A dohányzó szülők gyerekei nikotinfüggők lesznek?
Egy kanadai kutatás eredménye szerint a dohányzó szülők, akik a passzív dohányzás ártalmainak teszik ki gyermekeiket, ezzel akaratukon kívül hozzájárulnak a gyermek esetleges nikotinfüggőségéhez.
Több kanadai intézmény összefogásával készült az a felmérés, melyben 1800 gyermek vett részt, a 10 és 12 év közötti korosztályból. A résztvevőknek egy kérdőívet kellett kitölteniük az egészségükről, viselkedési szokásaikról, arról, hogy ki vannak-e téve a passzív dohányzás ártalmainak, illetve tapasztalnak-e nikotinfüggőségi jeleket.
A felmérés eredménye szerint azoknak a gyermekeknek 5 százaléka, akik otthon passzív dohányzásnak vannak kitéve, nikotinfüggőséget mutatnak. Ebbe beletartozik a cigaretta utáni vágyakozás, a kísértés, hogy rágyújtsanak, ha dohányzók társaságában vannak, illetve a nemdohányzókkal való tartós együttlét során olyan nikotin-elvonási tüneteik lesznek, mint a lehangoltság, alvási nehézségek, ingerlékenység, nyugtalanság, koncentrálási nehézségek és megnövekedett étvágy.
Az 5 százalék első hallásra nem tűnik magas aránynak, ám a gyermekek életkora igen alacsony, akiknél még nem gondolnánk semmiféle függőség kialakulására, ráadásul ezek a gyerekek még soha egyetlen szippantásnyi cigarettát sem szívtak.
Noha már korábban voltak kutatások, melyek a passzív dohányzás veszélyeire hívták fel a figyelmet, ez az első olyan felmérés, mely a nemdohányzó fiatalok körében fellépő nikotinfüggőséget vizsgálta.
Noha még további kutatások szükségesek a passzív dohányzás és a nikotinfüggőség kapcsolatának megerősítésére, illetve annak kiderítésére, hogy ezek a gyerekek milyen arányban fognak dohányozni a későbbiekben, Kanadában már fontolgatják a gyermekek jelenlétében való dohányzás lehetőségeinek szigorítását. Emellett nem győzik hangsúlyozni, hogy csak Kanadában, évente majdnem 54 000 ember hal meg a passzív dohányzás által okozott megbetegedéseknek köszönhetően.
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; Medicalnewstoday
Lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos