A hajhullás és kopaszodás lehetséges okai

szerző: Dr. Antalffy Katalin Anita - WEBBeteg
frissítve:

A hajhullás akkor tekinthető kóros mértékűnek, orvosi szakkifejezéssel alopeciának, ha naponta több mint 100 hajszál hullik ki, a napi 70-100 hajszál kihullása még normális. Az esetek többségében az alopecia genetikai adottság, bizonyos esetekben azonban indokolt az alapos orvosi kivizsgálás.

Mikor kell orvoshoz fordulni a hajhullással?

Mielőtt a páciens a hajhullás és kopaszodás problémájával fordul orvoshoz, az első dolog, amit meg kell tennie, hogy fésülködés vagy hajmosás során, illetve ébredés után a párnán meg kell számolnia a kihullott hajszálakat. 100 szál fölötti hajvesztés esetén orvoshoz kell fordulni a problémával.

Vannak olyan esetek is, amikor a kihullott hajszálak számolásától függetlenül indokolt az orvos felkeresése.

  • Csomókban jelentkező, hirtelen kezdődő és nagy mértékű hajhullás.
  • Foltokban jelentkező hajhullás.
  • A hajhullás mellett a fejbőrön egyéb panaszok jelentkeznek: gyulladás, fájdalom, nagy mértékű hámlás.
  • Egyéb kísérőpanaszok figyelhetők meg: kimerültség, egyéb bőrpanaszok, gyors fogyás vagy hízás.

A problémával bőrgyógyász és/vagy endokrinológus orvost kell felkeresni.

A nők kopaszodása más mintázatot mutat, mint a férfiaké, ami nehezebben felismerhető. A hajvesztés az egész hajas fejbőr területén észlelhető, míg a fejtető részen hosszanti ritkulás jellemző. Fontos azoknak a nőknek az ellenőrzése, akik hajritkulásról panaszkodnak, de a kopaszodásnak még nincs látható jele, mert a hajnak 20 százaléka kihullhat, mire az alopecia nyilvánvalóvá válik.

Részletesebben Hajhullás: meddig normális, mikortól kóros?

Genetika és hormonok a hajhullás hátterében

A férfias típusú kopaszodás (androgén alopecia) a leggyakoribb genetikailag meghatározott forma. Megjelenésére jellemző, hogy a halántéktájon, fejtetőn és kétoldalt jelentkezik. A hajhullás kiterjedése változó és előre meg nem jósolható. Legtöbbször lassan fokozódik a kopaszodás az életkor előrehaladtával, de bizonyos férfiaknál akár a 20-as életévekben elkezdődhet a folyamat.

A férfias típusú hajhullás oka az, hogy genetikai hajlam esetén a szőrtüszők érzékenyebben reagálnak a férfi nemi hormonra, a tesztoszteronra, és elpusztulnak. Oka nem feltétlenül a magas tesztoszteronszint, hanem a normál hormonszint mellett is jelentkező genetikai eredetű túlérzékenység.

Az állapot genetikai eredete miatt nem befolyásolható: a hajhullás maga nem szüntethető meg és nem visszafordítható, esetleg az egyéb káros hatások kiküszöbölésével lassítható a folyamat, illetve mesterségesen pótolhatóak az elvesztett hajszálak (pl. hajbeültetés).

A nők esetében is jelentkezhet a hajhullás ezen formája a tesztoszteron hatására, ebben az esetben azonban fontos az endokrinológiai kivizsgálás a nemi hormon szintek ellenőrzése céljából. A változó korral a női nemi hormonok szintje csökken, ami szintén alopeciához vezethet, de nők esetében hormonterápiával befolyásolható a folyamat.

Átmeneti hajhullást okozó állapotok

Átmeneti hajhullás kialakulhat több okból, ezekben az esetekben a kiváltó ok megszűnését követően a hajhullás is megszűnik és az elvesztett haj visszanő:

Gyakori betegségek a hajhullás hátterében

Különböző betegségek részeként fordulhat elő a nem hegesedés okozta kopaszodás. Gyakran felfedezett okok:

Ilyenkor a hajhullás csak egy tünet, az alapbetegség azonnali és megfelelő kezelésével a hajvesztés legtöbbször megállítható, visszafordítható.

