Dizájner drogok: több tucat vegyület a tiltó listán
Töretlen a dizájner drogok, azaz a szintetikus drogok (NPS) vonzereje világszerte. Az igazságügyi szakértők mellett a laboratóriumok, közegészségügyi tisztviselők és a bűnüldöző szervek folyamatos erőfeszítéseivel próbálnak lépést tartani a gyorsan változó trendekkel.
Az elsődlegesen dizájner szereket használók 46 százaléka intenzív használó: 31 százalékuk naponta, további 15 százalékuk heti 2-6 nap között fogyasztott ilyen szereket – derül ki a Nemzeti Drog Fókuszpont legutóbbi jelentéséből.
- A legelterjedtebb szerek a kannabiszt követően az ecstasy/MDMA (39%), az amfetamin (34%) és a kokain (28%).
- A megkérdezettek egyötöde (21%) használt varázsgombát az elmúlt évben, míg 15 százalékuk LSD-t.
- Metamfetamint és új pszichoaktív szereket 10, illetve 10 százalékuk, ketamint 7 százalék fogyasztott.
- A leggyakrabban előforduló hatóanyag az N-etil-hexedron volt önmagában, második helyen a CMC állt (klór-metkatinon), harmadik leggyakoribb hatóanyag az N-etil-heptedron volt.
Fürdősó, herbál, varázsdohány…
A jellemzően „kristály”, „kréta”, „zene” vagy éppen „fürdősó” és „kerá” utcai neveken ismert dizájner stimulánsok – szintetikus amfetamin- és katinonféle szerek – általában por formájában kerülnek forgalomba, melyek közül az etil hexedron a legelterjedtebb vegyület.
Még mindig népszerű dizájner drognak számít a szintetikus marihuána, azaz a „herbál”, amelyet különböző füvekből és fűszerekből kevernek össze, tudatmódosító összetevővel fűszerezve.
Ma már divatos az adott hatóanyagot dohánypapírra, papírra impregnálni és így elszívni (varázsdohány, papír).
Mi a gond a dizájner drogokkal?
A tiltott molekulákon elvégzett apró változtatás már elegendő ahhoz, hogy az így előállított szerek a törvényt megkerülve legális státuszba kerülhessenek, így egyszerűbbé válik a terjesztésük. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy az egészségre gyakorolt hatásaik sokszor súlyosabbak és veszélyesebbek, mint a klasszikus kábítószereké, ugyanis a molekula szerkezetének megváltoztatásával az élettani hatás is jelentősen változhat.
- Ismeretlen a pontos hatásmechanizmusuk és mellékhatásprofiljuk a klasszikus kábítószerekkel ellentétben.
- Egyre gyakrabban derítenek fel olyan dizájner drogokat, amelyek rendkívül magas hatóanyagtartalommal rendelkeznek vagy hatásuk az eredeti molekulához képest akár 50-100-szoros is lehet.
- Az új típusú szerek egyik legnagyobb veszélye, hogy a rutin vér- vagy vizelettesztek negatív eredményt adnak – így egy túladagolás esetén nem, vagy csak nehezen állapítható meg, hogy milyen típusú hatóanyag okozza azt.
Gábor története |
Egy évig rendszeresen, havonta több alkalommal is használtam az ecstasy nevű tablettát, nem volt olyan elektronikus parti, ahol ne került volna elő a zsebből. Az interneten szereztem be, 1-2 nap alatt megérkezett, általában a belvárosban vettem át, majd kezdődhetett a pörgés. Volt hatása, órákig tartó eszméletlen ütemet éreztem a szívemben, többször mondtam a haveroknak, hogy mindjárt szétrobbanok, annyira érzem a zenét. Egy alkalommal 3-4 tablettát is bevettem, jól időzítve, hogy kitartson az adag egész éjjel. |
Listán a vegyületek és vegyületcsoportok
A nemzeti drogstratégia már nem konkrét szereket, hanem az alapvegyületeket tartalmazó, úgynevezett C-listája elsősorban az internetes kereskedelmet szoríthatja vissza, illetve naprakész információval szolgál. Erre a listára egy új vegyület törzsképlete kerül fel, és egy évig ott is marad. Ez idő alatt a laboratóriumok kutathatják, hogy a kérdéses vegyület kábítószer-e, azaz kiválthat-e függőségi állapotot, hatással van-e a központi idegrendszerre, létrehozhat-e hallucinációkat vagy ítélőképességi, magatartásbeli, esetleg felfogóképességi zavarokat. Ha drognak bizonyul, akkor átkerül a kábítószerlistára, és tiltottá válik, ha nem, akkor lekerül a C-listáról – erről is nyilatkozott a Magyar Nemzetnek Téglásy Kristóf, a Drogkutató Intézet stratégiai igazgatója.
Ezeket a szereket valamely kábítószernek minősülő, szigorúan ellenőrzött anyag kémiai szerkezetének módosításával hozzák létre, a lényeg, hogy hatásuk hasonló legyen az eredeti kábítószeréhez, valamint legálisan lehessen forgalmazni, főként a világhálón. A hatóságok a C-lista megjelenése előtt lépéshátrányban voltak, abban a pillanatban, hogy egy szer felkerült a tiltólistára, azonnal megjelent egy másik, kémiailag ugyanabba a családba tartozó szer, amely így legális lett. Ma már erre a listára került szerek már büntetendők a törvény szerint.
Ha új anyag jelenik meg, bővül a jegyzék
Amennyiben a belföldi vagy külföldi forgalomban új pszichoaktív anyag jelenik meg, az Országos Egészségfejlesztési Intézet Országos Addiktológiai Centruma a rendőrség és a Kábítószerügyi Koordinációs Bizottság előzetes megkeresését követően vizsgálódik, majd kezdeményezi a szakminiszternél a feltételezett új pszichoaktív anyag felvételét a jegyzékbe.
A drogfogyasztás jelei |
Ha a felsorolt jelek közül ugyanabban az időperiódusban legalább hatot észlel gyermekénél, feltétlenül beszéljen vele, s kérje szakember segítségét! A kamaszkori drogfogyasztás figyelmeztető jelei |
Szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg