Alkohol és kokain - Beszámíthatóság és egészségügyi veszélyek

WEBBeteg szerkesztőség
megjelent:

Elismerte bűnösségét Stohl András kedden a Budakörnyéki Bíróságon; a színész-műsorvezetőnek súlyos testi sértést okozó, ittas állapotban elkövetett járművezetés vádja miatt kellett megjelennie a bíróságon.

A Budakörnyéki Ügyészség vádirata szerint a színész ez év május 8-án hajnalban szeszes italtól befolyásolt állapotban a megengedettnél gyorsabban hajtva Fót közelében nekiütközött a vele szemben szabályosan közeledő másik két autónak. Az ütközés következtében egy ember súlyos, egy másik pedig könnyű sérülést szenvedett. A balesetet követően Stohl a helyszínt elhagyta, a rendőrök később otthonából előállították. Stohl András a bíró kérdésére válaszolva kijelentette, hogy bűnösnek érzi magát - írja belföldi hírekről szóló tudósításában az MTI. Az orgio.hu hazai hírportál szerint a színész másfél liter fehérbor, egy csík kokain és egy deci whisky fogyasztását ismerte el a bíróság előtt.

Hogyan hat a szervezetre a kokain?

KokainA kokacserje leveleit évszázadok óta ismerik, fogyasztják a dél-amerikai indiánok stimuláló, étvágycsökkentő hatása miatt. Elsősorban szertartások, ceremóniák, vallási ünnepek során használták, egyébként tiltották fogyasztását. Az 1800-as évek vége felé rendkívüli népszerűségnek örvendett, a coca-cola 1903-ig tartalmazott kokaint, később a fizikai és pszichés függőség tünetei miatt használatát betiltották.

A kokaint leggyakrabban az orrüregbe szippantják fel, de beadható vénásan is, illetve freebase formája hevítés után belélegezhető (crack). Szokásos adagja felszippantásnál 10-150 mg, vénás használatnál 50-500 mg, halálos adagja kb. 1200 mg. Hatása körülbelül egy óráig tart, erőssége a vérszint emelkedés gyorsaságától függ.

Az amfetaminszármazékokhoz hasonlóan gátolja a dopamin, noradrenalin, szerotonin lebomlását, így erős élénkítő, stimuláló hatása van. Megemeli a vérnyomást, a pulzusszámot, a hangulat jelentősen emelkedik, elmúlik a fáradtság, eltűnik az étvágy, nő a szexuális vágy, nő a teljesítmény.

Nagyobb adagoknál szorongás, álmatlanság, agresszivitás, impotencia jelentkezhet. Tartós fogyasztása során paranoid reakciók, személyiségtorzulás alakul ki. A kokain használata okozhat szívritmuszavart, szívrohamot, agyi érszűkületet, impotenciát, epilepsziás rosszulléteket, a rendszeres felszippantás során károsodhat az orrnyálkahártya.

A kokain káros hatásairól a WEBBetegen

Hogyan osztályozható az alkoholos befolyásoltság foka?

Ugyanazon mennyiségű alkohol a különböző személyeknél más-más fokú ittasságot-részegséget okoz, köszönhetően az egyéni toleranciának. Nagyobb mennyiségű ital fogyasztása vagy alacsonyabb alkoholtolerancia súlyos mérgezést okozhat. Az ittasságnak több fokozata ismert, melyet a véralkoholszintek alapján szokás osztályozni. A klasszikus felosztás az alábbi:

