Miért öregszenek gyorsabban a dohányosok?
A dohányzás egészségkárosító hatása mellett arról is hírhedt, hogy a füstölgők esetében jóval hamarabb és jóval mélyebb ráncok bukkannak fel, mint a nemdohányzóknál. A dohányzás alapvetően felgyorsítja az amúgy is kérlelhetetlen öregedési folyamatot.
Az öregedés – cigarettázás hatására való – felgyorsulása a szervezetben fellelhető úgynevezett WRN-protein hiánya miatt tapasztalható – derítette ki az az amerikai kutatócsoport, amely Toro Nyunoya vezetésével az öregedési folyamatokat elemezte. Az anyag hiányáért elsősorban a dohányzás tehető felelőssé.
Az Iowai Egyetem tudósai megállapították, hogy a szervezetünkben található örökítőanyag hibáinak javításáért felelős WRN-protein a dohányosok esetében ugyanúgy csökkent mennyiségben található meg, mint az örökletesnek számító Werner-szindrómában szenvedőknél.
Az utóbbiban érintettek – egy gén mutációja miatt – a pubertáskort elérve hirtelen nagyon látványosan kezdenek öregedni, s várható élettartamuk az esetek többségében nem éri el a 40-50 évet. A korai halál bekövetkeztének oka mindenek előtt daganatos jellegű, vagy a szív- és érrendszert sújtó betegség.
Összehasonlító elemzés - a dohányosok sokkal hamarabb öregszenek
Nyunoya és kollégái – ahogy arról az American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine című orvosi szaklap is tudósít – azután tették bejelentésüket, hogy több évig dohányzók, tüdőtágulatban szenvedők, valamint egészséges nemdohányzók tüdejének kötőszöveteit (úgynevezett fibroblastjait) hasonlították össze.
A dohányzók adatainak elemzésekor megállapították, hogy a fibroblastok nem csak kevés mennyiségben vannak jelen, hanem ez a csökkent mennyiségű kötőszövet az osztódás és növekedés képességét is elvesztette.
Ez utóbbi pedig az öregedés egyik legbiztosabb jele. Amikor a füstmentes résztvevők fibroblastjait laboratóriumi körülmények között dohányfüstnek tették ki, azonnal beszüntették a WRN-protein termelését, pedig pontosan a protein képződése járul hozzá ahhoz, hogy a fibroblastok önjavításra és osztódásra képesek maradjanak.
Az iowai kutatócsoport tovább folytatja kísérleteit a WRN-proteinnel kapcsolatban annak reményében, hogy a tapasztalatok számos, a dohányzás következtében kialakuló számos légúti megbetegedés gyógyítása során segítenek.
A protein pontosabb hatásának mechanizmusa által több, a tüdőt érintő megbetegedés válhat megelőzhetővé vagy gyógyíthatóvá, egy dolgon viszont már biztosan nem változtathatunk: a női (vagy férfi) bőrön időközben kialaukt és elmélyült ráncokat nem tüntethetjük el!
(WEBBeteg, K. J.; Forrás:Yahoo, Lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos)