Dohányzás - Az első slukk rákkeltő hatásai
Amerikai kutatók szerint azok a bizonyos első slukkok a cigarettából már perceken belül okozhatnak rákkal összefüggő genetikai károsodást.
A szakértők szerint a hatás valójában olyan gyors, hogy olyan, mintha az anyagot közvetlenül a véráramba fecskendeznék. A kutatás eredményei erőteljes figyelmeztetést jelentenek a dohányosoknak. A Chemical Research in Toxicology szaklapban közzétett tanulmány első alkalommal vizsgálja emberekben, hogyan okoznak DNS-károsodást a dohányban előforduló anyagok.
A kutatók tizenkét dohányos önkéntes segítségével a dohányfüstben fellelhető policiklikus aromás szénhidrogéneket (PAH) vizsgálták, amelyek a széntüzelésű erőművekben és a túlsütött grillhúsokban is megtalálhatók. A cigarettafüstben található fenantrént követték a vérben, amely toxikus anyaggá, úgynevezett hulladék DNS-sé alakul, amely mutációt kiváltva rákot okozhat.
„A dohányosokban az anyag maximális szintje alakult ki olyan rövid idő alatt, ami még a kutatókat is meglepte: mindössze 15-30 perccel az után, hogy az alanyok abbahagyták a dohányzást” – áll a tanulmányban. „Ezek az eredmények azért fontosak, mert a PAH diol epoxidok könnyen reakcióba lépnek a DNS-sel, mutációt indukálnak, és a cigarettafüstben lévő policiklikus aromás vegyületek alapvető rákkeltő anyagainak tekinthetjük ezeket.”
(Medipress)