  • Ittasság (0,5-1,5 ezrelékes véralkoholszint) - Alkoholszagú lehelet, kipirult arc, nedvesen csillogó szem, vérbő kötőhártya. A pulzus és a légzés szapora, a vérnyomás emelkedett. Bőséges verejtékezés és megnövekedett mennyiségű vizelet kiválasztása jellemző. A kedélyállapot emelkedett, az ittas személy általános eufóriát érez, hevesen gesztikulál és bőbeszédű. 1,2-1,5 ezrelék véralkoholszintnél a helyzetérzékelés csökken, a finom, kis terjedelmű mozgások, a térlátás és az egyensúlyérzékelés zavara figyelhető meg. A reakcióidő megnyúlik. A pszichés állapotot a gátlások eltűnése, a veszélyérzés hiánya jellemzi. A beszéd galuskássá, elkentté válik.
  • Részegség (1,5-2,5 ezrelék véralkoholszint, excitációs szakasz) Az arc sápadt. A részeg nyugtalan, sokszor agresszív, néha dühöngő. Az imbolygó, dűlöngélő járás jelzi a nagyobb terjedelmű mozgások zavarát. A beszéd akadozik. Megnő a sérülések veszélye, melyek elesésből, különböző balesetekből, verekedésből származhatnak. Az alkoholmérgezés leggyakoribb, sokszor az életet is veszélyeztető következménye a sérülés. A pulzus és a légzésszám csökken. Hányinger, hányás következtében a beteg a gyomortartalmat aspirálhatja (a tüdejébe szippanthatja), ami később komoly következményekkel, vagy akár azonnali fulladással járhat. A részeg hangulata deprimált, 2,5 ezrelékes véralkoholszint közelében érdektelenség, aluszékonyság jelenik meg.
  • Alkoholmérgezés (2,5-4 ezrelék véralkoholszint, komatózus szakasz) 2,5-3,5 ezrelék véralkoholszintnél a tudat fokozatosan elvész, a mérgezett egyre aluszékonyabb, kifejezett zavartság mellett egyre nehezebben ébreszthető. 3,5-4 ezrelék véralkoholszintnél a mérgezett kómába esik, vagyis eszméletét elveszti, ingerekre nem reagál és a reflexei sem válthatók ki.A pupilla kezdetben szűk, később az oxigénhiány miatt maximálisan kitágul. A vérnyomás alacsony, a pulzus alig tapintható, a légzés felületes. A mérgezett székletét és vizeletét maga alá engedi, magára hagyva ellátás hiányában a gyomortartalom aspirációja vagy a nyelv hátracsúszása miatt megfulladhat. A környezeti körülmények függvényében testét a kihűlés, fagyás fenyegeti.

A részegség fokozatairól bővebben

Szenvedélybetegség és történelem
A legismertebb szenvedélybetegség, az alkoholizmus ellen, a XX. század két szuperhatalma is eredménytelenül folytatott háborút. 1920. január 16-án az Egyesült Államokban betiltották a szeszesital-fogyasztást. Utólag visszatekintve látható, ez túl nagy falatnak bizonyult, és természetesen csak még vonzóbbá tette a törvényen kívül helyezett nedűt. Az alkoholtilalomból éppen ezért leginkább a bűnözők húztak hasznot, hiszen a fellendülő csempészet maga után vonta a szervezett bűnözés, a helyi maffia megszületését és megerősödését. 1934-ben a kudarcra ítélt rendeletet végül visszavonták, bár megjegyzendő, még ma is van az USA-ban olyan állam, ahol tilos a szeszesitalok árusítása.
Oroszországban ill. a Szovjetunióban ketten vezettek be szesztilalmat: II. Miklós cár 1914-ben, illetve Mihail Gorbacsov szovjet pártvezető 1985-ben.

Mit mutat ki az alkoholszonda? Mi csaphatja be a szondát?

Hazánkban a zéró tolerancia bevezetése sokak körében nagy riadalmat keltett, ugyanis számtalan hiedelem kezdett keringeni a jogosítvánnyal rendelkező emberek körében. Bizonyára sokakban felmerült a kérdés: Miért nem ihatunk egy korty alkoholt sem, ha vezetni fogunk, hiszen egy pohár bor vagy sör nem árt meg senkinek. A vizsgálati eredmények viszont azt igazolják, hogy már minimális alkohol elfogyasztása is változást okozhat a viselkedésünkben: például megnő az önbizalom, nő a reakcióidő. Ráadásul ugyanazon mennyiségű alkohol elfogyasztására egyénenként változóan reagál a szervezet.

A köztudatban a legnagyobb zavart a különböző alkohol tartalmú bonbonok például konyakmeggy, dianás cukorka, kávé, cigaretta, töltött káposzta vagy a mentolos szájvíz „dilemmája” okozta. Ennek orvoslására és a közhiedelmek feloszlatására kísérleteket végeztek a különböző termékekkel. Néhány konyakmeggyes bonbon elfogyasztását vagy a reggeli szájápolás részeként a mentolos szájvíz vagy szájspray használatát követően, a szonda megfújása akár pozitív eredménnyel is végződhet.

