Májfoltok - Kialakulás, kezelés és megelőzés

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családrovos frissítve:

A májfoltok vagy napfoltok barnás színű, lencseformájú foltok a kézfejen, az alkaron vagy az arcon. Elsősorban olyan bőrfelületeken fordulnak elő, amelyek közvetlenül ki vannak téve a napsugárzásnak.

Májfoltok 40 éves kor fölött gyakrabban alakulnak ki, mint az azt megelőző életkorokban. Teljesen ártalmatlanok, és az idő múlásával sem mutatnak rosszindulatú elváltozást. Néhányan azonban kozmetikai szempontból zavarónak érzik.

A májfoltok okai

A májfoltok hosszú évek alatt alakulnak ki a bőrfelületet addig ért napsugárzás hatására. Idővel a napsugarak hatására nő a pigmentsejtek, az ún. melanocyták száma. Mivel ezek a hámrétegben képződnek, barna foltokként láthatóak lesznek a bőr felszínén. A bőr a kor előrehaladtával veszít rugalmasságából és a melanin eloszlása is változik. A bőr rugalmasságának csökkenéséért a kollagénrostok fokozott lebomlása felelős.

Hogy néz ki egy májfolt?

A napfoltok a napsugárzásnak erősen kitett bőrfelületeken jelennek meg. Tipikusan előfordulnak például:

  • az arcon,
  • a kézfejen és
  • az alkaron.

A májfoltok kis barnás foltok, színárnyalatuk változó lehet. A bőrfelszínből nem emelkednek ki. Ellentétben az anyajegyekkel, a májfoltok általában csak 40 éves kor után jelentkeznek.

Az orvos rendszerint szabad szemmel is meg tudja állapítani, hogy májfoltról van-e szó. Kétséges esetben, hogy a bőrrákot kizárhassa, az orvos szövetmintát vehet. A laborban végzett szövetvizsgálat alapján felállatható a pontos diagnózis. A rákos elfajulásra hajlamos elváltozások rendszerint sokban különböznek a májfoltoktól, a bőrrák ugyanis részben fekete vagy sötétbarna elváltozás. A bőr rosszindulatú daganataival szemben a májfoltok nem rojtos szélűek, környezetüktől élesen elkülönülnek. Bőrrák esetében gyakran előfordul, hogy az elváltozások kiemelkednek a bőrfelszínből, vagy környékükön a bőr megsérül, és könnyen vérzik. Májfoltoknál ez nem fordul elő.

Mit lehet tenni a májfoltok ellen?

Mivel a májfoltok veszélytelenek, nem igényelnek kezelést sem. Néhányan azonban zavarónak találják őket, főleg akkor, ha nagy számban fordulnak elő az arcon és a kézfejen.

Ha valaki kozmetikai okokból el akarja távolítani, halványító krémeket használhat. Ennek hatóanyagai különböző módon csökkentik a melaninképződést a bőr mélyebb rétegeiben.

Alternatív megoldást jelent a neodym-, yag- vagy rubinlézeres kezelés vagy a folyékony nitrogénnel való elfagyasztás. Mindkét módszer némi fájdalommal jár. Ráadásul a kezelések után újra és újra megjelenhetnek a májfoltok.

Mivel a májfoltok ártalmatlanok, orvosi szempontból nem igényelnek kezelést, ám mégis feltétlenül érdemes megnézetni őket bőrgyógyásszal, ugyanis ritka esetben a bőrrák korai formájával össze lehet téveszteni őket. Mind a májfoltok, mind a bőrrák kockázatát növeli a mértéktelen vagy védelem nélküli napozás. Ezért a pigmentfoltokat rendszeresen ellenőriztetni kell bőrgyógyász szakorvossal.

Hogyan előzhető meg a májfoltok kialakulása?

A májfoltok kialakulása megelőzhető, ha kerüli a közvetlen napsugárzást, és napvédő krémeket, naptejet használ. Minél világosabb a bőrtípusa, annál magasabb faktorszámú naptejet kell használnia, és annál kevesebb ideig tartózkodhat a napon.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Zubek Krisztina

Dr. Zubek Krisztina

Bőrgyógyász

Budapest