Égető kérdés: a dohányzás új formái és azok hatásai

Társadalmi célú reklám - megrendelője: Philip Morris Magyarország Kft.
frissítve:

A dohányzással járó ártalmak csökkentésének számos módja létezik. Nem kérdés, hogy az egészség megőrzése érdekében az arany standard a rászokás elkerülése és a leszokás támogatása. A dohányzás ártalmait ugyanis csak a rá nem szokás zárhatja ki, rászokás esetén pedig a mihamarabbi leszokás csökkentheti. (x)

A leszokással egyértelműen és az idővel arányosan csökken a megbetegedések valószínűsége. Mivel a rendszeres dohányzással járó egészségkárosodás súlyos betegségterhet jelent az egyén és a társadalom számára is, fontos, hogy átfogó képet kaphassunk a dohányzás okozta ártalmak és az egészségveszteség összefüggéseiről, illetve az ártalomcsökkentés lehetőségeiről.

A dohányfüstben lévő toxikus és rákkeltő égéstermékek bizonyítottan milliók megbetegedését, leromló életminőségét és korai halálát okozták és okozzák mind a mai napig. Ezen nincs mit szépíteni. A dohányzási ártalmak ráadásul nemcsak az aktív fogyasztókat, hanem a környezetükben élő személyeket is érintik. Éppen ezért fontos feltérképezni az ártalomcsökkentés minden lehetséges szintjét, kiemelten támogatni a megelőzést valamint a leszokást bátorító vagy a dohányzást szigorító intézkedéseket. Azon felnőtt dohányosok számára pedig, akik mindezek ellenére sem szoknak le, ma már fellelhetők különféle alternatívák. A cél, a dohányosok létszámának tartós csökkentése.

A dohányosok egy része valamilyen okból nem kíván vagy nem tud leszokni

Ebből kiindulva az ártalomcsökkentés szintjei megfeleltethetők a dohányzás, a dohányfüstnek való kitettség és az egészségügyi kockázat csökkentését célzó intézkedéseknek, melynek logikája mentén (amennyiben a dohányos valamilyen okból nem szokik le) a füstmentes alternatívák választásának lehetősége is felmerülhet a felnőtt dohányosok körében. Ez azért fontos, mert ha valamilyen okból nem szokik le a felnőtt dohányzó, az alternatív technológiák választásával nemcsak egyéni kockázatcsökkentés érhető el, hanem a passzív dohányosokat érő ártalmak is jelentősen csökkenthetők.

A füstmentes technológiák az égés kiküszöbölésével működnek, így használatuk során nem füst, hanem aeroszol keletkezik.

Kibocsátott káros anyagok tekintetében tehát a különféle füstmentes technológiák használata jelentős ártalomcsökkentést jelenthet a cigarettázáshoz hasonlítva, de fontos hangsúlyozni, hogy a kibocsátott káros anyagok mennyiségének csökkenése valószínűleg nem egyenes arányos az egészségkárosodás veszélyének csökkenésével, illetve a füstmentes technológiák használata esetében is vannak fennmaradó ártalmak. Jelenlegi tudásunk szerint a dohányzás egészségkárosító hatásait nem lehet kikerülni, azok minden esetben életminőség-romlást fognak okozni.

Mit tegyünk?

Összességében elmondható, hogy a rá nem szokást és a leszokást szükséges mindenekelőtt támogatni az egészség megőrzése érdekében, hiszen a dohányzás okozta ártalmak kiküszöbölésének továbbra is kizárólag ezek a lehetséges módjai. Ezt a törekvést nem szabad feladni a sikertelen leszokási kísérletekkel. Ma már több alternatíva ismert, így a relatív ártalomcsökkentés lehet a dohányzás okozta megbetegedések és halálozás elleni harc egy kiegészítő eleme is, ami egyéni és populációs szinten is javíthat a füstbe borult összképen.

Felhasznált irodalom:

  • IOM (Institute of Medicine), 2012, Scientific Standards for Studies on Modified Risk Tobacco Products. Washington, DC: The National Academies Press.
  • Schaller JP et al. Evaluation of the THS 2.2. Part 2: Chemical composition, genotoxiciity, cytotoxicity and physical properties of the aerosol. Regul. Toxicol. Pharmacol. 2016;81 Dsuppl. 2:S27-S47
  • Ludicke, F. et al. (2019) Effects of Switching to a Heat-Not-Burn Tobacco Product on Biologically Relevant Biomarkers to Assess a Candidate Modified Risk Tobacco Product: A Randomized Trial. Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention. DOI: 10.1158/1055-9965.EPI-18-0915
  • Wong, E.T. et al. (2018) Lung inflammation, emphysema, and lung cancer development in A/J mice in response to chronic exposure to aerosol from a heated tobacco product and cigarette smoke.

A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.

Cikkajánló

A dohányzás káros hatásai

Dr. Diószegi Judit, pszichiáter
Dohányzás
A dohányzás számos betegséghez és különféle egészségkárosodáshoz vezet, és a test szinte minden szervét károsítja.
Alvászavar
Alvászavar

Mutatjuk, mi és hogyan segíthet. (x)

Stressz
Stressz

Milyen következményei lehetnek?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Bene Orsolya, kardiológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Diószegi Judit, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.