A vízipipa kevésbé ártalmas, mint a cigaretta? - Az orvos válaszol

WEBBeteg
megjelent:

Azt hallottam a vízipipázás sokkal kevésbé káros, mint a dohányzás. Valóban így van? Ha így van, mi ennek az oka? - Válogatás a WEBBeteg Orvos Válaszol rovatának kérdéseiből.

Tisztelt Kérdező!

A dohányzásnak, vagyis a dohánylevélben levő nikotinnak a szervezetbe juttatása különböző célokból több formában ismert.

Az égetés és a keletkezett füstnek a belégzése csak egyik ismert használati forma. Ismert még a dohánylevél elrágása és az apróra zúzott dohánypornak a beszippantása. A dohányfüstnek a leszívása vagy pipával, vízipipával vagy levélbe sodorva (szivarozás) szintén ismertek.

A vízipipázás során jelentősen nagyobb mennyiségű szén-monoxid kerül a tüdőbe, mint cigarettázás közben. A mérgező gáz a vér oxigénszállításáért felelős, vörösvértestekhez kapcsolódó vérfestékhez, a hemoglobinhoz kötődik, kiszorítva onnan az oxigént. Terhes nőknek, valamint szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek szigorúan tilos vízipipázni! Vízipázás során olyan sok szén-monoxid kerül a szervezetbe, hogy egyetlen slukk is elég ahhoz, hogy fejfájást, émelygést okozzon.

Vízipipázás

A beszívott füst magas százalékban tartalmaz mérgező anyagokat, beleértve a szén-monoxidot, nehézfémeket, és rákkeltő anyagokat. A vízipipázás szintén jelentős mennyiségű nikotin bevitelt jelent, ami ugye a legtöbb dohánytermékben megtalálható adalékanyag. Azt, hogy a növekedést lassítja-e pontosan megmondani nem tudom, nem találtam erre vonatkozó vizsgálatot, de tény, hogy számos egyéb káros hatása miatt jobb nem élni vele.

A mérgező gáz a placentán átjutva a magzat oxigén anyagcseréjét is negatívan befolyásolja. A kismamáknak ezért nem szabad vízipipázni, és olyan kávézókban vagy egyéb helyiségekben sem tartózkodhatnak, ahol ez megengedett, mivel a levegőben nagy mennyiségű szén-monoxid kerül. Ugyanez érvényes a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőkre is.

Korábban úgy gondolták, hogy a vízipipázás kevésbé ártalmas az egészségre, mint a hagyományos dohányzás. A legújabb németországi felmérések szerint viszont nem csak több szén-monoxid kerül a szervezetbe vízipipázás során, hanem több rákkeltő káros anyag: benzpyren, formaldehid és nikotin is. A nikotin felelős a függőség kialakulásáért. Szemben a gyakran hangoztatott téves állítással a rászokás veszélye tehát nem csekélyebb, mint a hagyományos cigaretták esetében.

Mit tartalmaz a cigaretta?

A cigarettásdobozokon feltüntetett vegyi anyagok csak töredékét jelentik annak, ami valójában a dohányosok szervezetébe jut. Körülbelül 4000 különböző kémiai vegyület található ugyanis egy cigarettában, amelynek csak az egyike a függőség kialakulásáért felelős drog, a nikotin.
Mit tartalmaz a cigaretta?

(WEBBeteg)

Cikkajánló

Fogtörő karácsonyi ételek
Fogtörő karácsonyi ételek

Beletörhet a fogunk.

Az aurás migrén
Az aurás migrén

Ön is tehet állapotának javításáért.

WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
Társadalmi célú reklám - megrendelője: Philip Morris Magyarország Kft.
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Kovácsics Bernadett

Kovácsics Bernadett

Szenvedélybetegségekkel foglalkozó szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Nagy Zsolt PhD

Nagy Zsolt PhD

Addiktológus

Budapest