Hathavi kezelés elég a drogfüggőknek a leszokáshoz?
Herointól, kokaintól vagy mindkettőtől függővé vált emberek leszoktató kezelésének eredményét tette közzé a Lancet brit orvosi folyóirat legutóbbi számában: a függők fele hat hónap után elhagyta a szert.
Brit kutatók összesen 14 600 angliai szenvedélybeteg sorsát követték nyomon, akik herointól, kokaintól vagy mindkettőtől függővé váltak.
A heroinfüggők metadont kaptak legalább hat hónapon át 2008 januárja és novembere között, valamint tanácsadáson is részt vettek. Mivel a kokainnak nincs helyettesítő szere, ezért a kokainfüggők csak pszichológiai terápiában részesültek.
Drogok és veszélyeik |
Hat hónap elteltével a heroinfüggők 42 százaléka számolt be arról, hogy már nem szúrja magának a drogot, a kokainfüggőknek pedig 57 százaléka mondta, hogy leállt a szerrel.
Azok közül, akik mindkét kábítószert használták, körülbelül minden másodiknak sikerült elhagyni vagy csökkenteni a drogok fogyasztását.
A kábítószerről leszoktató program évente és személyenként 5 ezer fontjába (mintegy 1,5 millió forintot kitevő összegbe) kerül a brit kormánynak.
Szakértők úgy vélik, hogy az eredmények biztatók, ám a drogfüggőknek hat hónapnál hosszabb kezelési időre van szükségük a visszaesés elkerülése érdekében.
(MTI)