Pirula őszülés ellen?

MTI
megjelent:

A ritka szempilla, a kopaszodás vagy a ráncosodás nem betegség, mostanában azonban ezeket az állapotokat is szokás akár gyógyszerekkel is kezelni. A legújabb hír, hogy egy amerikai kozmetikai cég az őszülés megelőzésére fejleszt ki pirulát - írta a HealthDay című ismeretterjesztő portál (www.healthday.com).

A gyógyulást nem, csak szépülést ígérő gyógyszerek világszerte bővülő piaca már 2007-ben meghaladta a 29 milliárd dollárt. Ezek a szerek a kozmetikai jellegű problémákra az egészséget veszélyeztető állapotokra adottal megegyező választ kínálnak, mégpedig kémiai terápiát.

Az Egyesült Államokban minden szépészeti célra alkalmazott gyógyszernek ugyanazon a szigorú engedélyezési eljáráson kell végigmennie, mint a gyógyító célú szereknek. Egyéni szinten az emberek vélhetően azt tehetik, amit akarnak, közösségi szinten azonban át kell gondolnunk, hogy gyógyszert gyártani az emberek 'feljavítására' valóban erőforrásaink legjobb felhasználását jelenti-e - vélekedik a kérdésről Joel Lexchin, a torontói York Egyetem egészségpolitikai professzora.

Gyógyító célú készítményként vizsgálják

A fejlesztés alatt lévő őszülés elleni pirula az elmúlt két évtized több olyan vényköteles szeréhez csatlakozna, amelyeket esztétikai célból szednek emberek. A finaszterid hatóanyag eredetileg a prosztata megnagyobbodás kezelésére szolgált, 1997 óta viszont a férfiak bizonyos típusú kopaszodására is fel lehet írni. A szemizmok görcsének enyhítésére szolgáló botox (botulinum toxin) használatát 2002-ben engedélyezték ránctalanításra. A zöldhályog kezelésére az 1990-es években kifejlesztett Latisse szemcseppet 2009 óta kozmetikai célból is alkalmazzák, miután megfigyelték, hogy a páciensek szempillája sűrűbb és hosszabb lett tőle.

Bár szépülésre használják, ezeket a szereket az amerikai gyógyszerügyi hatóság, az FDA ugyanolyan vizsgálatoknak veti alá, mint a gyógyító célú készítményeket, hiszen mellékhatásai ezeknek is vannak. Egy friss tanulmány szerint az őszülés elleni pirula például megváltoztatja a bőr pigmentációját, ezért problémát okozhat az anyajegyekre gyakorolt hatása, mert így nehezebben diagnosztizálható egy esetleges rosszindulatú elváltozás.

A többi említett vényköteles szer veszélyeiről is vannak adatok. A férfias típusú kopaszodás ellen szedett finaszterid például visszafordíthatatlan szexuális működési zavarokhoz vezethet. A Latisse alkalmazásától besötétedhet a szemhéj bőre vagy megváltozhat az írisz színe, míg a botox hatására az arc elveszítheti az érzelmek kifejezésének képességét.

Őszülés és hajhullás

„Kihullik a hajam tőle”-mondogatjuk gyakran, ha úgy érezzük, megoldhatatlan és bosszantó feladattal állunk szemben, amibe aztán akár „bele is őszülhetünk.” Vajon van-e valóságalapja a felsorolt kifejezéseknek és a túlzott mértékű stressznek valóban hajunk látja kárát? Az őszülés és hajhullás orvosi magyarázata>>

(MTI)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Budai Allergiaközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő