Keresztfüggőség: Alkohol és túlevés

MTI
megjelent:

Az emberi agyban a mértéktelen evés ugyanarra az élvezeti központra hat leküzdhetetlen erővel, mint egy másik szenvedélybetegség, az alkoholizmus. Kutatók szerint ezért lett mind gyakoribb ez a két kedvezőtlen változás az amerikai társadalomban.

A Washingtoni Egyetem orvosi karának kutatói azt figyelték meg, hogy az utóbbi időben mind több családban halmozottan fordul elő együtt az alkoholizmus és a kövérség. Egy adatgyűjtő vizsgálat tanúsága szerint 1992-höz képest a megfigyelt közösségben lényegesen többen lettek iszákosok és ugyanakkor elhízottak tíz évvel később.

Richard A. Grucza vezetésével a munkacsoport a szenvedélybetegségek oldaláról közelítette meg ezt a kérdést. A kábítószerekkel kapcsolatban régóta ismert a keresztfüggőség: ha valaki hajlamossá lesz valamilyen drogra, gyakran válik függővé valami más, hasonló szerre is.

Hol kezdődik az alkoholizmus?

"Hol kezdődik az alkoholizmus és milyen tünetekről lehet felismerni?" - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből. Az orvos válasza

Szenvedélybetegségek: Mi az a keresztfüggőség?

"A szenvedélybetegségek kutatásában gyakran találkozunk a keresztfüggőséggel, amikor az a kérdés, hogy az egyik szer iránti megállíthatatlan hajlam más hasonló hatású szerre is kialakul-e" - mondja a munkacsoport vezetője.

"Az alkohol és a drogok esetén ez az összefüggés ismert. Ez az új vizsgálat azt jelzi, hogy az alkohol és az elhízás között is létezhet ilyen kapcsolat." "Jelenlegi ételeink több kalóriát tartalmaznak, mint évtizedekkel előbb, és más kalóriaforrásokat is jelentenek: a cukor, a só és a zsírok újszerű kombinációját.

Ezek az agyban ugyanazt a jutalomközpontot érik el, mint a szesz, vagy a kábítószerek. Ez a magyarázata annak, hogy ezeknek az ételeknek a túlfogyasztása azokra az emberekre jellemző, akik a függőséget okozó kábítószerekre is hajlamosak".

A munkacsoport két alkoholizmussal foglalkozó vizsgálati anyagot tekintett át, amelyek csaknem nyolcvanezer amerikai családot érintettek. Azokban a családokban, ahol a múlt század kilencvenes éveiben az alkoholizmus gondot jelentett, 2002-ben a nők között 49 százalékban több volt a kövér, mint azokban, ahol nem ittak. Ez az összefüggés a férfiakra is vonatkozott, de nem volt ennyire feltűnő. Grucza professzor szerint a jelenség magyarázata bizonyos esetekben az is lehet, hogy vannak, akik egyik függőséget a másikra váltják át: sok szesz helyett többet esznek. "Az alkohol is kalória, de az igazi alkoholisták többsége éhezik, mert az ennivaló helyett minden pénzét szeszre költi."

Alkoholos májbetegség (zsírmáj, májzsugor)

Az alkoholos májkárosodás a túlzott mértékű alkoholfogyasztás következtében kialakuló szöveti károsodás a májban. Az összes májbetegség kb. felének hátterében alkoholfogyasztás áll. Az alkohol okozta májkárosodásnak három stádiuma van. Ezekben a szakaszokban eltérőek a tünetek, a kezelés és a prognózis is.
Alkoholos májbetegség (zsírmáj, májzsugor)és tünetei

(MTI)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Kovácsics Bernadett

Kovácsics Bernadett

Szenvedélybetegségekkel foglalkozó szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Nagy Zsolt PhD

Nagy Zsolt PhD

Addiktológus

Budapest