Stroke: a passzív dohányos is megszívhatja

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
megjelent:

Senki nem szereti a passzív dohányzást: kellemetlen, büdös és a nemdohányzók esetében is jelentősen növeli a szívkoszorúér megbetegedések kialakulásának kockázatát.

Egy most megjelent amerikai tanulmány bizonyítja, hogy a nemdohányzók esetében is jelentősen nő a stroke kockázata, ha dohányfüstös környezetben élnek.

A passzív dohányzás ártalmainak leginkább a dohányzók házastársai vannak kitéve, ahol a dohányfüsttel teli környezet mintegy 42 százalékkal növeli a nemdohányzó házastárs stroke-os kockázatát, még abban az esetben is, ha az korábban sosem dohányzott. Ha az illető már leszokott, ám korábban ugyanúgy dohányzott, mint jelenleg házastársa, a kockázat a betegség kialakulására 72 százalék az egyáltalán nemdohányzó házasságban élőkhöz képest.

A dohányzó házastárs mellett élés kockázatának vizsgálatához több mint 16 000 ember életét követték nyomon, átlagosan kilenc éven keresztül, különös tekintettel a dohányos házastárs nemdohányzó partnerét ért stroke-os megbetegedéseket illetően. A résztvevők mind 50 év felettiek voltak a vizsgált időszak kezdetekor.

Miután fény derült a stroke magas kockázati arányára a dohányos partnerrel való együttélés esetén, a kutatók nem győzik hangsúlyozni, hogy a leszokás a dohányzókkal egy háztartásban élők mindegyikének az egészségére jelentős pozitív hatással van. S ugyan ki az, aki kockáztatni akarná szerettei egészségét??

(WEBBeteg - Cs.K. fordító, lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos; Forrás: MedHeadlines)

Cikkajánló

A dohányzás káros hatásai

Dr. Diószegi Judit, pszichiáter
Dohányzás
A dohányzás számos betegséghez és különféle egészségkárosodáshoz vezet, és a test szinte minden szervét károsítja.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Kovácsics Bernadett

Kovácsics Bernadett

Szenvedélybetegségekkel foglalkozó szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Nagy Zsolt PhD

Nagy Zsolt PhD

Addiktológus

Budapest