A napot dohányzással kezdők esetében nagyobb a rák kockázata

MTI
megjelent:

Nagyobb az esélye a rák kialakulásának azoknál, akik napjaikat dohányzással indítják - állítják amerikai kutatók.

A Cancer című szakfolyóiratban közzétett tanulmányhoz 7610 dohányos "füstölgési" szokásait elemezték. Kiderült, hogy a felkelést követő első 30 percben való rágyújtás csaknem megduplázta a tüdőrák kockázatát, míg a többi, cigarettázással kapcsolatos szokástól független volt a rizikó mértéke.

Az amerikai Penn State College of Medicine munkatársai 4776 tüdőrákos dohányzó embert és 2835 nem tüdőrákos dohányost vontak be tanulmányukba. Kimutatták, hogy a felkelést követően 30 percen belül rágyújtó dohányosoknál 79 százalékkal nagyobb volt a tüdőrák kialakulásának kockázata azokhoz képest, akik ennél tovább vártak a napi első cigarettájukkal.

Fej-nyaki daganatok kialakulásának valószínüsége is megnő

Ugyanezen folyóiratszám egy másik tanulmányában 1850 dohányost vizsgáltak, akik közül 1055-nek valamilyen típusú fej-nyaki daganata volt. Az elemzés azt mutatta, hogy azoknál, akik az ébredést követően fél órán belül cigarettáztak, 59 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakult ki tumor.

Ezeknek a dohányosoknak a szervezetében nagyobb a nikotin és valószínűleg más mérgező anyagok koncentrációja, és függőségük is erősebb lehet, mint azoké, akik legalább egy fél óráig kibírják dohányzás nélkül - adott egy lehetséges indoklást a BBC kérdésére Joshua Muscar kutatásvezető.

Az onkogének szerepe

A tüdőrák esetében az ún. c-myc onkogén megsokszorozódása okozza a sejtek mértéktelen elszaporodását, azaz a daganat kialakulását. Az ún. k-ras onkogén egy láncszemének megváltozása, az Erb B-1 onkogén megsokszorozódása szintén rákos elfajuláshoz vezet. Létezik egy p53 nevű onkogén is, melynek szerepe az, hogy azokat a sejteket, amelyek DNS-ében károsodás következett be, "öngyilkosságra" késztesse, azaz beindítson egy olyan mechanizmust, amely végül az adott sejt pusztulását okozza. Amennyiben maga a p53 onkogén szerkezetében sérülés következik be, ezt a hibaelhárító szerepét nem tudja betölteni, így a rákosan átalakult sejtek további életre és növekedésre képesek, azaz a rosszindulatú daganat növekedése elkezdődhet. Mi hajlamosít a tüdőrák kialakulására?

(MTI)

Cikkajánló

A dohányzás káros hatásai

Dr. Diószegi Judit, pszichiáter
Dohányzás
A dohányzás számos betegséghez és különféle egészségkárosodáshoz vezet, és a test szinte minden szervét károsítja.
Alvászavar
Alvászavar

Mutatjuk, mi és hogyan segíthet. (x)

Stressz
Stressz

Milyen következményei lehetnek?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Bene Orsolya, kardiológus
WEBBeteg - Dr. Diószegi Judit, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.