Az e-cigarettázó fiatal egy éven belül dohányos lesz
Az elektromos cigarettára sokan úgy tekintenek, mint káros következmények nélküli, modern dohányzási formára. A Tobacco Control folyóiratban közölt kutatás szerint azonban az ártalmatlannak vélt szokás egyenes utat nyit a hagyományos dohányzás felé: az e-cigiző fiatalok körében háromszor nagyobb a rászokás esélye.
A megkérdezett gyermek tüdőgyógyász szerint a fiatalkorúak körében végzett megfelelő felvilágosítással van esély rá, hogy a tendenciát megfékezzük és felhívjuk a figyelmet arra, hogy az e-cigaretta korántsem veszélytelen.
Elektronikus cigaretta: Milyen veszélyeket hordoz? |
A legújabb kutatások szerint az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő elektronikus cigaretták nem biztonságosak és komoly egészségkárosító tulajdonságokkal rendelkeznek. A Kalifornia Egyetem munkatársai öt elektronikus cigaretta márkát vizsgáltak meg, és mindegyiknél találtak olyan minoségbeli problémákat, amelyek aggodalomra adhatnak okot. Elektronikus cigaretta: Milyen veszélyeket hordoz? |
A függőség kockázata triplázódik
Az elektromos cigaretták körül a megjelenésük óta sok a vitás kérdés. A vélemények a laikusok körében is megoszlanak, van, aki feleslegesnek, van aki károsnak tartja, és olyanok is szép számmal akadnak, akik évek óta használják - a hagyományos dohányzás helyett, vagy mellett. A készülékek esetleges káros anyag tartalmán túl is van azonban olyan szempont, amivel érdemes foglalkozni: a függőség kérdése. Az University of Hawaii Cancer Center kutatói vizsgálatukkal arra hívják fel a figyelmet, hogy az e-cigaretta használata fiatalok körében utat nyit a későbbi füstölgéshez.
Ártalmatlan szokás?
A szülők talán bizonyos értelemben még örülnek is, ha a gyereknél e-cigit látnak, úgy vélik, ez a kisebbik rossz, ami káros szenvedélyek terén történhet. Kutatók megfigyelései szerint azonban hosszútávon ez sem jó jel: a megkérdezett 2338, átlagosan 14,7 éves gyerek körében végzett felmérések szerint az e-cigiző fiatalok közül háromszor többen váltak dohányosokká, szemben azokkal, akik soha nem próbáltak semmilyen dohányterméket. A rászokás veszélye azoknál a fiataloknál volt a legmagasabb, akik az e-cigarettát nem alkalmanként, hanem rendszeresen használták. Az eredmények alapján a kutatók a törvényi szabályozás szigorítását sürgetik annak érdekében, hogy a fiatalkorúak körében megakadályozzák az e-cigaretta használatát.
Nő a fiatal fogyasztók száma
A kutatás arra is figyelmeztet, hogy a káros következmények ellenére az elmúlt években jelentősen nőtt az e-cigarettát használó fiatalok száma. 2014-ben hétből egy középiskolás diák használt e-cigit a felmérés előtti 30 napban. A rászokás veszélyét növeli az e-cigik csábítóan gazdag kínálata, az Egyesült Államokban jelenleg több mint 250 márka közül válogathatnak a termék iránt érdeklődők.
A dohányzás kialakulása, nikotinfüggőség |
Magyarországon a 13-16 éves korosztály 70 százaléka már legalább egyszer szívott cigarettát, kb. harmaduk dohányzik különböző rendszerességgel. De előfordul, hogy már 8-9 éves korban megtörténik az első próbálkozás. A dohányzás kialakulása, nikotinfüggőség |
Az amerikai járványügyi hivatal - CentersforDiseaseControl and Prevention (CDC) -szerint az e-cigaretta vonzerejét növelik a fiatalokat megcélzó, a függetlenség és a lázadás hangulatával átitatott, boltokban, online, újságokban és televízióban is futó hirdetések. A CDC ezért a hirdetések visszaszorítása mellett kampányol, intézkedéseikkel emellett többek között korlátoznák a dohánytermékekhez való hozzájutás lehetőségét is.
Az e-cigi hazai terjedéséről
Azzal, hogy a dohányosok „életterét” törvényi szinten korlátozzák a nem dohányosok érdekében, valamint azzal, hogy a dohányosok anyagi terhei nőttek, egyre több dohányzó felnőttben ért meg az elhatározás, hogy a dohányzásról le kell szokni – mondja dr. Somogyi Éva gyermek tüdőgyógyász. A dohányzásról való leszokás, mint cél elterjedésével ugyanakkor minél nagyobb tért kezdett hódítani az e-cigaretta, hiszen sokan úgy vélték/vélik, hogy az e-cigaretta ezt segíti elő. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy nem váltotta valóra a reményt, mert a dohányosok áttértek az e-cigarettára, de magáról a dohányzásról nem tudtak leszokni, a nikotinfüggőségük megmaradt.
Hazánkban pontos felmérés még nem történt a fiatal korosztályban az e-cigizés elterjedéséről, de a felnőttek példáját látván, biztos, hogy egyre több kiskorú kipróbálja majd ezt a dohányzási formát. Ahogyan az említett kutatás is írja, az Egyesült Államokban, a középiskolások körében egyre nagyobb divat az e-cigi használata és az ott végzett felmérés szerint a fiatalok 40 százaléka nem a hagyományos cigiről tért át az e-cigire, hanem elsőként e-cigarettát használt és amellett alakult ki a nikotin függősége. Talán nálunk a kiskorúak körében az e-cigi használata még nem annyira elterjedt, és van egy kis előnyünk abban, hogy a fiatalkorúak körében végzett megfelelő felvilágosítással a tendenciát megfékezzük és felhívjuk a figyelmet arra, hogy az e-cigaretta korántsem veszélytelen.