Bak Marianna biológus szakfordító

Segítség