Ebben az esetben jelezni kell a problémánkat és kérni kell, hogy néhány perc múlva ismételjék meg a vizsgálatot. 5-10 perccel később az eredmény már egyértelműen negatívvá válik. Ennek megfelelően kerüljük vezetés közben az alkohol tartalmú bonbonok fogyasztását, mert ezzel elkerülhető a téves eredménnyel járó kellemetlenség.

A mentolos szájvíz használata után néhány öblítés tiszta vízzel már kizárja a tévesen pozitív eredményt. Bizonyos gyógyszerek, mint például a svédcsepp, magas alkoholtartalommal bír. Ezek használata odafigyelést igényel! Minden kétes esetben vérvizsgálat végzése szükséges, az alkoholfogyasztás megerősítése vagy kizárása végett!

Gyógyszer és alkohol

Óvatosan kell bánni az alkoholfogyasztással mindennapjaink során is, különösen, ha gyógyszert szedünk. Az etil-alkohol, amely az alkoholos italok alkoholtartalmát alkotja, felszívódási és anyagcserét módosító tulajdonságain keresztül majdnem az összes gyógyszer hatását befolyásolni képes. Gyógyszerszedés és alkoholfogyasztás

A tartós alkoholfogyasztás pszihés következményei

Az alkoholbetegekre a szenvedélybetegség összes viselkedésbeli eltérése jellemző, kezdve a szer felkutatásának központi szerepétől az érzelmi élet elsivárosodásáig. A személyiség súlyos torzulása következik be. Alkoholisták körében gyakori a depresszió (mint kiváltó ok és mint következmény is), az öngyilkosság (melyek az átlagosnál nagyobb arányban lesznek befejezettek). Felléphet alkoholos pszichózis, mely a megfelelő pszichiátriai kórkép jellegzetességeit hordozza, gyakori hallási hallucinációkkal, melyek üldöztetéses jellegűek és a beteg agresszív vagy paranoid viselkedését válthatják ki.

Az alkoholbeteg személy társas kapcsolataira az elsivárosodás jellemző. A családi kötelékek lazulnak, sok esetben válást, a családok felbomlását okozva. A beteg gyakran elveszíti munkáját, kikerül a munkaerőpiac látóköréből.

A vörösbor

Manapság a mértékletes borfogyasztás a kardiovaszkuláris betegségek elleni védelem miatt került előtérbe. Az egyes vörösbor fajták antioxidáns hatásának erőssége, növekvő sorrendben: rozé, merlot, oporto (portugiser), zweigelt, pinot noir, cabernet sauvignon. A vörösbor jótékony hatásai

Alkohol: Mikortól kell azt mondani, hogy elég?

Hozzávetőlegesen meghatározható az az alkoholmennyiség, amelynek elfogyasztása még nem vezet függőség kialakulásához, ám hangsúlyozni kell, hogy az alábbi számadatok nagy általánosságban értelmezhetők. Férfiaknál heti 21 egység, nőknél heti 14 egység alkoholos ital elfogyasztása tolerálható, legalább két alkholmentes nap közbeiktatása mellett.

Nagyivók azok a nők, akik heti 35, és azok a férfiak, akik heti 50 egység szesznél többet fogyasztanak. Egy egységnek számít egy pohár sör (425 ml világos vagy 285 ml barna sör), egy pohár bor (100 ml fehér vagy 60 ml vörös bor) és 3 cl tömény alkoholos (égetett szeszes) ital.

Figyeljünk arra is, hogy a különböző anyagcsere-változások miatt a fenti mennyiségek időről-időre eltérő hatásokat válthatnak ki!

(WEBBeteg szerkesztőség)

Cikkajánló

Kenőcs, krém, gél
Kenőcs, krém, gél

Mit is kenünk magunkra és melyik mire jó?

Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Veress Dóra, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Nagy Rudolf, addiktológiai konzultáns
WEBBeteg - Tóth András, újságíró

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Kovácsics Bernadett

Kovácsics Bernadett

Szenvedélybetegségekkel foglalkozó szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Nagy Zsolt PhD

Nagy Zsolt PhD

Addiktológus

Budapest