Mit jelent, ha valakinek kilyukad a szeme? - Az orvos válaszol

Dr. Papp Júlia
szerző: Dr. Papp Júlia, szemész - WEBBeteg
frissítve:

Mit jelent, ha valakinek kilyukad a szeme? Ki kell venni a sérült érzékszervet? Vak lesz az illető? Milyen okai lehetnek? A WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.

Tisztelt Kérdező!

A szemészetben az egyik legrettegettebb jelenség a szem "kilyukadása", perforációja. Ilyenkor a szemet határoló burok sérül, lyukad ki, érintheti a sérülés a szaruhártyát vagy az ínhártyát.

Mi okozhatja a szem kilyukadását?

Az okok között leggyakrabban a szemsérülés fordul elő. Ezt követi az igen súlyos gyulladás miatti elvékonyodás, ez elsősorban az ínhártya-gyulladás esetében okoz perforációt, de gyakori ok az igen kifejezett szaruhártya-gyulladás nyomán kialakuló kifekélyesedés is. A szaruhártyát érintő okok között előfordul még az akut keratoconus miatti elvékonyodás.

Mivel jár a perforáció?

Amennyiben perforálódik a szemgolyót körülvevő burok, megbomlik a szem integritása. Ez kétféle problémát okoz:

  • A nyíláson át szabadon bejuthatnak a kórokozók, nagyon súlyos fertőzést okozva.
  • A nyílás miatt a szemen belül uralkodó normális (kb. 20 Hgmm) nyomás nagyon lecsökken, retina és chorioidea leválást és bevérzést eredményezve.

A szemperforáció tünetei

A szem "kilyukadásának" tünetei közé tartozik általában a látásvesztés (súlyosságtól függően részleges vagy teljes), enyhébb fájdalom, valamint folyadék szivárgása a szemből, amelyet a könnynezéssel lehet összetéveszteni. Ha a perforációt sérülés okozta, ez általában nyilvánvaló a beteg számára és felveti a perforáció lehetőségét. Ugyancsak utalhat a perforációra a szem közelmúltban történő súlyos fertőzése. Néha a probléma kevésbé nyilvánvaló, és csak szemészeti vizsgálattal állapítható meg, hogy a folyadékszivárgás nem könnyezés, hanem a szem kilyukadásának a jele. A vizsgálat során az orvos apró pigmentfoltot is felfedezhet a sérülés helyén.

A gyógyulás esélyei a szem perforációja esetén

A gyógyulási esélyek latolgatásánál alapvető kérdés, hogy mi vezetett a kilyukadáshoz, illetve hogy milyen gyorsan történt az ellátás.

Sérülésekből adódó perforáció esetén, ha néhány órán belül megtörténik az ellátás és megerősíthető a sérült hártya, megfelelő antibiotikum-védelem mellett akár 100%-os is maradhat a látás. Tehát nem kell feltétlenül minden esetben a sérülést szenvedett szemet eltávolítani.

Ha a perforált szem teljesen vakká válik, akkor mérlegelni kell az eltávolítást, mert a sérülés miatt olyan immunreakció indulhat be, ami veszélyezteti a másik szemet is. Ha eltekintünk az eltávolítástól, akkor megfelelő immunszuppressziós kezelést érdemes alkalmazni.

(Szakértő: Dr. Papp Júlia, szemész - WEBBeteg)

Cikkajánló

Szemsérülés
Sok szemészeti betegség esetén jelentős az időfaktor, fontos a sürgős ellátás: minél koraibb a beavatkozás, annál nagyobb esély van a teljes gyógyulásra. A szakszerű ellátás előtt mi magunk is nagyon sokat tehetünk szemsérülések esetén.
Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

Szemészeti Központ - Professzor Dr. Holló Gábor, glaukóma specialista
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Papp Júlia, szemész

Segítség