Dohányzás: A leszokás motivációi és a siker kulcsa
Egy átlagos dohányos ember öt év próbálkozás, és hét sikertelen kísérlet után képes végleg letenni a cigarettát. A kutatók 3 000 dohányzó és leszokott ember viselkedését tanulmányozták. A tanulmányból kiderül, hogy a legtöbben az egészségük hosszú távú megőrzése érdekében döntenek a leszokás mellett.
Sokak szerint a dohányzás hátrányt jelent az ellenkező nemmel való kapcsolatok kialakításában, légzési nehézséget okoz, és sokan úgy érzik, hogy dohányzóként meg vannak bélyegezve.
A leszokás nagyon stresszes időszak, különösön az első hét, amikor az elvonási tünetek és nikotin utáni sóvárgás a legerősebb, mondja Cary Cooper, a Lancasteri Egyetem professzora. Cooper szerint bizonyos napszakok nehezebbnek bizonyulhatnak az elvonási tünetek tekintetében, ezért ajánlatos valami új hobbit keresni, amivel el lehet terelni a figyelmet a cigarettáról.
Leszokás - Az egészségi állapotért való aggódás a legfőbb motiváció
A tanulmány szerint a legtöbb ember akkor szánja el magát a leszokásra, mikor elkezdenek aggódni az egészségi állapotuk miatt. Abban is sokan egyetértettek, hogy úgy érezték, hogy sokan elítélik és megbélyegzik őket. A vizsgált személyek több mint fele érezte magát kényelmetlenül és bizonytalanul rossz szokása miatt. A megkérdezettek közel fele állította, hogy a leszokás némi súlygyarapodással járt, míg 20% jelentősen meghízott, miután abbahagyta a dohányzást.
Fageström nikotinfüggőségi teszt |
Ön azt állítja, nem dohányzik? Csak alkalomadtán, netán szórakozó helyen gyújt rá? Most megtudhatja, hogy csak álltatja magát, és komoly nikotinfüggőségben szenved, vagy tényleg le tudja tenni a cigarettát. Nikotinfüggőségi teszt kitöltése |
(Medipress)