Van segítség a játékszenvedély kezeléséhez
A magyar lakosság 4-5 százalékát érinti a játékfüggőség, amely a nem szerrel kapcsolatos addiktív zavarok közé sorolható. A felépülés a függőségből soha nem megy egyszerűen, de van segítség, támogató háttér.
Egy korábbi szabályozás alapján a vendéglátóhelyeken Magyarországon már nem működtethetnek játékgépek. 2012 októberében szavazták meg a törvényt, amely kimondja, hogy csak játékkaszinókban lehet nyerőgépeket üzemeltetni. Ezzel többek között az volt a cél, hogy megvédjék az alacsonyabb keresettel rendelkező embereket, akik eddig kocsmai nyerőgépekbe dobálták a pénzüket. A tiltások hatására megváltoztak a szokások is: a sportfogadás, illetve a szelvényes játékok egyre népszerűbbek, ezek többsége elérhető online formában is.
Mikor betegség a szerencsejáték?
Aki szerencsejáték-függő, az a játékért bármit képes feláldozni. Bármilyen összeget, akár egy öröklakást is eljátszik, az adósságok mértéke sosem számít. Az általunk megkérdezett pszichiáter azt mondja: a betegség kialakulása azt jelenti, hogy „rátalál” erre a megoldásra, tehát a játék lesz az érzelmek és öröm forrása, kóros kapcsolata alakul ki vele, képtelen az elszakadásra. Sajnos racionális érvek és magyarázatok nem találnak megértésre, tehát lebeszélni nem igazán lehet a függőt. Más megoldás szükséges.
A játékszenvedély is betegség, akár az alkohol- vagy a drogfüggőség, kezeléséhez pedig speciális terápia szükséges.
Tipp Játékszenvedély teszt kitöltése
Mit okozhat a szerencsejáték-függőség?
A pénzügyi kiadások mellett a szerencsejáték sokaknál egészségügyi, pszichés zavarokat és károkat okozhat, ebből adódóan költségvetési többletkiadással is jár az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben. Az állami szerencsejáték vállalat összeszedte, mit okozhat, ha túlzásba visszük a játékot:
- pénzzavar, majd egyre nagyobb mértékű eladósodás;
- munkahely, lakás elvesztése;
- családi és párkapcsolati problémák;
- konfliktusok a közvetlen környezetünkben lévő emberekkel: barátokkal, ismerősökkel;
- a hobbi és az érdeklődés feladása;
- magányosság, izoláció;
- az életöröm megszűnése, depresszió kialakulása;
- bűntettek elkövetése (lopás, csalás, sikkasztás, hogy a játékon elvesztett pénzt pótoljuk).
Amennyiben a szabályos, normáknak megfelelő utakon az emberek nem látnak kiutat a rossz helyzetükből, akkor nem érdeklik őket a normák, a szabályok, de még a racionális megfontolások sem. Lesz, aki másik játékot fog keresni (és talál is), ott van ugyanis a lottó vagy más szerencsejáték, és lesz, aki azt mondja, nem adja fel a szenvedélyét és megtalálja majd a módját, hogy folytatni tudja – nyilatkozta korábban portálunknak Krémer Balázs szociológus.
Dr. Csáky Lilla iskolaorvos kérdésünkre elmondta, hogy a játékfüggőt - különösen azokat, akik a számítógép vagy a mobiltelefon előtt űzik szenvedélyüket -, a mentális zavarok mellett olyan problémák is befolyásolhatják, mint a mozgáshiány, az ebből származható mozgásszervi panaszok.
A kezelés kulcsa
A kórfolyamatok gyógyításában fontos szerepet kap a mentálhigiénés segítség, a pszichoedukáció, valamint a szocioterápia. Fokozott odafigyelést igényel a kezelést vállaló beteg, ha a szenvedélye a napi tevékenységének, családi, társas és munkahelyi tevékenységének rovására megy.
A Minnesota-modellt az ötvenes években, az Egyesült Államokban alkalmazták először alkohol- és kábítószerfüggő szenvedélybetegek kezelésére, majd a viselkedési addikciók, így a játékszenvedély esetében is használták. Hazánkban először vidéken kezdték el alkalmazni a módszert, jelenleg az ország több pontján üzemel a Minnesota-modellhez hasonló, vagy azt nagyban lekövető terápia. Szorosan kapcsolódik a modellhez az Anonim szerencsejátékosok (GA) 12 lépcsős programja.
Rövidtávon abban segíteni a függő embert, hogy felismerje betegségét, elismerje, hogy segítségre van szüksége, hogy rájöjjön, pontosan miket kell megváltoztatnia ahhoz, hogy konstruktív módon tudjon élni a betegségével. Fontos segíteni a betegnek a változások elérésében, mely kapaszkodó az új életstílus kialakításában. Hosszú távon pedig minden hangulatot befolyásoló kémiai anyagtól való tartózkodás mellett az életstílus megváltoztatása a cél.
Gyógyszer csak a megvonási időszakban
Általában a betegek a játékmegvonás után érkeznek a kezelésre, így gyógyszert még kapnak, de, ha lehet - és ez legtöbbször megvalósítható -, gyógyszermentesen mennek már ki a kórházból. A kísérő tünetek, mint például a hangulatzavar, alvászavar, szorongás vagy a nyugtalanság idővel visszahúzódik.
Nagyon fontos, hogy a függő képes legyen megfogalmazni, hogy a szerencsejáték helyett mit tud elképzelni az életében. A felépülés egy hosszú folyamat, amely során a beteg az örömteli céljainak elérése felé tesz lépéseket.
Ki segíthet? |
GA – Anonim Szerencsejátékosok (Gamblers Anonymous) Minnesota-modell Magyarországon (intézmények, terápiás programok) |
Lásd még Számítógépesjáték-szenvedély és más internetfüggőségek
Szerző: Tóth András újságíró - WEBBeteg