A hajhullás jellegzetes formái és annak okai

A kóros hajhullásnak számos megjelenési formája van. Lehet körülírt területen jelentkező, vagy szétszórt, amikor a teljes hajas fejbőr érintett. A hajhullás formája fontos jele lehet az azt kiváltó oknak is.

Diffúz hajhullás - A hajhullásnak telogen effluvium, vagyis nyugalmi vagy diffúz hajhullás lehet az egyik formája, amit a haj növekedési ciklusa során a nyugalmi fázisban lévő hajszálak számának átmeneti növekedése jellemzi. Az állapot felismeréséhez a legjobb módszer, ha a haj gyengéd húzása során nagy számban távoznak fehér tövükkel együtt a hajszálak. A nyugalmi hajhullás leggyakoribb okának a cink- vagy vashiány bizonyult, de számos más felsorolt akut vagy krónikus betegség, környezeti hatás is okozhatja. A hajhullás ezen formája legtöbbször átmeneti, a háttérben álló ok kezelésével a probléma rendeződik.

Bővebben A diffúz hajhullás okai és kezelése

Körülírt hajhullás - Az alopecia areata, vagy más néven a körülírt vagy foltos hajhullás valószínűleg immunfolyamat okozta hajhullás, amikor az immunrendszer a szőrtüszőket támadja meg. Gyakran jelentkezik allergiás és autoimmun betegségekhez kapcsolódóan. Típusos esetben lazac színű, teljesen sima, hegmentes foltokat látunk. A folt széléről a hajszálak könnyen eltávolíthatók. Az arc más szőrzete, a szakáll, szemöldök, szempillák is érintettek lehetnek. A betegség a teljes hajas fejbőr területére (alopecia totalis), sőt az orr belsejében lévő szőrszálakra (alopecia universalis) is kiterjedhet. A kopaszság ezen fajtája általában magától gyógyul, a betegek 80 százalékánál a haj teljesen visszanő, de előfordulhatnak olyan esetek, melyekben nincs gyógyulás.

Bővebben A foltos hajhullás okai és kezelése

Trichotillomania - A trichotillománia az a pszichés eredetű probléma, amikor a beteg a saját hajszálait tépi ki. Előfordul, hogy a beteg nincs is tudatában ezen szokásának, ezért felismerése nem mindig egyértelmű. A kopasz foltok nem szabályosak, és növekedő hajszálak mindig láthatóak, hiszen amíg nem elég hosszúak, addig nem lehet kitépni. A foltok gyakran csak egyik oldalon, a beteg domináns kezével azonos oldalon találhatóak.

További lehetséges okok a hajhullás hátterében

Gyógyszer okozta kopaszság - Mellékhatásként bizonyos esetekben hajhullást okozó gyógyszerek lehetnek:

  • retinoidok (bőrgyógyászatban használt A-vitamin-származékok) és nagy mennyiségű A-vitamin,
  • sejtosztódást gátló gyógyszerek,
  • véralvadásgátló szerek,
  • pajzsmirigy működésre ható szerek,
  • fogamzásgátlók,
  • amfetaminok,
  • szalicilátok,
  • egyes antibiotikumok.

Daganatterápia - A kemoterápia során bekövetkező drasztikus hajvesztés, amely igen elkeserítő a beteg számára, de feltétlenül tudnunk kell, hogy az ily módon bekövetkező hajvesztés nem tartós, a haj a terápia befejezését követően ismét kinő. A koponya sugárkezelése során is jelentkezik kopaszodás.

Hegesedés okozta kopaszodás - A hegesedés okozta kopaszodás kialakulhat kémiai, fizikai traumákat, súlyos bakteriális és gombás fertőzéseket és erős ionizáló sugárzást követően. A heges kopaszodás visszafordíthatatlan és maradandó. A sebészi hajátültetésen kívül egyéb kezelés nem áll rendelkezésre. Nagyon fontos a hegesedés folyamatának minél koraibb felismerése és kezelése.

Amennyiben kezelhető a hajhullás, az elsődlegesen a kiváltó ok specifikus kezelését jelenti.

Dr. Antalffy Katalin AnitaForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Antalffy Katalin Anita

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Zubek Krisztina

Dr. Zubek Krisztina

Bőrgyógyász

Budapest