Hogyan csökkenthető a hályogképződés kockázata?
Az emberek egyre tovább élnek, ami egyrészről jó dolog, másrészt viszont kockázatos, hiszen a 70 év felettiek között egyre több a hályogos szembetegségek előfordulása is.
Az Amerikai Szemészeti Akadémia (AAO) arra hívta fel a figyelmet: a romló statisztikák tükrében az embereknek néhány fontos dolgot tudniuk kell a hályogos betegségek kialakulásának megelőzésének vagy legalább elodázásának érdekében.
Szemészeti vizsgálat, főleg családi hajlam esetén
A felhívás fontosnak tartotta, hogy kiemelje, mennyire fontos 40 éves korban mindenképpen megjelenni egy általános szemészeti vizsgálaton, ahol a hályogképződés jeleit már korai stádiumban felfedezhetik a szemész orvosok. Ebben a korban kezdődnek ugyanis az ún. öregszeműség kialakulásához vezető folyamatok, vagyis a szem általános állapotának és a látásélesség romlásának első mozzanatai.
A hályogok kialakulásának természetesen vannak kockázati tényezői, vagyis olyan környezeti, genetikai változók, amelyek elősegítik a súlyos szembetegség kialakulását.
Az egyik ilyen tényező a családi halmozódás, vagyis, amennyiben egyenes ági családtagoknál előfordult már hályog, abban az esetben nagyobb a kockázata annak, hogy a páciensnél is kialakuljon ilyen megbetegedés. De növeli a kockázatokat még a cukorbetegség, a dohányzás, a napfénynek fokozottan kitett életmód, egyéb szemsérülések, illetve szemgyulladások megléte, de a hosszan tartó szteroidos készítmények alkalmazása is.
A szürke hályogról |
A katarakta (szürke hályog, szemlencse-homály) gyógyszerrel nem kezelhető, szemtorna és optikai eszközök sem segítenek, az egyetlen hatásos kezelés a műtét. A szürke hályog (katarakta) |
Tanácsok a hályogképződés megelőzéséért
A hályogképződés kockázata csökkenthető azonban UV-szűrős napszemüvegek viselésével, illetve széles karimájú vagy sildes napsapkák hordásával, illetve a dohányzás elhagyásával. A cukorbetegek esetében a magasabb kockázat miatt még fontosabb a megfelelő vércukorszint beállítása és fenntartása a hályogos betegségek megelőzése érdekében.
A szemhályogok közül a veszélyesebb a zöld hályog, amelyre ma nem létezik megoldás, így ez az elváltozás sajnos gyógyíthatatlan, a szintén komoly panaszokat okozó szürke hályog azonban ma már igen jó hatásfokkal gyógyítható. A szürke hályog műtétek sikerrátája meghaladja a 95%-ot is, ugyanakkor a szakemberek szerint a műtéti beavatkozás előtt mindenképpen mérlegelni kell, hogy a hályog miatti látászavarok valóban annyira zavaróak-e, hogy érdemes ilyen beavatkozás mellett dönteni.
(Medipress)