Időskori leépüléshez vezet a dohányzás?

MTI
megjelent:

Azoknál, akik középkorúként erősen dohányoznak, akár kétszeresére emelkedhet az Alzheimer-kór és az érrendszeri hátterű szellemi leépülés kockázata két évtizeddel később - közölték hétfőn amerikai kutatók.

Az Archives of Internal Medicine című szakfolyóiratban ismertetett tanulmány szerzői férfiaknál és nőknél egyaránt azt tapasztalták, hogy a dohányzás jelentősen emeli az Alzheimer-kór és az érrendszeri ok miatt bekövetkező szellemi leépülés valószínűségét. Mint Rachel Whitmer, a kaliforniai Oaklandban működő Kaiser Permanente kutatója és munkatársai emlékeztettek rá, a dohányzás rákot és szívbetegségeket is kiválthat.

Mit tartalmaz a cigaretta?
A cigarettásdobozokon feltüntetett vegyi anyagok csak töredékét jelentik annak, ami valójában a dohányosok szervezetébe jut. Körülbelül 4000 különböző kémiai vegyület található ugyanis egy cigarettában, amelynek csak az egyike a függőség kialakulásáért felelős drog, a nikotin.
Mit tartalmaz a cigaretta? >>

A kutatócsoport 21 123 ember egészségügyi adatait elemezte, akik korábban, az 50-es és 60-as éveikben már részt vettek egy felmérésben. A több mint húsz évvel későbbi követéses vizsgálatban az abba bevont emberek 25 százalékánál, 5367 főnél állapították meg a demencia valamely formáját, közülük 1136 embernél Alzheimer-kórt diagnosztizáltak. Megállapították, hogy mind az Alzheimer-kórra, mind a vaszkuláris eredetű szellemi leépülésre azoknak volt a legnagyobb kockázata, akik legalább két doboz cigarettát elszívtak naponta. Ezeknél az embereknél átlagosan 114 százalékkal volt nagyobb a demencia, ezen belül 157 százalékkal az Alzheimer-kór és 172 százalékkal az érrendszeri hátterű szellemi leépülés felbukkanásának valószínűsége, mint azoknál, akik nem dohányoztak. Whitmer rámutatott, hogy most első alkalommal tekintettek ilyen hosszú időszakot a dohányzás agyi egészségre gyakorolt hatását keresve, ugyanis ennek tanulmányozása nehézségekbe ütközik a dohányosok átlagosnál korábbi halálozása miatt.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint évente 5 millió ember hal meg a világon dohányzással összefüggő szívroham, szélütés vagy rák következtében. További 430 ezer passzív dohányzásnak kitett ember hal meg ugyanezen okok miatt évente.

(MTI)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Diószegi Judit, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Kovácsics Bernadett

Kovácsics Bernadett

Szenvedélybetegségekkel foglalkozó szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Nagy Zsolt PhD

Nagy Zsolt PhD

Addiktológus

Budapest