Hajhullás: meddig normális, mikortól kóros?

WEBBeteg
lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta frissítve:

A hajhullás egy bizonyos szintig természetes jelenség, azonban a túlzott mértékű hajvesztés esetén érdemes kivizsgáltatni a jelenséget. Sokan férfi problémának gondolják, de nők körében is gyakori.

A haj természetes életciklusa

A fejbőr átlagosan 100-150 ezer szőrtüszőt tartalmaz.

  • Az anagén fázisban növekednek a hajszálak, ez a folyamat kb. 1000 napig, tehát mintegy három évig tart. Egy adott időpontban a szőrtüszők kb. 95 százaléka van ebben a fázisban.
  • A katagén fázis egy kb. 2-3 hétig tartó átmeneti állapot, amikor a hajhagymák működése lassul, a hajgyökér fokozatosan leválik a növekedést biztosító hajszálerekről. Aktuálisan a hajszálak 1 százaléka van az életciklus ezen szakaszában.
  • A telogén fázis a hajhagymák nyugalmi állapota, ami kb. 100 napig, azaz mintegy 3 hónapig tart. Ebben az állapotban a hajszálak már nem növekszenek, és előbb-utóbb spontán kihullanak.

Ez a folyamat a haj természetes életciklusa, ami biztosítja annak megújulását, tehát önmagában a kismértékű hajhullás nem tekinthető kórosnak.

A normális mértékű hajhullás

Átlagosan napi 50-80 hajszálunk hullik ki, napi 100 szál kihullása alatt természetes folyamatnak tekinthető a hajvesztés. Ez egy átlagos érték, hogy mi tekinthető normálisnak és kórosnak, függ a hajszálak aktuális számától is természetesen.

Hajmosás alkalmával akár egyszerre több száz hajszál is kihullhat. A hajritkulás mértékét azonban nagyobb időszakra átlagosan kell számítani. Ha egy-egy alkalommal meghaladja a kihullott hajszálak száma a 100-at, de más napokon messze elmarad tőle, akkor az természetes mértékű hajritkulásnak tekinthető.

A hajsűrűség az életkorral is változik, az idős korban tapasztalható hajritkulás hátterében már nem kell komoly kiváltó okot keresni.

A férfiak és a nők hajhullása jelentős részben eltérhet, ilyenkor eltérő okok is állnak a háttérben, de a normális hajhullás mértékének meghatározásában nincs különbség a két nem között, a napi átlagosan 100 szálnál nagyobb mértékű hajhullás esetén már indokolt a kivizsgálás.

Kóros mértékű hajhullás

Rendellenes, kóros mennyiségű a hajhullás (alopécia), ha naponta átlagosan 100-nál több hajszál hullik ki. Ebbe beleértendő a fésülködés, hajmosás során elvesztett hajszálak mellett a napi tevékenység során spontán módon kihullott, a ruházaton, párnán maradt hajszálak száma is.

Mivel nagyon nehéz pontosan nyomon követni a napközben elvesztett szálakat, alapul vehetjük a hajhullás látható eredményét is. Amennyiben szemmel látható a hajritkulás, távolabbról is láthatóvá válik a fejbőr, az az elvesztett hajszálak számától függetlenül már alopéciának, hajritkulásnak tekinthető. Sosem természetes a foltokban jelentkező hajhullás (alopecia areata), vagy amennyiben hirtelen és nagy mértékben jelentkezik a hajvesztés. Ilyenkor mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni.

Miért érdemes orvoshoz fordulni a hajritkulással?

Tévhit, hogy a hajhullásnak mindig alkati, genetikai okai vannak, ami orvosilag nem kezelhető. Az esetek jelentős részében valóban erről van szó, azonban a hajhullás hátterében sok kezelhető eltérés is állhat (hiányállapotok, pl. vashiány, hormonális problémák, gyógyszerhatás stb.), néha pedig valamilyen komolyabb betegségre hívhatja fel a figyelmet.

A kivizsgálásban fontos szerepet kap a beteg kikérdezése (családon belüli öröklődés, a hajhullás mértéke és a változás sebessége), a fejbőr vizsgálata, valamint különböző laboratóriumi vizsgálatok (hormonszintek, gyulladásos paraméterek egyaránt.)

Hajhullás

WEBBeteg, lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna háziorvos, pszichoterapeuta

Frissítve: 2025.01.27. 11:50, Megjelent: 2012.06.09. 11:11
Címkék: Hajhullás téma

Cikkajánló

Hajhullás
A hajhullás akkor tekinthető kóros mértékűnek, orvosi szakkifejezéssel alopeciának, ha naponta több mint 100 hajszál hullik ki, a napi 70-100 hajszál kihullása még normális. Az esetek többségében az alopecia genetikai adottság, bizonyos esetekben azonban indokolt az alapos orvosi kivizsgálás.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Zubek Krisztina

Dr. Zubek Krisztina

Bőrgyógyász

Budapest