A kitágult hajszálerek fő rizikófaktorai

szerző: Dr. Sepa György, sebész, érsebész - Trombózis és Hematológiai Központ
frissítve:

Esztétikailag zavaróak és a komfortérzeten is rontanak a kitágult hajszálerek. Eltüntetésüknek számos lehetősége elérhető dr. Sepa György, sebész, érsebész főorvos szerint.

Hajszáleresség: az erek kitágulása, megrepedése

A hajszáleresség kialakulásának oka pontosan még nem ismert, de az erekben megnövekedett nyomás a döntő tényező. Épp ezért a hajszálerek (kapillárisok) gyakran jelennek meg a visszerességet kísérő jelenségként, de akár önmagukban is - jórészt nőknél. Főként lábon, esetleg karon, speciális esetekben az arcon, illetve a mellkason bukkannak fel a kékes-lilás kanyargó hajszálerek. Elhanyagolt esetekben a kis erek fala megrepedhet, ami látványos vérzést okozhat.

A hajszálerek fala vékony, félig áteresztő hártya, így igen érzékeny a megnövekedett nyomásra. Amennyiben az érrendszerben fokozódik a nyomás, az nagyobb erővel préseli a hajszálerek felé is a vért. A hajszálerek folytatásaként a vénás vért szállító erecskék kis mértékű tágulatát seprűvénának nevezzük.

Ezek a jelenségek sokszor olyan komoly gátlást okoznak, hogy az érintettek akár még a legnagyobb melegben is takargatják a csúnyának ítélt testrészüket. Ugyanakkor mivel a probléma leginkább csak esztétikai jellegű, és egészségkárosodást nem okoz, gyakran az orvosok sem tartják szükségesnek annak kezelését. Holott az esetek nagy részében a hajszáleresség folyamatos karbantartást igényel, tekintve, hogy nagy az esély a kiújulásra.

Öröklődés és rizikófaktorok

Az öröklött genetikai faktor is szerepet játszik a hajszáleresség kialakulásában, de számos más tényező is hozzájárulhat a megjelenésükhöz:

1. rendszeres napozás,
2. erős szél okozta károsodás,
3. extrém magas vagy alacsony hőmérséklet,
4. az idősödés okozta elváltozások,
5. bizonyos szájon át szedhető fogamzásgátlók,
6. hormonkezelések,
7. az erre hajlamosaknál az alkohol-, tea-, kávéfogyasztás és az intenzív mozgás.

Kialakulásuk vagy az állapot romlásának megelőzésében így számos, életmódunkkal befolyásolható tényez is van. Érdemes kerülni az olyan bőrt károsító hatásokat, mint a napozás, az időjárási hatások, a szélsőséges hőmérséklet (pl. szaunázás). Kerülni kell a túlságosan megerőltető, a lábakra megterhelő sportágakat (pl. súlyemelés, futás), továbbá az érfalak védelmében is mérsékeljük az alkohol- és koffeinfogyasztást.

A hajszáleresség kezelése

A visszerek és hajszálerek kezelésében is a hagyományos lézeres érműtéteket tekintették a legkíméletesebb eljárásnak, amely során a hőhatás eredményeként a kitágult erek összeesnek, majd később nyom nélkül felszívódnak.

Később jelent meg a rádiófrekvenciás kezelés, amely a lézernél sokkal kisebb hőmérsékleten éri el a kellő hatást és ez által enyhébb a környező szövetekre gyakorolt hatása is. Tulajdonképpen a mikrohullámot használjuk fel a kezelésre, amely magas frekvenciájú energia segítségével hőhatást fejt ki az erekre. Az igen vékony, speciálisan szigetelt tű nagyfrekvenciájú rezgés által kiváltott hőhatás, elpusztítja a kapilláris erek falát és azok tartalmát is. A kezelt érfal összezáródik, a benne lévő vér hirtelen megalvad.

A kezelések szinte fájdalommentesek és bármely testrészen elvégezhetőek, beleértve az arcot, a térd és boka környékét, amelyet egyébként nagyon nehéz kezelni. A kezelést követően nincs szükség kompressziós harisnya alkalmazására, azonban mivel minden eset egyedi, csakis a személyes konzultáció alapján dőlhet el, kinek milyen eljárás válhat be.

Szakértő: Dr. Sepa György sebész, érsebész - Trombózis és Hematológiai Központ

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Zubek Krisztina

Dr. Zubek Krisztina

Bőrgyógyász

Budapest