Monitor előtti munkavégzés - Mit tehetünk szemünk egészségének megőrzése érdekében?

Halmosi Edina
szerző: Halmosi Edina, optometrista-kontaktológus - WEBBeteg összeállítás/Medipress
frissítve:

Hogyan okozhat gondot és milyen problémákhoz vezethet a számítógép, illetve egyéb eszközök képernyőjének hosszas nézése? Mit tehetünk, hogy kiküszöböljük ezeket?

Számítógépes látás szindróma

Tapasztalat, hogy ha órákat töltünk a számítógép vagy más eszközök képernyője előtt, az szemszárazságot, fejfájást és kimerültséget is okozhat. Ezeket együttesen számítógépes látás szindrómának (computer vision syndrome – CVS) szokták hívni. Ezek egy része valójában a hosszú ideig tartó koncentrálásra vezethető vissza.

Mi okozza a szemproblémákat?

A tartósan monitor előtt ülők kevesebbet pislognak, ami a szem kiszáradásához, és ezáltal a látás minőségének romlásához vezet. Normál esetben percenként átlagosan 22-24-szer pislogunk. De ha sokáig mereven nézünk valamit, például monitort vagy akár egy könyvet olvasáskor is, ez a szám 7-10-re csökken. A szem korai kifáradásának a munka során az alacsony pislogási szám a meghatározó tényezője.

Tovább rontja a helyzetet, hogy a munkahelyek nagy részénél légkondi is működik, ami szintén szárítja a szemet.

Ehhez hozzájön még, hogy a kelleténél általában több a mesterséges megvilágítás is a munkahelyeken, ami szintén a szem fáradását okozhatja.

Mit tehetünk, hogy megelőzzük a monitor hosszas nézése okozta problémákat?

Lehetőség szerint korlátozzuk a képernyő előtt töltött időt, a közösségi oldalak, online játékok használatát próbáljuk meg visszaszorítani, különösen az elalvás előtti órákban mellőzzük a képernyők nézegetését. Mivel sok szakmához nélkülözhetetlen a monitor hosszas használata, az alábbi tippek segíthetnek elkerülni az azzal járó kellemetlenségeket:

A legújabb monitorok maradékreflexiója 0,3 százalékra van lecsökkentve. Ez megközelíti a szemüvegek reflexiócsökkentő (antireflex) rétegének értékét.

Minden egyes esetben a munkába álláskor és később legalább kétévente fontos a dolgozók szemészeti szűrése.

Elsősorban megfelelő szemüveg felírásával kell segíteni a látást, a monitor ugyanis előhozza, illetve fokozza a rejtett szemhibákat. Különös figyelmet érdemelnek a negyven év felettiek, valamint a kontaktlencsések. Negyvenéves kor felett kezd csökkenni szemünk alkalmazkodóképessége, így a különböző távolságokra már nem látunk úgy, mint korábban. Ha egy távollátó személy hosszú ideig próbál egy közeli pontra fókuszálni, azzal túlterheli a szemét. Az általános jelenség, hogy 40 éves kor körül a legtöbb embernek problémája kezd adódni a közelre látással, szintén ennek számlájára írható. Ezért a monitorhasználathoz tervezett speciális lencsék alkalmazása mellett arra is fontos odafigyelni, hogy mindenki saját magára beállított megfelelő szemüveget használjon.

Olvasószemüveggel ne üljünk monitor elé! Sokan abba a hibába esnek, hogy olvasószemüveggel ülnek a gép elé, holott a monitor egy köztes zónát képvisel, ahová más szemüveg szükségeltetik. Nekik jó megoldást jelent a kifejezetten monitor előtti munkavégzésre kifejlesztett változó fókuszú lencse.

A monitor előtt kontaktlencsét használók hátrányosabb helyzetben vannak, mint a szemüvegesek. A kevesebb pislogás miatt a lencsén található könnyfilmréteg gyengül, hamarabb szárad a szem és romlik a látás élessége, minősége. Másik probléma, hogy a kontaktlencsék kisebb szűrőképességgel rendelkeznek. Nedvesítő szemcseppek, műkönnyek használatával a panaszok enyhíthetőek.

A legjobb megoldást az anyagában színezett, kifejezetten monitor előtti munkavégzésre kifejlesztett lencsék jelentik a monitor előtt dolgozóknak. Ezek a lencsék a monitorok spektrumához igazított karakterisztikájukkal remek szűrőhatással rendelkeznek. Attól függően, hogy a viselőjüknek egyébként van-e látásproblémája, elérhetők dioptria nélküli és dioptirás verzióban is.

Ha eszünkbe jut, próbáljunk meg tudatosan többet pislogni.

Egy asztali lámpa felállításával nagyban csökkenthetjük a szem terhelését.

Úgy helyezzük el a monitort, hogy próbáljuk minimálisra csökkenteni a fény visszaverődését az ablakokról!

Ha megoldható, 20-30 perc gépezés után szemünkkel keressünk egy távolabbi pontot, és azt nézzük legalább fél percig! Ezalatt a szemnek más izmai dolgoznak, és az eddig igénybe vettek pihenhetnek egy kicsit.

Eddzük a szemet! Számtalan gyakorlat közül válogathatunk, amelyek erősebbé teszik a terület izmait. A legegyszerűbb, ha egyenesen tartott fejjel nyolcasokat írunk le a szemünkkel. Vagy kipróbálhatjuk, hogy a mutatóujjainkat nagyjából 2 és fél centiméterre tesszük egymástól, és egy távolabbi pontot keresve átnézünk rajtuk, majd újra az ujjainkra fókuszálunk. Ismételjük meg néhányszor a gyakorlatot!

Tovább Speciális munkavédelmi szabályok: monitor, védőital, stressz

Halmosi Edina, optometrista-kontaktológusForrás: WEBBeteg összeállítás
Szerzőnk: Halmosi Edina, optometrista-kontaktológus
További forrás: Medipress

Cikkajánló

Segítség