Dohányzás - A leszokás módszerei
A dohányosok - akár hiszik, akár nem - nikotinfüggőségben szenvednek. A cigarettázás során felszabaduló káros anyagok számos betegség okozójaként károsítják az egészséget és megrövidítik az illető életét.
A leszokás csakis pozitív hatással jár az érintett személyre, de mivel függőségről van szó, ezért ez a folyamat nem feltétlenül megy zökkenőmentesen. Viszont ebben az esetben sem kell lemondani az egészséges életmódról, segítséget lehet kérni orvostól.
Leszokás segítség nélkül
Sajnos a legújabb adatok azt mutatják, hogy rendszeresen dohányzó emberek mindössze 3%-a képes önállóan lemondani káros szenvedélyéről. Természetesen ennek ellenére ez lehet bárki, megfelelő elhatározás esetén érdemes egyedül is megpróbálkozni a cigarettáról való lemondással.
Mire érdemes odafigyelni?
Bízzon abban, hogy sikerül és ne hagyja magát lebeszélni róla! Kérje nyugodtan hozzátartozói, közvetlen környezete segítségét, hogy legyenek tekintettel Önre. Azaz, aki dohányos, ne gyújtson rá az Ön jelenlétében, ne kínálják cigarettával. Összpontosítson a nemdohányzás számos előnyére: saját és mások egészsége, kiadások csökkentése, felszabaduló idő, melyet mással tölthet el. Olyan időpontot tűzzön ki, amikor nagyobb változás, feszültség nem érinti Önt.
Vannak olyan a mindennapjainkhoz tartozó tevékenységek, melyeket akár naponta többször is elismétlünk, melyekhez a dohányzás (még ha nem is gondolná az illető) szervesen hozzákapcsolódik. Ezért fel kell arra készülni, hogy ezeket az aktivitásokat a cigaretta nélkül is végre kell tudni hajtani. Tehát át kell gondolni, hogy mikor és hogyan gyújt rá az adott személy, melyről pontos listát kell készíteni (ébredés után közvetlenül, étkezések, kávézás, vezetés, tévézés, alkoholfogyasztás, szórakozás, olvasás stb.) Ezt a pótcselekvést (azaz a cigarettázást) próbálni kell mással helyettesíteni, ha esetleg olyan mindennapi tevékenységről van szó (melyhez szorosan kapcsolódik a dohányzás), ami kihagyható, akkor meg kell tenni, legalábbis egyelőre. Ha képes az illető ezeket a mindennapi dolgokat dohányzás nélkül is elvégezni, azzal csökkenti a pszichés függőséget.
Amennyiben kellemetlen panaszai jelentkeznek a páciensnek, arra kell koncentrálni, hogy ezek el fognak múlni, ha szükséges, nyugodtan fel lehet keresni a háziorvost.
Ha mégsem sikerül, arról nem az illető tehet, nem gyenge, hiszen nikotinfüggőségről van szó.
Leszokás a dohányzásról - segítséggel
Már Magyarország (1994. óta) minden régiójában működik dohányzásról való leszokást segítő centrum tüdőgyógyászati szakrendelőkben, ahol tüdőgyógyász szakorvos és pszichológus is részt vesz a terápiában. Emellett Budapesten ingyenesen hívható telefonszám, internetes hozzáférés és személyre szabott kezelés, csoportmódszerek is hozzáférhetőek a leszokást támogató centrumban. A központban orvos és pszichológus mellett egészségtanár szakember is dolgozik, a jelentkezők hatékony stressz kezelő technikákat sajátíthatnak el.
A terápia szorosan kapcsolódik az orvos jelenlétéhez, hiszen fel kell mérni, hogy az illető szenved-e esetleg valamilyen pszichiátriai betegségben, mivel a leszokás során a szorongás, depresszió erősödhet. A pszichés támogatás éppen ezért fontos része a kezelésnek. Mindenféle csodaszerekben, módszerekben, éppen az előbbiekben részletezett okok miatt nem szabad feltétel nélkül megbízni. A leszokás folyamatát a függő ember számára orvos hivatott koordinálni.
Nikotinmentes módszerek
Pszichoterápia (viselkedésterápia, hipnózis), melyet pszichológus vagy orvos végez, szintén segíthet a dohányos embernek. Egyéni és csoportterápiás módszerek is hozzáférhetőek. Napjainkban már léteznek nikotin nélküli gyógyszerkészítmények, melyek orvosi vény ellenében válthatóak ki.
Nikotinpótló kezelés
A dohányzás ceremóniája, füst (és abban található káros anyagok) nélkül nikotint juttatnak az emberi szervezetbe, így elkerülve a megvonási tüneteket. Nikotin tartalmú tapasz, rágógumi (többféle hatáserősségű van forgalomban) használata esetében 2-3 hónap a leszokási idő. Ennek folyamán a szervezetben bejutott mennyiség folyamatos csökkentése történik.
Bármelyik módszert is választja a dohányos ember, arra kell gondolni, hogy nincs egyedül problémájával, bármikor kérhet segítséget (akár többször is).
Tovább Ártalmasabb a dohányzás a női szívre
Forrás: WEBBeteg Orvos szerzőnk: Dr. Diószegi Judit, pszichiáter