Füstmentes technológiák: mi a különbség?

Társadalmi célú reklám - megrendelője: Philip Morris Magyarország Kft.
frissítve:

A füstmentes jövő felé hosszú út vezet. A megjövendölt ártalomcsökkentés azonban nemcsak a rá nem szokást és a leszokást támogató népegészségügyi intézkedéseken és a füstmentes technológiák fejlesztésén múlik, hanem a megfelelő társadalmi párbeszéd kialakulásán is. (x)

Ahogy a népegészségügyi intézkedések hatékonyságát nemcsak azok körültekintő megtervezése, hanem hatékony kommunikációja és kivitelezése, úgy az egyes fejlesztések technológiai biztonságosságát is a tervezési-fejlesztési folyamatok és a felhasználás módja együttesen határozzák meg.

A közelmúlt tapasztalatai alapján is igazolódott, hogy a rá sem szokásnál és a leszokásnál egészségesebb és teljesebb módja nincs az ártalomcsökkentésnek. Dohányzás esetén a dohányzás és a nikotin ártalmainak kiküszöbölését kizárólag a dohány- és nikotintartalmú termékek fogyasztásának teljes abbahagyása biztosíthatja. A dohányzás okozta ártalmak kiküszöbölésének a leghatékonyabb módja tehát, ha nem dohányzunk...

E-cigaretták

A tavalyi évben nagy port kavartak azok a járványszerű megbetegedések, melyek az ún. e-cigaretták (vaping eszközök) használatához köthetők. Hogyan is működik az elektronikus cigaretta? Már az elnevezés is becsapós!

A széles körben elektronikus cigarettaként ismert eszközök ugyanis nem égetnek, illetve nem is hevítenek dohányt. Míg a hagyományos cigarettákban a dohány égetésével szabadul fel a függőséget okozó nikotin, addig ezekben az eszközökben jellemzően nikotint tartalmazó folyadék felhevítésével keletkezik az aeroszol, amit a felhasználó magába szív. Az e-cigarettákon belül megkülönböztetnek úgynevezett nyitott, illetve zárt rendszerű verziót. Nyitott rendszer esetén a fogyasztó maga tudja összeállítani az e-cigarettájához a folyadékot, míg zárt rendszernél erre nincs lehetőség. Mivel az e-cigarettákban nincs égési folyamat, így a hagyományos cigarettához képest csökkenhet a káros és potenciálisan egészségkárosító anyagok keletkezési mennyisége, ezáltal – nem egyenes arányban – csökkenhet a dohányzás okozta ártalom, azonban az ártalmak teljes mértékben nem kiküszöbölhetők.

Már első olvasatra is egyértelmű volt, hogy az e-cigaretták fejlesztésének célja az égéssel keletkező káros és potenciálisan káros anyagok keletkezésének elkerülése volt, de ki kell emelni azt is, hogy ez a folyadék is tartalmazhat potenciálisan toxikus anyagokat. Hol csúszott meg a történet?

Megjegyzendő, hogy minden alternatív technológia egészségre való káros hatását egy hagyományos referencia cigarettához mérik. Emellett minden új technológiát kétségek öveznek, hiszen vannak olyan helyzetek és hatások, melyeket a fejlesztés és a vizsgálatok során nem lehet a való életnek megfelelően modellezni. Igaz lehet ez egy hosszú távon kialakuló mellékhatásra, ami akár maradandó vagy végzetes károsodást is okozhat, ugyanakkor igaz ez a felelőtlen felhasználói magatartásokra is. Az e-cigaretta történetében is feltételezhető olyan visszaélés, aminek főszereplői valószínűleg a nyitott rendszerű e-cigaretták esetében a THC-vel és egyéb adalékanyagokkal, „házilag kevert” folyadékok és a nikotintúladagolás lehetnek.

