Bőrápolás kisokos a télen is szép bőrért
Télen még az egyébként normál ápolást igénylő bőr is érzékenyebb, szárazabb lehet. A probléma különösen az arc és kézfejek területén jelentkezik. Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász segítségével adunk tanácsokat a téli bőrproblémák megelőzéshez.
Mi okozza a bőrproblémákat a téli időszakban?
A bőr legfelső rétege télen sok embernél kiszárad, berepedezik, kipirosodik, ellenállóképessége csökken, könnyebben alakulnak ki ekcémás elváltozások. A helyzetet súlyosbítő tényezők:
- a fűtési szezonban jellemzően alacsonyabb páratartalmú, száraz belső levegő,
- a szabadban a hideg és a szél, illetve számolni kell a hideg idő ellenére is jelentkező UV-sugárzással,
- a kinti-benti hőmérséklet közti jelentős különbség.
Emellett természetesen egyéni tulajdonságok is szerepet játszanak, a száraz, érzékeny bőr még nagyobb odafigyelést igényel. A bőr szerkezete az életkorral együtt is változik. A serdülőkori hormonális változások hatására zsírosabbá váló bőr állapota idővel normalizálódik, majd az életkor előrehaladtával egyre inkább a bőr szárazsága okoz problémát.
Tanácsok a bőr védelme érdekében a hétköznapokra
- Hosszas fürdőzések helyett zuhanyozzunk kellemesen meleg, nem túl forró vízben, így megőrizhetjük a bőr lipidrétegét. Napi egyszeri fürdés tökéletesen elég, sőt, a karokat, a lábat és a törzset nem is kell feltétlenül szappanozni, vagy tisztítószerrel dörzsölni, az öblítés is megteszi.
- A megelőzés során a legfontosabb, hogy folyamatosan gondoskodjuk a bőr elvesztett nedvességének pótlásáról. Fürdés után használjunk testápolót, napközben többször kézkrémet, ajakápolót.
- A lakás levegőjének ideális páratartalma 40-60 százalék között mozog. Párásító készülék segíthet, ha a beltéri száraz levegő hatására a probléma fokozódik. A párásítókat rendszeresen tisztítani kell és cserélni a vizet, hogy elkerüljük a penészgombák megjelenését.
- A szabadban amennyire lehet, védjük bőrünket a szél és a nagy hideg ellen. Tekerjünk sálat az arcunkra, hordjunk kesztyűt és sapkát! Az arcon kívül az ajkakat is védjük hidratáló készítményekkel.
Milyen bőrápoló készítményeket válasszunk?
Több termékcsalád közül is választhatunk, nincs általános szabály, ami alapján azt mondhatjuk, hogy egy adott tusfürdő, vagy testápoló mindenki számára megfelelő. A javasolt készítmények alacsony illó-, és illatanyag tartalmúak, lehetőleg konzerválószer-mentesek legyenek. Tartalmazzanak a bőr lipidrétegének pótlásához szükséges esszenciális zsírsavakat - pl. linolsav, ceramidok -, gyulladáscsökkentő vitaminokat - pl. E-vitamin - esetleg termálvizet.
Télen a zsírosabb, sűrűbb állagú krémek sokkal jobbak, mint a könnyű testápolók, az úgynevezett lotionok. A testápolót közvetlenül fürdés után kell felvinni a még enyhén nedves bőrre, hogy még a felületi nedvességet is magába zárja.
A száraz bőr egy bizonyos formában és mértékig természetes jelenség a téli időszakban. Vannak azonban olyan esetek, amikor a tüneteket komolyan kell venni és otthoni gyógymódok helyett érdemes szakember segítségét kérni a kezeléshez. Ilyen eset, ha a bőrszárazság testszerte, foltokban jelentkezik, esetleg viszketéssel párosul, vagy a bőrszárazság és a viszketés oly mértékű, hogy már a mindennapos tevékenységek közben is zavaró.
Kozmetológiai kezelések |
A száraz bőr kezelésére leginkább az ultrahang alkalmazható, melynek előnye, hogy segítségével a kezelés során célzottan használt hatóanyagok, zsírban oldódó vitaminok, a bőr számára fontos zsírok a bőr mélyebb rétegeibe is képesek bejutni és így hosszabb távú hatást is elérhetünk. A másik gyakran használt eszköz az iontoforézis, mely önmagában alkalmazva is gyors segítséget jelent a száraz bőr ellen. Emellett bőrfiatalító hatású és nyugtatja, tonizálja a gyulladásra hajlamos száraz bőrt. (Peterman Krisztina, gyógykozmetikus) |
Télen is védekezzünk a nap káros hatásai ellen!
A 15 faktoros naptejek a mindennapi kint tartózkodáshoz elegendőek, de ha például szabadtéren sportolunk, ennél erősebb védelemre is szükség lehet. A túl sok és túl erős UV-sugárzásnak kitett bőr a korai öregedés jeleit mutathatja és megnő a bőrdaganatok kialakulásának esélye is.
A bőrgyógyászok szerint egyértelműen kerülendő a túlzott szoláriumozás is. Kutatások bizonyítják, hogy a szoláriumokban használt ultraibolya fény is növeli a bőrdaganatok, így a melanoma kialakulásának rizikóját – különösen a 45 év alatti nőknél.
Gondoskodjunk D-vitamin-pótlásról!
Mivel a D-vitamint nyáron a bőrünk állítja elő a napfény segítségével, télen nyilván alacsonyabb mennyiséghez jutunk belőle. Mielőtt azonban bármilyen mennyiségű és minőségű készítményhez fordulnánk, érdemes egy egyszerű vérvétellel ellenőriztetni a D-vitamin-szintünket.
Szakértő: Dr. Vincze Ildikó, bőrgyógyász-kozmetológus - Dermatica