A vitaminhiány okozta hajhullás

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

Ha valakinek hullik a haja, természetes, hogy tudni akarja az okát. Ezek azonban nagyon különbözőek és sokrétűek lehetnek, éppen ezért sokszor nehéz kideríteni, mi áll a háttérben. A diagnózist bőrgyógyász állítja fel.

A hajhullás lehet reverzibilis, azaz visszafordítható, és irreverzibilis, amikor a haj már nem nő többé vissza.

A hajhullás okai

Hormonális vagy öröklött tényezők

A hajhullás az esetek kb. 95%-ában hormonális és öröklött tényezőkre vezethető vissza. Ilyenkor a hajhullás lehet körkörös vagy szétszórt (diffúz). Az öröklött, azaz androgenetikus hajhullás férfiakra jellemző, nőknél a hormonok lehetnek felelősek érte.

Betegségek és stressz

A hajhullás oka lehet a stressz, különböző betegségek, a pajzsmirigy hibás működése és a nem megfelelő hajápolás is. Szülés után sok nőnek hullik a haja. Természetesen az ő esetükben a haj visszanő, mégis érthetően sokszor nyugtalanítónak találják ezt a folyamatot.

Fertőzések

Hajhullást okozhatnak különböző fertőzések, immungyengeség, bizonyos gyógyszerek, például a pajzsmirigyre ható szerek vagy vérnyomáscsökkentők is.

Hiánybetegségek

A hajhullás oka az öregedés mellett lehet hiányos táplálkozás miatt kialakult hiányállapot is. Nagyon gyakran fordul elő fehérjehiány, elsősorban vegetáriánusoknál. A fehérje- és vashiány gyakorta vezet hajhulláshoz. A cinkhiánynak szerepe lehet az ekcéma kialakulásában, emellett fáradtságot, hasmenést és hajhullást okoz.

Meg kell még említeni, hogy sugárzás, sugárkezelés és túl szoros hajgumi viselése is okozhat hajhullást. Veleszületett kopaszság esetén nem nő haj. A kor előrehaladtával pedig egyre több haj hullik ki.

Vitamin- és ásványi anyag teszt

Szervezete kellően el van látva vitaminokkal és ásványi anyagokkal? A vitamin- és ásványi anyag teszt kitöltése

A hajhullás megelőzése

Az öröklött és az öregedéssel járó hajhullás sajnos nem megelőzhető. Legfeljebb lassítható a folyamat. Azonban ha a hajszálak a vitaminhiány, és a nem megfelelő ápolás következtében hullanak ki, akkor jó esély van mind a megelőzésre, mind a hajkorona visszanyerésére.

Kiegyensúlyozott, változatos étrenddel, és helyes hajápolással megelőzhető a vitaminhiány okozta hajhullás. Épp ezért a vegetáriánusoknak különösen oda kell figyelniük arra, hogy minden szükséges vitaminnal és ásványi anyaggal ellássák szervezetüket. A húsban, sajtokban és tojásban ugyanis olyan anyagok vannak, melyek a haj egészsége és növekedése szempontjából nélkülözhetetlenek, ezért táplálékkiegészítők szedésére lehet szükségük.

Téves az az elképzelés, miszerint a hajvégek rendszeres levágása megelőzi a hajhullást, mivel a hajszálak a fejbőrből hullanak ki, tehát a folyamat a hajhagymáknál kezdődik, ezért a hajvágás nem megoldás a problémára.

Ajánlott a hajfestést és dauerolást fodrásszal elvégeztetni, mert a hibás kezelés következtében megsérülhetnek a hajhagymák.

A fejbőr vérellátását javítja a fejmasszázs, a kihullott hajszálak ugyan nem nőnek tőle vissza, de jót tesz a hajhagymáknak és a fejbőr egészségének, nem utolsósorban lazító és nyugtató hatással is bír.

Ez is érdekelheti Vitaminokkal külső-belső szépségünkért

WEBBeteg.hu logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Hajhullás
A hajhullás akkor tekinthető kóros mértékűnek - alopeciának - ha naponta több mint 150 hajszál hullik ki. Napi 70-100 hajszál kihullása még normális. Ha a páciens ilyen problémával fordul orvoshoz, az első dolog, amit meg kell tennie, hogy fésülködés vagy hajmosás során meg kell számolnia a kihullott hajszálakat.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Zubek Krisztina

Dr. Zubek Krisztina

Bőrgyógyász

Budapest