Milyen szerepet tölt be szervezetünkben a koenzim Q10?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A koenzim Q10 egy létfontosságú fehérje, amely a sejtek energiáját szolgáltató mitokondriumok működéséhez szükséges.

Ezen kívül a sejteket károsító szabadgyökök elleni küzdelemben is szerepe van. Különböző anyagcsere-folyamatokban agresszív oxigénkötések keletkeznek. Ha ezek koncentrációja átlépi az egészséges mértéket, akkor beszélünk oxidatív stresszről. A Q10-koenzim semlegesíti a szabadgyököket. Harmadik feladata pedig, hogy gondoskodjon a sejtmembrán stabilizálásáról.

A Q10-koenzimet amerikai kutatók fedezték fel, de csak évekkel később sikerült japán tudósoknak megfelelő mennyiségben elő is állítani. Dr. Peter Michell, brit professzor 1978-ban felfedezte az energianyerés központi folyamatát, amelyhez nélkülözhetetlen a Q10-koenzim. Az azt követő években a Q10-koenzimmel kapcsolatos kutatások robbanásszerű fejlődésen mentek át.

Szabadgyökök és antioxidánsok

A szabadgyökök nagy reakcióképességű, agresszív anyagok, melyeket az antioxidánsok megkötnek a szervezetben, ezáltal védik sejtjeinket. Ebből kifolyólag rákmegelőző hatásuk van, valamint sok más betegség kialakulásának megelőzésében is hatékonyan részt vesznek. Emellett immunrendszerünket is erősítik.

Miben fordul elő?

A Q10-koenzimet a szervezet maga is képes előállítani, de táplálékainkból is hozzájuthatunk. A kor előrehaladtával a szervezet egyre kevesebb koenzimet termel.

A Q10-konzimet tartalmazó élelmiszerek fogyasztásával ez a csökkenés kiegyenlíthető. Nagyobb mennyiséget tartalmaz ebből a hasznos anyagból a hal (főleg a szardínia), a húsok, a szárnyasok, az olívaolaj, a szójabab, a diófélék, a mandula, az olajos magvak, a spenót és a brokkoli.

Q10-koenzim a kozmetikumokban

A Q10-koenzimet tartalmazó kozmetikumokat az oxidatív stressz, az UV-sugárzás és a fény okozta károsodások és a bőr öregedésének kezelésére használják. Mivel a koenzim zsíroldékony (lipofil) a bőr mélyebb rétegeibe is el tud jutni.

WEBBeteg.hu logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Zubek Krisztina

Dr. Zubek Krisztina

Bőrgyógyász

Budapest