Lényeges azonban, hogy rengeteg különböző füstmentes technológia létezik, melyek hatása teljesen eltér. A köznyelvben gyakran keveredik az elektronikus cigaretta és az ahhoz hasonló hevítéses technológia fogalma, melyek bár mind füstmentes technológiák, de egészen másképp működnek.

Dohányhevítő rendszerek

A hevítéses technológia is a füst nélküli technológiák egyik csoportja, de nem e-cigaretta. A fő különbség, hogy az e-cigaretta esetében jellemzően nikotin tartalmú folyadékot, míg a hevítéses technológiánál valódi dohányt hevítenek. A hevítéses technológia nem a „nikotinpótlás” elvére, hanem az égési folyamat kizárására helyezte a hangsúlyt. Az így létrehozott rendszer egy dohánytöltetet hevít fel. A hevítés hőfoka, szemben a hagyományos cigaretta akár 850°C-os égési hőjével, itt nem haladja meg a 350°C-ot. Mi ennek a jelentősége?

Korábbi vizsgálatok igazolták, hogy dohányzásnál a hőmérséklet emelkedésével nő az égés közben keletkező káros anyagok mennyisége. Mivel a dohányhevítésre kifejlesztett rendszerek nem teszik lehetővé az égést, így a hagyományos cigarettához képest csökkenhet a káros és potenciálisan egészségkárosító anyagok keletkezési mennyisége, ezáltal – nem egyenes arányban - csökkenhet a dohányzás okozta ártalom, azonban az ártalmak nem kiküszöbölhetők.

Hangsúlyozni kell, hogy az e-cigaretták és a hevítéses technológiák használata sem ártalommentes alternatíva. Megfelelő használat mellett sem kockázatmentesek, mindig vannak fennmaradó ártalmak, például ezek is tartalmaznak nikotint, ami függőséget okoz, és megemeli a szívfrekvenciát, illetve a vérnyomást. Jelenlegi tudásunk szerint a dohányzás egészségkárosító hatásait nem lehet kikerülni, azok minden esetben életminőség-romlást fognak okozni.

A füstmentes technológiáknál megjelenő ártalomcsökkentés nem egyenértékű a rá sem szokással és a leszokással elérhető egészségmegőrzéssel. Csak a leszokással csökken egyértelműen és arányosan a megbetegedések valószínűsége. Nem szabad azonban arról sem megfeledkezni, hogy a dohányzás mögött összetett magatartásmintázat húzódik meg. A dohányosok egy része a statisztikai adatok szerint az egészségkárosító hatások ismeretében sem szokik le valamilyen oknál fogva a dohányzásról. Ezen felnőtt dohányosok számára a hagyományos cigaretta szívásához mérten jelentős ártalomcsökkentést eredményezhet valamely füstmentes technológia használata.

Elsődleges célként a rá nem szokást és a leszokást szükséges mindenekelőtt támogatni az egészség megőrzése érdekében. A hazai és a nemzetközi dohányzási szokások ismeretében, a leszokástámogatás hagyományos eszközei mellett fontos, hogy minden új technológiát a társadalmi kontextussal együtt, párbeszédek mentén értékeljünk. Hiszen mindenkinek joga van tájékozott döntést hozni, és megismerni azokat a lehetőséget, amelyekkel egyéni mérlegelés szerint alakíthatja a sorsát.

Felhasznált irodalom:

A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.

Cikkajánló

A dohányzás káros hatásai

Dr. Diószegi Judit, pszichiáter
Dohányzás
A dohányzás számos betegséghez és különféle egészségkárosodáshoz vezet, és a test szinte minden szervét károsítja.
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Társadalmi célú reklám - megrendelője: Philip Morris Magyarország Kft.
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Társadalmi célú reklám - megrendelője: Philip Morris Magyarország Kft.
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Diószegi Judit, pszichiáter

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Kovácsics Bernadett

Kovácsics Bernadett

Szenvedélybetegségekkel foglalkozó szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Nagy Zsolt PhD

Nagy Zsolt PhD

Addiktológus

Budapest