Lézerrel az időskori vakság ellen
Egy londoni tudós olyan úttörő lézeres kezelést fejlesztett ki, amellyel gyógyítható, sőt megelőzhető az időskori vakság egy formája, a sárgafoltsorvadás. Erről a BBC brit közszolgálati hírportálon olvasható beszámoló.
A nyugati világban a 60 év felettieknél fellépő vakságot első sorban a sárgafoltorvadás okozza.
A sárgafoltsorvadás akkor lép fel, amikor idős korban a szem hátulsó falán egy membrán eltömítődik azzal a természetes hulladék anyaggal, amelyet a fényérzékeny sejtek termelnek. Ettől homályossá válik a látás.
A sárgafolt-sorvadás |
Az időskori makuladegeneráció (macula degeneratio) az éleslátásért felelős sárgafoltsorvadásos betegsége, mely típusosan 50 éves kor felett jelentkezik. Vezető vaksági ok, a vakok 22-25 százaléka emiatt veszíti el látását. Makula degeneratio (sárgafoltsorvadás) |
A fiatal szemben a hulladékot enzimek eltakarítják, de idős korban a rendszer már nem működik zavartalanul.
A londoni King''s College egyetem szemészprofesszora, John Marshall pulzáló lézerrel fiatalkori állapotba hozza vissza a szemfeneket, mert kiváltja azoknak az enzimeknek a termelődését, amelyek eltakarítják a hulladékot. Az eljárás nem károsítja azokat a sejteket, amelyeknek a látást köszönhetjük.
Sikerrel a sárgafoltsorvadás ellen
A módszert mintegy 50 olyan cukorbetegen próbálta ki sikerrel, akinél a betegség a látás csökkenéséhez vezetett. Azért diabeteszesek szolgálnak modellül, mert az ő állapotuk gyorsabban alakul ki, mint az időskori sárgafoltsorvadás.
Marshall professzor most azt tervezi tanulmányozni, hogy hogyan hat a módszere azoknál a betegeknél, akiknek az egyik szemükben már megindult az időskori sáratestsorvadás.
A tapasztalat szerint ha a sárgafoltsorvadás az egyik szemben fellép, akkor másfél-három év múlva a másik szemben is folytatódik. A professzor azt reméli, hogy a még jó szem kezelése megállítja a betegség előrehaladását.
A londoni professzor feltételezi, hogy a módszerét 2-5 év múlva már a gyakorlatban is be lehet vezetni.
(FH)